DOLAR 13,45870.12%
EURO 15,30160.23%
ALTIN 795,18-0,07
BITCOIN 563960-0,39%
Denizli

AÇIK

13:20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
CENGİZ HÂN’IN MİLLİYETİ

CENGİZ HÂN’IN MİLLİYETİ

ABONE OL
25/11/2021 13:11
CENGİZ HÂN’IN MİLLİYETİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cengiz Han’ın tarihle ilgilenen herkesin kafasında soru işareti olan mülkiyetinin ne olduğu konusu Ukraynalı ünlü tarihçi Vladimir Belinskii’nin ortaya koyduğu iddialarla yeniden gündeme geldi. Peki Cengiz Han Türk mü? Yoksa Moğol mu? İşte bu sorunun cevabı… Ukraynalı ünlü tarihçi Vladimir Belinskii Cengiz Han’ın Moğol olmadığını, aksine Türk olduğunu iddia etti. Büyük savaşçı ve komutan Cengiz Han’ın hayatını araştırmaya tüm ömrünü adayan ünlü tarihçi Vladimir Belinskii, iddasına kanıt olarak Cengiz İmparatorluğu’nu esasen 4 boyun oluşturduğunu ve bu boyların Türk boyları olduğunu ortaya koydu. Bu boylar: Kıyatlar, Kereyler, Naymanlar ve Merkitler… Cengiz Han’ın babası Esugey Bahadır Kiyat boyuna mensup birisi idi. Cengiz Han’ın eşi Börte’nin boyu ise Kongırat. Bu boylar bu gün Kıpçak Türkleri içindedir, bâzıları Kazak Türkleri içindeki ruğlardır. Vladimir Belinskii, tüm imparatorluğun Türkçe konuştuğunu ve Cengiz Han’ın gerçek adının “Temirçın” olarak okunması gerektiğini iddia ediyor.

Büyük imparatorun Türk olduğunu ispat noktasında ünlü tarihçinin başka iddiaları da var. Doğuya yapacağı büyük sefer öncesinde bütün Türk boyları Cengiz Han’ın buyruğu altında birleşti. Bunun içindir ki Kazakistan coğrafyasında Cengiz Han’ın ordusu ile göçebe Türkler arasında hiç sorun yaşanmadı. Cengiz İmparatorluğu’nun daha kurulduğu yıllarda Ak-Naymanlar ve diğer boylar onun içinde yer alıyordu.

Bu bakış açısını ünlü Rusyalı tarihçi Hacı Murat’da savunuyor. Ona göre, Cengiz Han Altay menşeyli Türk boylarının mensubu. Ünlü tarihçinin tahminine göre, büyük imparatorun Çin’e yaptığı meşhur seferi öncesinde, imparatorluğa Moğol boyları da dahil oldu. Vladimir Belinskii ve Hacı Murat’ın Cengiz Han’ın Türk olduğu yönündeki iddialarına delil olarak ortaya koydukları “Cengiz Hanİmparatorluğu’nda kullanılan metal paranın üstünde Türkçe yazması.” görüşü ise aslında gayet açık bir ispat niteliğindedir. Bu arada, Cengiz’i HAN seçen Kurultay’daki beylerin ruğ ve aidiyetlerini hatta dinlerini de inceleyiniz. Bu yapılırsa Cengiz Hân’ın her mânâdaki mensûbiyeti daha net görülecektir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.