ARAZİ TOPLULAŞTIRMA TOPLANTISI YAPILDI
585 okunma

ARAZİ TOPLULAŞTIRMA TOPLANTISI YAPILDI

Arazi toplulaştırma faaliyetleri kapsamında Çameli Ovasında başlanan çalışmalar düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

ABONE OL
11/12/2021 11:08
ARAZİ TOPLULAŞTIRMA TOPLANTISI YAPILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çameli Ovası Arazi Toplulaştırma ve Tarla içi Geliştirme hizmetleri projesi Belevi, Bıçakcı İmamlar, Kızılyaka, Yeni Mahalle, Yunuspınarı ve Yumrutaş Mahallelerini kapsıyor. Devlet Su İşleri 21.Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya Bölge Müdür Yardımcısı İshak Çelik, Arazi Toplulaştırma ve TİGH Şube Md. Selim Kazmazoğlu, DSİ 212.Şb.Md.Kemal Özsoy, DSİ 21.Bölge Md. Ve DSİ 212 Şb.Md.Teknik Ekip ve Personelleri ve Firma Yetkilileri ,Denizli Orman ve Tarım İl Müdürlüğü Arazi Toplulaştırma Şb. Müdürü Sezayi Özdemir ,Çameli Kaymakamı Kerem Yenigün, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Çameli İlçe Tarım Müdürü Durmuş İvgin, Çameli Ziraat Odası Başkanı Hamit Tuncer muhtarlar, çiftçiler ve davetliler katıldı.


Toplulaştırma çalışmalarının sadece teknik alt yapı çalışmaları yapılan tarım arazilerinin bütünleştirilmesi olarak görülmemesi gerektiğinin bu faaliyetlerin yarınların planlanması olduğunu dile getirdi Yapılan toplantıda Çameli Ovasında uygulamasına başlanılan arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri projelerinin en iyi şekilde yürütülmesi için gerekli bilgiler katılımcılara aktarıldı. Toplulaştırma uygulaması ile tarım arazilerinde parçacılığını azaltmak, düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturmak, her parseli yol ve sulama ağı ile irtibatlandırmak, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıpları önlemek ve yakıt tasarrufu sağlamak, işlenebilir arazi miktarını artırmak ve kullanılmayan küçük parçalı arazileri tarıma kazandırmak hedefleniyor. Katılımcılara Hâlihazır harita yapımı çalışmaları tamamlandığını, yer alan mahallerde kadastroların kontrolü tamamlandığı ve Mahallelerde Tapuya şerh verme işlemlerinin tamamlandığı ayrıca bilgilendirildi.


“TOPLULAŞTIRMA İLE TARIMDA VİZYON İLÇE OLACAĞIZ”


Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “Çameli İlçemizin 7 Mahallesinde Başlatılan toplulaştırma çalışması ile birlikte, çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkân vermeyecek şekilde küçük, parçalanmış, dağılmış ve verimli işlemeye elverişli Böylelikle dağınık ve optimal büyüklüğe sahip olmadığı için değerlendirilemeyen araziler kullanılabilir duruma gelecek” dedi.


TARIMDA EDE EDİLEN GELİR YÜKSELECEK


Arslan; “Tarımda kullanılan iş gücü azalacak, yol ve su problemi de kalmayacağı için araziden alınan verim ciddi anlamda artarak Denizli’de Tarımda Vizyon bir ilçe olmasını hedefliyoruz. Arazi toplulaştırma çiftçiye yüzde 50 tasarruf sağlayarak çocuklarımıza zengin miras bırakacağız aynı zamanda genç çiftçilerimizi tarıma yönlendireceğiz. Parseller arasındaki uzaklık kısalacak ve buna bağlı olarak ulaşım giderleri azaldığından; zaman, işçilik ve yakıttan tasarruf sağlanacak ve arazi değerlenecek. Bu yatırımlar ile tarımdan elde edilen gelirin yükselecek” dedi.

Editör : Kubilay Y. GERBOĞA / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.