DOLAR 13,44860.13%
EURO 15,30060.21%
ALTIN 793,140,48
BITCOIN 564010-0,49%
Denizli

AÇIK

13:20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
NAR BEREKETİ

NAR BEREKETİ

ABONE OL
27/12/2021 16:53
NAR BEREKETİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunan mitolojisinde Hades tarafından Yeraltı dünyasına kaçırılan Persephone birkaç nar tanesi yediği için ölüler dünyasını terk edip yeryüzüne insanlar arasına dönememiştir. Yahudi inancına göre nar doğruluğu simgeler. Yahudi ve Hristiyan folkloruna göre de Âdem ile Havva’ya yasak olan meyve elma değil nardır.bu yüzden Hristiynlarda nar motifi dini süsleme sanatında oldukça yer alır. Papaz giysilerinde, oda duvarlarına asılan dinsel süsleme amaçlı kullanılan dekor ürünlerinde nar motifine rastlanır. Nar bitkisi kuraklığa dayanıklı olan fakat yağış rejiminin etkili olduğu yerlerde yetiştirilebilir. -10 °C’ye kadar soğuğa dayanabilir. Yıllık 500 mm yağış yeterli olmaktadır. Bol güneş seven bitki, yazın aralıklarla sulanırsa verim artmaktadır. İlk defa nar bitkisi İran ‘da ortaya çıkmıştır. Uzun bir coğrafyaya yayılan nar bitkisi her alanda yetiştirilse de daha yağışlı bölgelerde sık sık mantar rahatsızlıklarından kaynaklanan kök çürümeleri ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu yüzden iklim ve yağış oranının dengeli olduğu Akdeniz ülkelerinde daha çok yetirilir. Türkiye’de pek çok yerde gözüken nar yoğunlukla Ege ve Güneydoğu Anadolu da görülür.

Özellikle Denizli İli Irlıganlı kasabasında yoğunlukla yetiştirilmektedir. Ayrıca Irlıganlı ’da yetişen narlar ihracat için en çok tercih edilen nardır. Denizli demişken Pamukkale’yi de pas geçmek olmaz. Turizm açısından zengin bir yere sahip olan Pamukkale’de de nar tüketimi oldukça yaygınımdır. Her köşe başında bahçesinden topladığı narları sıkan taptaze size sunan bir satıcıya rastla bilirsiniz. Cadde üzerinde” vitamin bar” adı verilen satış noktaları da Denizli de size keyif verir. Mevsim meyvelerini oralarda taptaze sıkılmış halde bulabilirsiniz. Kış mevsiminde size en çok tat verecek olanda kuşkusuz nardır. Narı da sevmeyen yoktur galiba. Her ne kadar ayıklaması yani tanelerini çıkarma işlemi zahmetli olsa da tadı muhteşemdir. Nar Haziran -Temmuz aylarında çiçek açmaya başlar. Nar ağacı iki ile beş metre arasında olur. Yaprakları karşılıklı, parlak renkli, ince-uzun şekilli, kısa saplı ve kırmızı kenarlıdır. Çiçekleri kısmen sapsızdır.

Tek tek ve birkaçı bir arada bulunur. Çanak yaprakları kırmızı renkli, dökülmeyen ve etlidir. Meyveleri küre şeklinde ve portakal büyüklüğünde, önceleri yeşil, olgunlukta kırmızımsı renkte, derimsi kabuklu ve çok tohumludur. Meyvenin yenen kısmı, etli ve bol usareli olan tohumlarıdır. Bir nar meyvesinde 600 civarında tohum bulunur. Tohumların renkleri beyazdan koyu kırmızıya doğru değişik renk tonlarına sahiptir. Nar bilindiği üzere çiğ tüketilir. Tabi son zamanlarda farklı damak tatları yakalamak için meyvelere, sebzelere değişik yöntemler uygulanıyor. Narı çiğ olarak tüketmek için, önce bir bıçakla ikiye ayırmak gerekir, sonra narın tohumları kabuğundan ayrılmalıdır. Tohumlar arasındaki beyaz liflerin de tohumlardan ayrılması gereklidir. Bunu yapmanın kolay bir yolu tohumları su dolu bir kaba koymaktır.

Taneler dibe çöker, beyaz lifler su üstünde kalır. Bir tabağa doldurulan taneler, bir kaşık yardımı ile çiğ olarak yenilir. Bazı narların tadı çok ekşi, bazılarınınki çok tatlı olabilir. Ama genelde nar, ekşi ile tatlı arasında bir tada sahiptir. Nar suyu Ortadoğu ülkelerinde çok tüketilen bir içecektir. 2000’li yıllardan itibaren ABD de de favori olmuştur. Türkiye’de nar çiğ olarak doğrudan tüketilmesinin yanı sıra nar ekşisi olarak çeşitli biçimlerde, özellikle saltaya tat vermede, eti terbiye etmede veya doğrudan içilerek de tüketilmektedir. Nar taneleri de aynı zamanda salatalarda kullanılabilmekte, aşure ve güllaca katılabilmekte ve çeşitli tatlı süslemelerinde kullanılmaktadır.

İran mutfağında Narın aynı zamanda likörü yapılmakta ve dondurma tepesine dökülen popüler meyve pastasının da yapımında kullanılmaktadır. İran’da nar yemeklerde çok kullanılır. Halen nar şurubunun kullanıldığı geleneksel yemekler yaşatılmaktadır geleneksel orta doğu kebabı, narlı patlıcan çeşnisi, avokado ve nar daldırma Yunan mutfağında narın kapladığı yeri belirtmek için verilebilecek sadece birkaç örnektir. Nar dünyada birçok ülkede birçok alanda yaygınca kullanılmaktadır. Kuran da bile nar kelimesi 3 kez geçmektedir. Bu Müslüman ülkeler için ayrı bir ehemmiyet içermektedir. Enam Suresi 99 ve 141, Rahman Suresi 68. Bunların ilk ikisinde nar Allah ‘ın yarattığı güzel şeylerin bir örneği olarak verilmiştir, üçüncüsünde ise cennetteki bir meyve olarak anlatılmaktadır.

SALİH ÖZTÜRK

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.