Denizli 35°C
23 Temmuz 2019 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Reyhan  PERVANALAR KARAALP

YÜREĞİMDEN GELEN SES

İnsanlar yaşadığı coğrafyaya göre güçlenir ve şekil alırlar.

*

Karadenizli olanlar ya da Karadeniz'i görüp tanıyanlar çok iyi bilirler dağlık kesimine olduğunu ve yer yer ulaşımın güçlüğünü. Yaşamın diğer bölgelere göre daha zor ve meşakkatli bir süreç istediğini.

*

Karadeniz de çocuk olmak zor olsa da bir o kadar güzeldir. Hele hele köyler, mezralar ve yaylalarda. Saklambaç oynamaya kalktığınızda ebe sizi bir ömür boyu arar J) o kadar yani. Abarttığımıdüşünmeyin, saklanacak o kadar dağ, taş ve orman varki yerleşimi yokuş  ve engebeli araziyi saymıyorum bile .

*

Karadeniz'de ve köyler de büyüyen çocuklarının  oyuncakları en çok kızak, sapan, çakıbıçağı, çelik çomağı vardır. Öyle pelüş melüş yoktur denecek kadar azdır hayatlarında. KIZLARIN DA

*

Bisiklet mi?

Ya bir tane olur ya da hiç .

*

Hiç unutmam;

Babamın memuriyeti sebebiyle Rize /Pazar 'a taşındık ve liseyi orada okurken, babamın kardeşlerime almış olduğu bisiklet ve akülü arabalara kendi köyümüz olan Trabzon /Maçka/ Hamsiköyde  daha önce  hiçbir çocukta  da görüp binemediğim için, kardeşlerim adına çok sevinsemde kendi adıma üzülüp derin  derin iç geçirmiştim.

*

Velhasılı zaman geçer, mekan değişir ama içinizde ki özlem hep kalıcıdır.

*

Şimdi ikamet ettiğimiz Denizli / Bozkurt'ta evli ve iki çocuk sahibiyim. Yaşımısorana her yıl 19 diye aynı cevabı vermemin bir çok sebebinden birisi de çocukluk ve gençliğimizde sahip olamadığımız imkanlara ileri yaşlarda sahip olup,elalem ne der düşüncesinden sıyrılıp doyuncaya kadar yaşamaya çalışmaktır. Zira biz zamanlar aynı o elalemlerden birisi de kendimdim

*

Bozkurt'a ilk taşındığımızda çocuk, genç,yaşlı herkes bisiklet sürüyor, motor üzerinde geziyordu.

 

Eeededimyayöre, töre farkı gözümde ve gönlümde öyle algı uyandırmış olacak ki. Önyargımla aaa ne ayıp!koca koca insanlar bisiklet üzerinde hiç yakışır mı?Demedenedemiyordum. EVETEVET EDEP DIŞI GELİYORDU bana. Zira bisiklet çocuk oyuncağıdır diyordum.

*

Gel zaman, git zaman yaş 42. içimdeki o bisikleti hiçsüremeyen çocukyanım beniiteliyor, bisiklet sürmek istiyordu. Artık Bozkurt'a 19 yıldır yaşıyor ve arazi gereği binilmesi ve sürülmesi de çok müsait ortam beni bisikletlerin üzerine götürüyordu. O bisiklete ayıptır olan bakış açım değişti ve ben bisiklet sürmek için kızımın bisikletine doğru yürüdüm. Kardeşimin de yardımıyla biraz yol aldım ama yok!Olmuyor, olmuyor, olmuyordu

*

Yolun düz arazinin müsait olması hiçbir şey değiştirmiyordu çünkü ben çocuk değildim. korkuyordum.

Ya düşersem:

Ki büyük olasılık.

Hep kardeşime asılarak ne zamana kadar pedal çevirebilirdim. İkinci gün komşunun kapısının önünden kendi cesaretimi toplayarak sürüp gidebileceğimi de düşünerek geçiyordum ama yine de olmuyordu.

Komşumuz Ahmet Beykardeşim; Abla bu güne kadar hep sürdüğünü düşün, karşıya bak denge bul dedi .

CESARET İŞTE;

İnsan bir şeyi yapmayı kafaya koymuşsa kesinlikle yapar. Ahmet kardeşimin vermiş olduğu tabiri caizse gazladiyeyim baktım ki gidiyorum, gidince de heyecanlanıyor pedalı hızla çeviriyor, durmakistemiyordum.

42 yaşımda olmama rağmen, o çocukluğun sevincini bütün ruhum ve bedenimde hissediyordum . Başarmıştım. Evet başardım. Yavaş yavaş durdum. Ve her gün pratik yapıyordum. Beni görenler ilk günde bisikleti sürebilmeme şaşırmış, dualarını da eksik etmiyorlardı.

*

İnsan o ki kendi yaşadıklarından kendi derslerini, cahilliğinigörebilendir.

*

Evet, çocukken hiç bisiklet görmediğim için bisiklet nasıl sürülür de bilmiyordum. Üzerinde durmak, sürebilmek çok güzel bir duygu olsa da nasıl durur, kazasız nasıl başarırım bilmiyor, bisiklete olan cahilliğim ile hiç kimseye de bir şey sormuyorum haliyle. Pedalları yavaş çeviriyor ayağımı yere sürtüyor duruyordum.

*

Hepsi bir tarafa Rabbimin beni esirgeyip kolladığını zaman sonra idrak ediyorum. Bir yaz boyunca rampalardan aşağı bir inişim var ki… Önüme biri geçse biçer geçerdim. Ve tabi denge kaybetsem ben de düşer yaralanırım. Bu zaman zarfında çarşı içlerinde hiç kullanmadım. Zira, kullansaydım millete de sebep olacaktım J)

İkinci yaz oldu eşimle tesadüfen bisiklet sürelim dedim ve beni kırmadı, aynı rampadan inerken frene basmamı, yavaşlamamıistedi, O’nun sesini duyar gibi olsam da yanından süratle kara düzen indim tabi. Haliyle bana ne yaptığımı, dikkatsizliğimi, söylendi de söyledi. Ben de haklı olarak bilmediğimi, bisikletin freni mi varmış, madem bu güne kadar bana neden söylemediniz deyip geçen koca yazın ALLAH'ın beni koruyup nasıl bu rampalardan inerken esirgediğini düşünüp şükrediyordum ve O'ndan çok söyleniyordum.

Anladım ki bilmediğin her şey de cahilliğini kabul edecek! Her şeyin de kuralı kaidesinin varoluşunu önemseyeceksin. Eee insansın gün gün yeni bir şey öğreniyorsun ama bisikleti çocukken öğrenmezsen böyle iki yılda freninin varlığından habersiz sürmeyi öğrenirsin.

Olsun öğrendim ya! İçimde kalmadı ya, bakın şimdi de çelik çomak oynamıyorum, onlar çocuklukta kaldı. Bisiklet ömrümce hayatım da. Yaşamayı ve ne istediğini bilmek çok önemli. Yaz gelince oğluşumu anneannesi ve dedesiyle köye gönderirken bisikletini yanına versem de bir haftadan fazla süremeyeceğini bile bile yine veririmçünkü bozulacaktır ve o civarda, tamircisi hiç  yoktur.

Yer başkadır, yön bambaşka vesselam

Reyhan PERVANALAR KARAALP diğer köşe yazıları
YÜREĞİMDEN GELEN SES2018-06-09 07:51:09
İNANÇ ,İBADET 2018-05-19 05:49:10
YÜREĞİMDEN GELEN SES2018-05-14 05:43:53
YÜREĞİMDEN GELEN SES2018-05-05 07:23:34
YÜREĞİMDEN GELEN SES2018-04-21 06:04:37
YÜREĞİMDEN GELEN SES 2018-04-16 05:58:44
YÜREĞİMDEN GELEN SES2018-04-07 05:51:33
YÜREĞİMDEN GELEN SES2018-04-02 05:59:54
YÜREĞİMDEN GELEN SES2018-03-24 07:07:42
YÜREĞİMDEN GELEN SES2018-03-19 05:50:29
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 38 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web