HÜSAMETTİN TAT
1969 okunma

HÜSAMETTİN TAT

ABONE OL
25/02/2022 09:44
HÜSAMETTİN TAT
1

BEĞENDİM

ABONE OL

PEMBE İNCİ

Pembe İnci, Emine Yılmaz Dereci’nin bir masal kitabı. Çocuk Edebiyatın da yer alan kitap aslında çocuklara ders verdiği kadar, büyüklerinde anlatılan masallardan ve masal içerisinde geçen konulardan ders alması mümkün görülmektedir.

Çocuk Edebiyatı Yazarı Emine Yılmaz Dereci’nin çocuklar için yazmış olduğu “Pembe İnci” masal kitabını okuyunca, beni eskilere çocukluğuma ve çocukluğumun geçtiği köy yerine ve köy yaşamına götürdü.

Çocukluğumuzda hanay denilen iki katlı çok odalı evlerde, başta büyükler olmak üzere; Dede, nine, amca, hala, anne, baba ve çocuklar kalırlardı.

Anne ve Babalarla büyükler iş taksimatı yapıp işlerine gittiği zaman evde kalan, nine ve dede evdeki küçük çocuklara bakar onların her türlü konularıyla ilgilenirlerdi.

Türk toplumu öyle bir hale geldi ki; evler ilk önce büyüklerle kalınmamak için evlerini ayırdılar, eğer köyden ayrılıp şehir yerinde bir işe girilmişse, önce iki odalı bir salonlu evlerde, daha sonra bir artı bir apartlar da kalmaya başladılar ki, büyükleri ana ve babaları köyde kocaman hanaylarda kendi başlarına yalnız kaldılar. Hayat şartları ve geçim zorlaşınca ailede karı koca çalışmaya başladı. Çocuklarına bakacak yanlarında büyükleri olmayınca çocukları ya kreşlere ya da bilmedikleri ve güvenmek zorunda kaldıkları bakıcılara emanet ettiler.

Ailenin çalışması ve evlerin küçülmesiyle yaşlılar ailelerin yanına sığamadıkları için köy evlerinde bakıma muhtaç bırakıldılar ya da huzur evlerinin konukları oldular.

O yüzdendir ki Emine Yılmaz Dereci masal kitabı Pembe İnci’de masal anlatarak onları avutması ve takip etmesi ile Halime Nine’nin çocuklara nasıl göz kulak olduğu ve anne babaları işten geldiğinde çocuklarına sağlıklı bir şekilde kavuştukları masallarda da olsa eski günlerdeki yaşamları bizlere anımsatmış oluyor.

Büyüklerin önemi ve görevi aslında Emine Yılmaz Dereci’nin masal kitabının satırlarında gizli.

“Pembe İnci” masal kitabı 2017 yılında İstanbul Kenan Matbaasından çıkmış. Genel Yayın Yönetmenliğini Veysel Topuz, Editörlüğünü Yılmaz İmanlık ve kapak tasarımın Yazar Emine Yılmaz Dereci kendisi yapmıştır. Kitap tek masaldan olup uzun soluklu 118 sayfadan oluşmaktadır.

Yazarın çalışmalarında başarılar dilerken Pembe İnci okullara tavsiye edilebilecek kitaplardandır.

HÜSAMETTİN TAT

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.