Denizli 32°C
18 Eylül 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Denizli Cerrahi Hastanesi ÖZEL

YAZ AYLARINDA KULAK RAHATSIZIKLARI

Yaz aylarının gelişiyle birlikte bazı kulak hastalıkları daha sık görülmektedir.  Dış kulak kanalı iltihabı ve mantar enfeksiyonu yaz aylarında daha sık görülen kulak enfeksiyonlarıdır.
Dış kulak kanalı, kulak kepçesinden kulak zarına kadar olan bölümdür. Üzeri deri ile kaplı, hafif S şeklinde ve yaklaşık 3cm uzunluğunda bir kanaldır. bu bölgedeki cilt ince bir cilttir ve kulak pamuğu vb. bir cisimle kulak yolunu karıştırmak, kulak yolu cildinde yaralanmalara ve hatta kulak zarında delinmelere yol açabilir. Bu nedenle kesinlikle kulak içine herhangi bir yabancı cisim (kulak pamuğu dahil) sokulmamalıdır.

Normalde dış kulak yolu iyi korunaklıdır ve kendi kendini temizleme özelliği vardır. Dış kulak yolunda, kanalı dış etkilerden koruyan, mikropların yerleşmesini engelleyen kulak kiri olarak bilinen buşon denilen bir salgı vardır . Dış kulak yolu salgılarından dolayı hafif asidiktir. Buşon, dış ortamdan gelen toz ve benzeri yabancı cisimleri tutarak daha içeri gitmesini önler. Dış kulak yolundaki asiditeyi değiştiren faktörler (banyo, deniz veya havuz sonrası kulağın ıslak kalması, pamuklu çubukla kurcalama sonrası kulak kirinin temizlenip koruyucu bariyerin ortadan kaldırılması, yine temizleme veya kaşıma amaçlı dış kulak yoluna sokulan yabancı cisimlerin yaptığı travmaya bağlı deride zedelenme, kulak kirinin itilip birikmesi ve suyla şişmesi sonucu mikropların yerleşimi için zemin oluşturması vb.) patojen bakterilerin ve mantarların üremesine ve dış kulak yolu iltihabına yol açar.

 

Hjyen şartları iyi olmayan havuz ve denizlerde yüzenlerde dış kulak yolu enfeksiyonlarına, özellikle de mantara yakalanma riski yüksektir.

 

Dış kulak yolu iltihabı geliştiğinde en önemli şikayetlerden birisi kulak ağrısıdır. ayrıca dış kulak yolunun şişmesine bağlı kulakta tıkanma, enfeksiyona bağlı akıntı ve kaşınma, kanaldaki tıkanıklığa bağlı işitme kaybı da olabilmektedir. Hasta hekim tarafından görüldüğünde dış kulak yolu dikkatlice temizlenmeli, enfeksiyonun durumuna göre de uygun damla ve hap tedavisi verilmelidir.


KORUNMA YOLLARI
-Kulaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutmaya çalışın.
-Yüzerken bone veya kulak tıkacı kullanın.
-Yüzme sonrası duş alın ve kulak kanalındaki suyu, başınızı eğerek ve kulak kepçenizi hafifçe arkaya-yukarıya çekerek boşaltın
-Saç kurutma makinesini en düşük hız ve fan ayarında kullanarak ve kulağınızdan yaklaşık 20-30 cm. uzakta tutarak kanalı kurutun
-Kulağınızı; kulak çöpü (pamuklu kulak çubuğu), kalem, ataç, tığ, şiş veya parmaklarınızla karıştırmayın.
-Kullanacağınız havuzun temiz olmasına dikkat edin.

Op.Dr.Emre Erkilet

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi

KBB UZMANI

Denizli Cerrahi Hastanesi ÖZEL diğer köşe yazıları
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 17 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web