Garenta Denizli Rentacar
AKCİĞERDEKİ BEZELYE BAŞARIYLA ÇIKARTILDI
125 okunma

AKCİĞERDEKİ BEZELYE BAŞARIYLA ÇIKARTILDI

PAÜ Hastanesine başvuran 69 yaşındaki Timur Yurteri’nin akciğerinden fiberoptik bronkoskop ile bezelye tanesi çıkarıldı.

ABONE OL
01/02/2023 11:55
AKCİĞERDEKİ BEZELYE BAŞARIYLA ÇIKARTILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun süredir Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tanısı bulunan ve almakta olduğu tedavilere rağmen yakınmaları süren hasta ülkemizde az sayıda merkez tarafından gerçekleştirilmekte olan bronkoskopik volüm küçültücü işlemlerden olan coil (akıllı sarmal tel) tedavisi için Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Göğüs Hastalıkları kliniğinde değerlendirildi. Hazırlıkları tamamlanan hastada coil uygulaması öncesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Uğurlu tarafından hava yollarını görüntülemek için yapılan fiberoptik bronkoskopi işlemi sırasında beklenmeyen bir görüntü ile karşılaşıldı. Hastanın sağ akciğerinde, bulunduğu hava yolunu kapatan bezelye tanesi görüldü. Uygun malzeme ve manevra ile tecrübeli ekip tarafından tamamen çıkarılabilen bezelye tanesi hastayı da şaşırttı.

YABANCI CİSİM CİDDİ YAKINMALARA YOL AÇIYOR

Başarı ile tamamlanan yabancı cisim çıkarma işlemi sonrası hastaya bronkoskopik volüm küçültücü coil uygulaması yapıldı. Başarılı geçen iki işlem sonrası bilgilendirmede bulunan Doç. Dr. Erhan Uğurlu aspirasyon denilen akciğere yabancı cisim kaçmasının genellikle çocuklarda beklense de düşük oranda yetişkinlerde de görülebildiğine dikkat çekti. Uğurlu, bezelye tanesi olması nedeniyle küçük bir hava yolunda tıkanıklığa yol açarak hastada bulgu vermeyen yabancı cisim aspirasyonlarının öksürük, balgam, hırıltı gibi yakınmalara; zatürre, akciğerde sönme gibi istenmeyen durumlara da yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Hem KOAH’a yönelik bronkoskopik volüm küçültücü coil tedavisi gerçekleştirilen hem de akciğerine kaçan bezelye tanesi çıkarılan hasta, başta Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Uğurlu olmak üzere tüm ekibe teşekkürlerini bildirdi, işlemler sonrası izleminde sorun görülmeyen hasta kontrollerine gelmek üzere taburcu edildi.  HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.