Denizli 27°C
23 Ekim 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

YAŞASIN HAYAT

            İnsan yaşamında yaş kırkı geçtikten sonra zaman, zaman, ufak, tefek rahatsızlıklar oluşmaktadır. Malum olduğu üzere bu rahatsızlıklardan kurtulmak için hastanelerin yolunu tutmaktayız. Sağlık ocaklarında aile hekimlerini ziyaret ettiğimizde pek göze çarpan olaylarla karşılaşmayız ama hastanelere gittiğimiz zaman gördüğümüz hastalarda çeşit, çeşit hastalıklara yakalanmış hastalarla karşılaşmaktayız. Her birinden ayrı, ayrı hikâyelerini dinlemekteyiz. Tedavi şekillerini görmekteyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S:A:V) hadislerinde de önerdiği gibi; Hayatta ders alınması gereken 3yerin ziyaret edilmesi çok önemlidir. Bunlar Hastaneler, Hapishaneler ve Kabristanlıklardır. Yukarıda da belirttiğim gibi hastanelerdeki hastaları gördükten sonra, onların hikâyelerini dinledikten sonra yaşama dört elle sarılmamak hata olur diye düşünmekteyim. Yıllar önce yolum Manisa Ruh ve Sinir hastanesinde görevli bir tanıdığımı ziyarete gittiğimde oradaki gördüğüm hastaların ne kadar genç ve güzel mevki sahibi insanların olduğunu gördüm. Diğer taraftan  Bursa ilinde ise bir ara yolum Onkoloji hastanesine düştü. Orada da gördüğüm manzara beni çok üzmüş ve ürkütmüştü. Her iki hastanede de ortak nokta büyük bir çoğunlukla kötü alışkanlıklardan kaynaklanan problemlerdi. Sağlık zenginliğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kendini göstermektedir. Neydi bu kötü alışkanlıklar; Başta Sigara, Alkol ve Uyuşturucuydu. Sağlığımızın baş düşmanı bu alışkanlıkların sonucu ya Onkoloji hastanesinde kanser olarak karşımıza çıkmakta ya da Akıl hastanesinde akıl sağlığımızı kaybetmiş hasta olarak kendini göstermektedir. Sağlığımızın baş düşmanları kötü alışkanlıkların yaptıklarına bakacak olursak; Tüm kanserlerin % 30’unun nedeni sadece sigaradır. Sigara içenlerin % 50’si sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybetmektedirler. Ülkemizde her yıl 100,000 insanımız sigaradan kaynaklanan hastalıklardan ölmektedir. 17 milyon insanımız sigara içerek, günde 70 milyon Türk lirasını, yılda 25,5 milyar Türk lirasını bu zehire harcamaktadır. Beslenme, sağlık, aşı ve eğitim için harcanması gereken aile geliri sigaraya gitmektedir. Sigara sadece içenlere zarar vermekle yetinmemektedir. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda ani ölümler, orta kulak ve solunum yolu enfeksiyonları, astım ve lösemi gibi kanserler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bir çevre felaketi olarak ülkemizde çıkan orman yangınlarının; % 50’sine sigara izmaritleri neden olmaktadır.

            Ülkemizde ve dünya da işlenen suçların ve gerçekleşen kazaların çok ciddi bir oranı alkolden kaynaklanmaktadır. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre, 2006 yılının ilk 6 aylık döneminde 453 milyon litre olan alkollü içki satışı, 2007 yılının aynı döneminde 466 milyon litreye, 2008 yılında 532 milyon litreye, 2009 yılında ise 536 milyon litreye yükseldi. 2010’un ilk altı aylık döneminde Türkiye genelindeki alkollü içki satışları, 534 milyon litre olarak gerçekleşti.

            Kötü alışkanlıkların başında gelen uyuşturucu madde kullanımının insan sağlığına akıl ve ruh sistemlerimize, topluma yaptığı tahribat tek kelime ile korkunçtur. İnsanın davranışlarında, düşüncelerinde, duygularında anormal değişiklik meydana getiren tabii ve sentetik maddelere uyuşturucu madde denir. Bilgisizlik, özenti, merak, manevi boşluk, bozuk aile ilişkisinden ve hasta toplumdan kaynaklanan güvensizlik duygusu, gelecek karşısındaki kaygılar strese, sıkıntıya yalnızlığa itmektedir.

             Uyuşturucunun meydana getirdiği başlıca rahatsızlıklar; Zehirlenme, mide ve bağırsaklardaki olumsuz etkisi, böbrek hastalıkları, karaciğer yetersizliği ve büyümesi, görme bozukluğu hatta körlük, akciğer ve kalp hastalıkları, kan zehirlenmeleri, deri hastalıkları, erken bunama, şuur kaybı, zekâ ve hafıza geriliği, halüsinasyonlar ve çeşitli akıl hastalıklarına neden olmaktadır. Ayrıca kötü alışkanlıklar sayesinde Trafik kazaları olmakta ya sakat kalınmakta ya da ocaklar sönmektedir.

            Bu yüzdendir ki kötü alışkanlıklardan uzak duralım, sağlığımıza özen gösterelim bağımlılığa inat Yaşasın hayat diyelim.

 

 

 

 

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  13  14  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 14 sayfa var.
Bu kategoride 135 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web