Denizli 23°C
23 Nisan 2019 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Seda Ündeyici

YERLİ MALI YURDUN MALI

Ülkemizde her yıl, 12-18 Aralık arası yerli malı haftası olarak kutlanmaktadır. Okullarda yerli malı haftası yapılmakta ve yerli malı özendirilip, çocuklarımıza öğretilmektedir. Her öğrenci okula, annesinin yaptığı yemekleri ve içecekleri getirip, arkadaşlarıyla paylaşır. Çocuklarımıza böylece paylaşma duygusu kazandırılır ve birlikte bir şeyleri paylaşmanın güzelliği öğretilir.

Yerli malı demek, ülkemizde üretilen ürünler demektir. Bir ülke, nekadar üretim yaparsa o kadar tüketim olur. Gerçekte böyle olmadığını hepimiz biliyoruz. Üretim yapıyoruz ama diğer ülkelerden getirttiğimiz ürünleri tüketiyoruz. Yani kısaca başka ülkelerin ürettiğini tüketir hale geldik. Üretim yapıp tüketmek ülkemizin güçlenmesine katkı sağlar. Yerli üreticiler, insanların kullanmak istedikleri kalitede üretimi yapabiliyor mu? İnsanların bütçelerini zorlamayan ürünler yapabiliyor mu? Yerli sanayi bunları yapamıyorsa tüketiciyi suçlamak yerine üreticiye bu soruları sormak daha elzem değil mi? Nitekim önce tüketicinin isteklerine cevap veren yerli bir sanayi anlayışı inşa edilip, akabinde insanların neden yerli malı tüketmediğini sorgulamamız gerekir.

Üretmek bir ülkenin kalıcılığını sağlar. Üretim yapıp tüketmek ülkemizin güçlenmesine katkı sağlar. Aynı zamanda üretim yapan bir toplum, modern ve gelişmiş bir toplumdur. Yerli malı kullanmamız için en önemli sebebimiz; sanayinin gelişmesi, yeni endüstriyel alanların açılması ile işsizliğin önüne geçmek ve ülke ekonomisinin kalkınması olduğu bilinen bir gerçek. Bunu tüketici olarak yapabilirsek ülke ekonomisi ayakta kalacak. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız, yerli malını satın alarak ülke ekonomisine vereceğimiz destekle mümkün.

 

Seda Ündeyici diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 34 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web