Denizli 26°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

ZEYBEĞE OMUZ VEREN ADAM

Bazı insanlar vardır, doyduğu yerin yanı sıra doğduğu yeri unutmaz. Bir gün gelir elinden geldiği kadar vefa borcunu ödemeye uğraşır. Bulunduğu yerde, bulunduğu ortam da âdetini, geleneğini, örfünü yaşatmaya çalışır.

İşte bu insanlardan biri de Nazilli’nin yetiştirdiği değerlerden olan ve İzmir de ikamet eden Kıvanç Tanrıbuyurdu.

Memur bir ailenin çocuğu olan Tanrıbuyurdu, Egenin simgesi olan zeybeklik üzerinde çalışmalar yaparak, zeybek oyununu kendi imkânlarıyla çektiği video da kendi yazdığı sözleri yorumlayarak bir görüntüleme hazırlamıştır.

Müziğe gönül veren Tanrıbuyurdu, ailesinin meslek edinebileceği okullarda okumasını istese de; o bir şekilde müzik üzerine eğitim almanın yollarını arar ve bulur. Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuar eğitimine devam etmektedir.

Aldığı eğitim, opera onun eğitimine çok şey katsa da, özgün müzik tarzında yol almayı bunu da konserler vererek, halka ulaşmayı ve değerlendirmeyi düşünmektedir.

Ama zamanını değerlendirme açısından, sahne performansı sergilerken değişik sorunlarla da karşılaştığını anladığımız Tanrıbuyurdu; müzik camiasının yeni olanları pek kabullenemediklerini, camianın itaatkâr insanlar aradığını fakat kendisinin camiaya karşı itaatkâr olmadığını bu yüzden sahne performanslarında çok entrikalar çevrildiğinden pek bu konulara fazla girmediğini, onun müziğe gönül verip bu yolda ilerlemeye devam ettiğini ve edeceğini yaptığı mülakatlarından anlamaktayız.

Bunun yanı sıra doğup büyüdüğü Nazilli için, 5 Eylül kurtuluş gününe has bir çalışma yaparak Zeybek üzerine bir görüntüleme hazırlayıp, zeybeğin ve zeybekliğin önemini anlatan bir türkü ile zeybek oyununu taçlandırmıştır.

Böyle güzel bir çalışma yaptığı için Kıvanç Tanrıbuyurdu’ya teşekkür eder, yaptığı çalışmayla Nazilli’ye ve Ege’ye hediye ettiği bu zeybekle kutluyor, çalışmalarında verimli olmasını diliyorum.

 

 

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  18  19  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 19 sayfa var.
Bu kategoride 184 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web