Denizli 26°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

YAŞLILIK (2)

Tanıdığım biri dört güçlü oğlunu, beş kızını, öyle kocaman bir evi, o kadar çok torununu, ilerlemiş bir yaşında bile, hem de kör olmasına karşın çok güzel yönetirdi. Yay gibi gergin bir zekâsı vardı; dinç oluşunu yitirip yaşlılığa boyun eğmemişti. Evindekilerden yalnızca saygı görmekle kalmaz, onlara üstelik hükmederdi. Evinde çalışanlar bile ondan korkar, çocuklar çekinir, âmâ hepsi de onu severdi.    Evinde, dededen kalma göreneklere ve düzene uyulurdu. İşte insan kendisini böyle savunur, hakkını korur, kimseye uymaz, son soluğuna dek ailesine sözünü geçirirse, yaşlılığı onurlu olur. Gençlerde yaşlıların, yaşlılarda da gençlerin kimi özelliklerinin bulunması, bence iyi bir şeydir. Bu düşünceyi benimseyen, beden bakımından yaşlanabilir, ama ruh bakımından hiçbir zaman yaşlanmaz.

Yaşlanmış olsanız bile, şiirle uğraşın, kitaplar okuyun, çalışmaya devam edin ve belleğinizi işletmek için, gündüzleri her dediğiniz, her duyduğunuz, her yaptığınız şeyleri akşamları aklınızdan geçirin. Ruhunuzun yapacağı en güzel eğitim budur, zihnin tutacağı yol işte budur. Böylece işlere kendinizi verip çalışırken, alın teri dökerken beden gücünüzün yokluğunu pek duymazsınız. Göreceksiniz ki   arkadaşlarınızda yardımınıza koşar veya uzun uzun düşüncelerini sizinle paylaşırlar. Bu düşünceleri beden gücüyle olmasa da akıl gücüyle savunurlar. Kendini işine veren, çalışan insan, yaşlılığın ona ne zaman geldiğini bile duymaz. Böylece yavaş yavaş yaşlanır ve birden çöküvermez. Ağır ağır söner.

Gelelim yaşlılığa buldukları üçüncü eksikliğe, yani zevklerden yoksun olmasına. Yaşlılık bizden gençliğin o en kötü eksikliğini uzaklaştırıyorsa, ne büyük bir iyilik ediyor. Maddi zevk, doğanın insanlara verdiği en uğursuz beladır, bunu elde etmek için doymak bilmez istekler, düşünce ve ılımlılıktan uzak olarak alevlenir. Örneğin; ihanet etmeler, iftiralar, şehvetin göze aldırmadığı hiçbir suç, hiçbir kötü eylem yoktur ki insanlar fuhuş, zina ve bunlara benzer her rezaleti şehvetin çekiciliğine kapılarak yaparlar. Başka bir nedenle değil. Bu tip davranış hataları, ruhun bütün ışığını söndürür. Bu sözlerle neyi anlatmak istiyorum biliyor musunuz? Çünkü yaşlıların zevki aramamaları bir eksiklik değil, tersine övünülecek bir şeydir. Onlar şölenlerden, sık sık kadeh boşaltmaktan, zengin sofralarda bol bol yiyip içmekten çekinir ve alçak gönüllü sofralardan, dostlar ile sohbetlerden pekâlâ daha büyük zevk alırlar. Bir nevi yaşlılık, ağırbaşlılığı getirdiği gibi, zevki küçümser, bir yana bırakırlar. Yaş ilerleyince her şey günden güne daha ılımlaşıyor. Maddi zevklerden çok, dostlarla bir araya gelme gibi güncel sohbetler daha değerli hale geliyor. Rahmetli ananem anlatırdı, “Zengin bir ailenin kızıydım. Hasılat olan tarladaki ürünlerimiz toplandığında, evimiz de toplu yemekler verilir, sazlar çalınır türkülere eşlik edilirdi. Öyle güzel sohbetler edilirdi ki, kadınlar bir yana toplanır oyunlar oynanır kadınlar kanunlar ve ud, çalardılar. Sabahlara kadar hiç bitmesin isterdim” derdi. Demek ki yaşlılara zevkten yoksun denemez. Kendileri ile baş başa yaşamaları paha biçilmez zevkler içindedir.

Nice yaşlılarımız vardır ki, bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Bizlere çok değerli kitaplar yazan yazarlarımız, süper dizeler çıkaran şairlerimiz, topluma birçok faydalı meslekleri öğrencilerine kazandırmak için uğraşan değerli öğretmenlerimiz, hukukçularımız, doktorlarımız canla başla hayatlarını bile ortaya koyan yaşı ileri olan sağlıkçılarımız mevcut. Bilgelik bir insanın yaşamıyla yakından ilgilidir.

Gördüğünüz bir yaşlıya selam vermek, yanına yaklaşmak, onu görünce ayağa kalkmak, önüne geçmemek, onu geçirmek, ona akıl danışmak gibi önemsiz ve sıradan görünen şeyler bile ona gösterilen saygının belirtisidir. Yaşlılara saygı duyalım, onları koruyarak sevelim. Hoşça kalın.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ZORLUKLAR 2020-10-26 12:31:54
KİŞİLİK2020-10-16 11:08:57
KIŞ KAPIYA DAYANDI2020-10-15 14:36:42
ARI İLE SİNEK FARKI2020-09-24 07:52:11
HAYATIN KANUNU 2020-09-17 11:21:25
YAŞLILIK2020-08-25 11:44:51
KADINLARIMIZ 2020-08-20 10:20:26
 1  2  3  4  5  6  7  ...  16  17  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 17 sayfa var.
Bu kategoride 170 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web