ÖĞRETMENLER GÜNÜ
121 okunma

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

ABONE OL
25/11/2022 09:12
ÖĞRETMENLER GÜNÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ ün  “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir” ifadesi ve anlayışı ile içtenlikle eğitim-öğretim faaliyeti yürüten fedakâr öğretmenlerimizin günü kutlu olsun. Geçmişten günümüze insanın eğitimine öncülük etmiş tüm öğretmenlerin günü kutlu olsun. Sınıflarda ders aldığım ve yaşamımda düşüncelerinden ders çıkardığım bütün öğretmenlerime en derin saygılarımı sunuyorum. Öğretmenler gününün bende düşündürdüklerini yazdım. Eğitim fakültelerinden mezun atanmayı bekleyen tüm öğretmenlerimizin atanmasını diliyorum. Mesleki teknik okulların gereken ilgili görmesini, teşvik edilmesini, Tarım okullarının yeniden açılmasının ülke kalkınmasına ve ekonomisine büyük katkı koyacağını düşünüyorum. Mesleki eğitim görmüş gençlerin alanlarında mühendislik fakültelerine gitmesinin mühendislik eğitiminin kalitesini arttıracağını, patent ve buluş sayımızı arttıracağını düşünüyorum. Bakanlıklara bağlı araştırma enstitülerinin tekrar mastır ve doktora eğitimi yapılan eğitim kurumları haline getirilmesinin üniversite-sanayi – kamu işbirliğini güçlendireceğini, ülkenin yayın sayısı yanında buluş sayısını arttıracağını, kamu personelinde dinamizm oluşturacağını düşünüyorum. Öğretmenlerimizin mesleki olarak geliştirilmesi için eğitim enstitülerinde mastır ve doktora eğitimlerinin devam ettirilmesi gerektiğini, lisansüstü eğitim görmüş öğretmen sayımızın arttırılmasını diliyorum. Kapalı köy okullarımızın açılması, köy öğretmeni kadrosu ihdas edilmesi, öğretmensiz, okulsuz köyümüzün kalmamasını diliyorum.

Köyde ikamet eden öğretmenler o köylerin ışığı olacaklardır. Tarım, kooperatifçilik gibi derslerin müfredata eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Öğretmenle birlikte, ziraat mühendisi, veteriner, doktor, hemşire gibi kamu görevlilerinin köylerde istihdamı ve ikameti sağlanmalıdır ki kırsal kalkınma başarıya ulaşabilsin. Abraham Lincoln’un oğlunun öğretmenine yazdığı mektup ile yazıma son vereyim. Öğret Ona, Oğlumun öğretmenine, Öğrenmesi gerekli, biliyorum; tüm insanların dürüst ve adil olmadığını. Fakat şunu da öğret ona; her alçağa karşılık bir kahraman, her bencil politikacıya karşılık kendini adamış lider vardır. Her düşmana karşılık bir dost olduğunu da öğret ona. Zaman alacak biliyorum. Fakat eğer öğretebilirsen ona, kazanılan bir doların bulunan beş dolardan daha değerli olduğunu öğret. Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı. Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu. Eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların gizemini öğret ona. Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını. Eğer yapabilirsen ona kitapların mucizelerini öğret. Fakat ona sessiz zamanlarda tanı. Gökyüzündeki kuşların, günesin yüzü önündeki arıların ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin ebedi gizemini düşünebileceği.

Okulda hata yapmanın hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona. Kendi fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde dahi. Nazik insanlara karşı nazik, sert olanlara karşı sert olmasını öğret ona. Herkes birbirine takılmış bir yönde giderken, kitleleri izlemeyecek gücü vermeye çalış oğluma. Tüm insanları dinlemesini öğret ona. Fakat tüm dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da öğret. Eğer yapabilirsen, üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret ona. Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret. Herkesin sadece kendi iyiliği için çalıştığına inananlara dudak bükmesini öğret ona ve aşırı ilgiye dikkat etmesini. Ona kuvvetini ve beynini en yüksek fiyatı verene satmasını, fakat hiçbir zaman kalbi ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret. Uluyan bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ona. Ve eğer kendisinin hâkli olduğuna inanıyorsa dimdik dikilip savaşmasını öğret. Ona nazik davran, fakat onu kucaklama. Çünkü ancak ateş çeliği saflaştırır. Bırak sabırsız olacak kadar cesarete sahip olsun. Bırak cesur olacak kadar sabrı olsun. Ona, her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret. Böylece insanlığa karşı da derin bir inanç taşıyacaktır. Bu büyük bir taleptir, ne kadarını yapabilirsen bir bak bakalım. O, ne kadar iyi, küçük bir insan. Oğlum”.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.