Denizli 18°C
09 Nisan 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

Zor zamanların içindeyiz

Dünyayı saran bir virüs kuşatması altında Türkiye halkının da girmesiyle, biliyorsunuz birçok önlemler alınmaya devam ediyor. Halkımızın birçoğu gerekli önlemleri aldı ve evden pek dışarıya çıkmamaya gayret ediyorlar. Fakat bu önlemlere uymayanlar çoğunlukta. Görülüyor ki, Asker uğurlamalara gidenler, terminaller de el ele halay çekenler mi dersiniz, kıyı köşelerde banklarda oturanlar mı dersiniz, önlemler nedense halk tarafından pek dikkate alınmıyor ve bunlar bizler için, büyük tehlikeler yaratacaktır. Halkımızın kenetlenmesini, duyarlı olmasını sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu, bir kez daha belirtme de yarar görüyorum.

“Evde kalın” uyarısı bir tatil değildir. Bunun bir sosyal hayatımız için bir tedbir uyarısı olduğunu unutmamalıyız. Okulların tatil edilmesi, küçük ve korumasız olan çocuklarımızın, güven altına alınması içindir. Onların sokaklarda dolaşmasına aileler olarak, lütfen müsaade etmeyiniz. Tehlike sokaklarda ve iletişim halindeki kişilerde bulunduğundan, her an bulaşıcı olmaması için bu önlemlere uymak zorundayız. Bizlere verilen bu süreyi, sokaklarda ve halka açık mekânlarda bulunarak geçirmemeliyiz. Seyahat etmemeli ulaşım araçlarına mümkün olduğunda binmemeye çalışmalıyız. Bunlara dikkat etmemek hayatımızı tehlikeye atmak ve ölüme davetiye çıkarmaktır. Halk olarak hep birlik olup kenetlenerek bu virüs olayını atlatmamız gerekiyor. Hijyenlere son derece uymalı ve sık sık ellerimizi yıkayarak savaşımızı kazanmamız, Yakın temaslardan (tokalaşmak gibi) kaçınmalı, mikroplarla kirlenmiş yüzey ve eşyalara temas edilmiş ellerle, ağız burun ve gözlerinize asla dokunmayınız. Hapşıran, öksüren kişilerin yanından uzaklaşmalıyız. Sokağa çıkanların mutlaka eldiven ve maske takması şarttır. Yakın mesafelerden uzak kalmalı, kalabalık yerlerde asla bulunmamalıyız.

Enfeksiyonların görülme sıklığı kişilerin bağışıklık durumu, yaş ve kanser-diyabet vb. ek hastalıkların varlığına göre değişmektedir. Televizyonda son durum haberlerinde duyduğumuz üzere 65 yaş üstü kişilerin evden çıkmaması sağlıkları için alınan en önemli kuraldır. Televizyon izleyerek yapmamız gerekenleri çok iyi takip etmeli ve önlemlere düzgün bir şekilde itibar etmemiz, bu kötü ölümcül hastalıktan kurtulmamızın en önemli kuralıdır. Hepimiz alınan önlemlere lütfen dikkat edelim.

Yabancı devletler halkına, bu zor zamanları atlatabilmeleri için maddi yardımlar vermekteler.  Halkımız doğalgaz, elektrik ve su faturaları altında bu kış ayını zorluklarla atlattılar. Ya fatura giderlerinin alta çekilmesi gerekmekte, ya da gıda alışverişi yapan halkımız, maddi olarak zor duruma düşmüşümüzü göz önüne alınarak, gerekli bir yardımın tüm halka sunulması ve rahatlanması önem arz etmektedir. Halkımızın birçoğu mağdur durumdadır. Devletimizin bu yönde de çalışmalar yapması kaçınılmaz hal almıştır. Halkımız bu zor durumdan çıkması şarttır. Bu ancak yardımlar ile mümkündür.

Sağlıklı günlerimizin gelmesini diliyorum. Gelin hep beraber el ele bu zorlukları kurallara uyarak, atlatalım. Sevgi ile sağlıklı kalmamız dileğimle hoşça kalın.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
İSTEMEK2020-03-16 07:58:25
Kabuklarından kurtul2020-03-11 11:43:18
İNANMAK 2020-02-24 09:40:47
GENÇLERİMİZ 2020-02-16 11:04:26
EĞİTİM2020-02-14 11:24:28
 1  2  3  4  5  6  7  ...  13  14  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 14 sayfa var.
Bu kategoride 134 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web