DUYGULARI MÜZİKLENDİRMEK
131 okunma

DUYGULARI MÜZİKLENDİRMEK

ABONE OL
03/11/2022 14:25
DUYGULARI MÜZİKLENDİRMEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Müzik ruhun gıdasıdır’ sözü yerinde kullanılmış bir sözdür. Müzik, dünden bugüne zenginleşerek duyguların taşıyıcısı olmuştur. Ruhu besler, duyguları canlı tutar. Teknolojik gelişmelerle birlikte uygulamalar aracılığıyla istediğimiz müzikleri listeleyerek dinleyebiliyoruz. Bazı müzikler, ritimler ruhumuza iyi gelerek bizi olmak istediğimiz bir zamana ya da diyara götürebiliyor. İçinde duygularımızı yansıtan her anıyı barındırıyor. Dilimize takılan ritimler çevremizde yer alan insanlara da sıçrayarak iletişimi kuvvetlendiren bir araç haline geliyor. Duyguları yansıtan sözlere ve ritimlere sahip olan müziğin aslında ruhumuzun gıdası olduğunun uzun zamandır farkındayız. Üzgün, sinirli ya da mutlu olduğumuz zamanlarda hissedilenleri paylaşmak yerine müziği duygularımızın taşıyıcısı olarak kullanırız. Belki de müziğin ve sanatın bizleri kelimelerden daha fazla etkiliyor olması bu durumun başlıca sebeplerinden biridir.

Bazı müzikler bizi duygulandırarak anılarımızı canlı tutarken, eğlendiren, güldüren, birbirimize bağlayan bir yolculuk arkadaşına dönüşür. Kısaca hayat gibi. Gün içinde farklı duygular yaşadığımız gibi müzikte insanoğlunun ritmine ayak uyduruyor. Bazen hayattan ve yaşadıklarımızdan yorulduğumuzda bizi sakinleştirecek, ruhumuza iyi gelecek şarkılara sığınır kendimizi dış dünyaya bir süreliğine kapatırız. Müzik, meditasyon yaparak kendi ruhumuzu dinlendirdiğimiz değerli birkaç saatte dönüşür.

 Müziğin insanların duygularını yoğun bir şekilde yaşamasında önemli bir rolü olduğu yadsınamaz.  Bu durumu film sektörü keşfedeli uzun yıllar oldu. Filmlerde seyircilerin dikkatinin çekilmek istendiği sahnelerde etkili bir müzik kullanılarak o sahne filmin en etkili sahnelerinden biri haline getirilir. Bu sahnelerde izleyiciye verilmek istenen mesajlar kullanılan müziklerle benzer özellikler taşıyarak, sahnelerin izleyicilere daha etkili bir şekilde geçmesini sağlar. Müzik, filmlerin ve dizilerin popülerliğini etkileyen uçsuz bucaksız bir serüvendir.

Milli marşlar ülkelerin kültürünü yansıtan bir şekilde bestelenir. İstiklal Marşımız sözleri ve bestesi ile toplumu harekete geçirerek birleştirici bir güce dönüşür. Savaşlarda da müziğin etkileyici gücü kullanılmıştır. Devletler bestelediği marşlarla kendi askerlerini cesaretlendirirken düşmanı korkutma ve ürkütme anlayışı ile hareket etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu gibi büyük ve heybetli bir ordu Mehter Marşı’nda kullanılan yüksek sesli davullar eşliğinde uzaktan kolaylıkla duyulması sağlanmış ve savaş meydanlarında düşmana gözdağı verilmiştir.

Müzik kendini sadece dinlettirmez, yaşadıklarımızdan ve deneyimlerimizden yola çıkarak kendimize güvendiğimiz yeni bir dünya kurmamızı sağlar. Doğanın eseri iken insanoğlu tarafından keşfedilerek eşsiz çalışmalar haline getirilmiştir. Yaprağın kıpırdamasında, esen rüzgârda, yağan yağmurda da yeni ritimler keşfedebiliriz. Doğanın ritmi, iç dünyamızı dinlememizi ve duygularımıza sarılarak bir yolculuğa çıkmamızı sağlar. İçinizdeki müzik hiçbir zaman susmasın ve susturulmasına da izin vermeyin. Yaşamın ritmini yakalayın ve mutlu senfoni orkestrasıyla yaşamınızı daha anlamlı bir hale getirin.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.