Total Banner
AVA GİDERKEN AV OLMAYIN!
262 okunma

AVA GİDERKEN AV OLMAYIN!

2022-2023 av sezonun açılmasıyla birlikte avcılar ve av malzemesi satan iş yerlerinde hareketlilik başladı.

ABONE OL
12/09/2022 17:26
AVA GİDERKEN AV OLMAYIN!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Av malzemesi satan ayrıca avcılık ile ilgili danışmanlık yapan MY Danışmanlık Avcılık ve Atıcılık Malzemeleri sahibi Mürşit Kuyumcu avcılarımıza sezonda dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu. Kuyumcu: “ava giderken av olmayın her anlamda dikkatli olun. Önce emniyet” dedi.

“BİLİNÇLİ AV KADAR BİLİNÇLİ AVCI DA ÖNEMLİ”

Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu tarafından2022-2023 av sezonu dönemine ilişkin kararların yayınlanmasından sonra yeni av sezonu için sektör kıpırdanmaya başladı. Gerek malzeme temini gerek ise piyasa araştırması anlamında vatandaşlarda telaş başladı. Avlanması yasak olan türler ve usullere dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan esnaf Mürşit Kuyumcu : “Birçok hayvanın avı 20 Ağustosta başladı. Sezonun açılmasıyla birlikte satışlarımızda tabi ki gözle görülür bir artış yaşanıyor. Fakat biz sadece işi satış boyutundan değil avcının kaza yaşamaması anlamında bilinçli avcı boyutunda da bakmak istiyoruz. Zaten adımızdan da anlaşılacağı üzere burası hem satış hem de danışmanlık yapan bir firma. Avcı kulüpleri gibi bizler de avcılarımıza malzemeleri temin etmeden önce bilgilendirme yapıyoruz. Verimsiz bir av sezonu yaşasınlar istemeyiz. Hangi fişek hangi kurşun hangi av için uygundur bunlar hakkında bilgi veriyoruz. Ayrıca avlanılması yasak olan türler ile ilgili de avcılarımızı bilgilendiriyoruz. Sonuçta av bir spordur ve bu sporu kurallarına uygun bir biçimde ve doğru olarak yapmak çok önemli bir husustur. Bu yüzden avcıların avlanmaya çıkmadan önce bilinç düzeyini artırması bence en önemli ayrıntıdır ”dedi.

“GÖRÜNÜRLÜK KAZAYI AZALTMAK İÇİN ETKENDİR”

Av kazalarının önüne geçilmesi konusunda avcılara önerilerde bulunan Kuyumcu: “Avcılarımız öncelikle av yapacakları türlere göre ürün seçmekle işe başlamalıdırlar. Yanlış malzemeyi yanlış türde kullanmamalıdırlar. Bu hem avı ziyan eder hem de farklı kazalara sebebiyet verebilir. Gece yâda bol ağaçlığın olduğu yerlerde avcıların görüş açıları kısıtlanacağından dolayı ava uygun reflektörlü ve daha görünür giysi seçimi yapılmalıdır.

Av kazalarının önüne geçmek için fark edilebilecek kıyafetlerin giyilmesi çok önemli diğer bir ayrıntıdır. Av bölgesinin seçimi ve doğru av alanı da önemlidir. Daha fosforlu renk kıyafet avcılar için daha uygun olacaktır. Fark edilmeyi kolaylaştırır. Şapka gibi avcının kendisi koruyacak kişisel koruma için ürünlerde avcının tercihleri arasında olmalı.” şeklinde konuştu.

Fatma haytan özel haber

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.