Denizli 13°C
25 Kasım 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Zeynep BEŞİNCİ

YASAKLAR ÇÖZÜM MÜ?

Netflix yasaklanıyor mu? Sosyal medya uygulamaları kapatılıyor mu? soruları son dönemde gündemi en çok meşgul eden konulardan. Henüz bu konularda bir kesinlik söz konusu değil.

Zararlı mı değil mi konusuna gelecek olursak da göreceli. Mesela sosyal medya uygulamalarını amacı dahilinde, kötü niyet taşımadan kullanırsan neden zararlı olsun. Ama amacı dışında, kötü niyetle, birilerine saldırmak, rahatsız etmek amacı ile kullanırsan elbette zararlı denilebilir. Twitter'da son dönemde siyasilerin eşlerine yönelik çirkin söylemler sosyal medya uygulamalarının zararlı olup olmadığını gündeme taşıdı. Ancak biraz önce de söylediğim gibi ne amaçla kullanılırsa öyle aslında, şudur demek doğru değil. Sırf bazı kişiler kötü amaçla kullanıyor diye zararlı olduğunu söylemek yanlış. Çünkü farklı açıdan bakarsak da yararlı diyebiliriz. Mesela birçok kadın cinayeti zanlısı, tacizci, tecavüzcü, istismarcı sosyal medya tepkisi ile tutuklandı. Sosyal medya olmasa çoğundan haberimiz bile olmazdı.

Netflix zararlı mı konusuna gelecek olursak da netflix zararlı ise televizyon da zararlı dememiz gerekir. Ki olaya çocuklar açısından bakarsak netflix de televizyondaki birçok dizi de program da zararlı zaten. Ayrıca Netflix’ de 18 yaş altı için kısıtlama mevcut. Tabi bu kuralları çiğneyen çocuklar olabilir ama bunları ailelerinin denetlemesi gerekiyor.

TV'de çocukları, gençleri özendirmemek adına sigara, içki sansürlü; bazı kelimeler sansürlü. Ancak kadına şiddet, tecavüz, dövüş sahneleri, silah, kılıç vs. serbest. Ben çocuklar hariç kimse için hiçbirinin sakınca arz ettiğini düşünmüyorum. Ama izlediği dizilerle elinde silah ve kılıç ile gezinen, fotoğraf çekilen kişileri görünce fikrim değişiyor. Demek ki sadece çocuklar için değil bazı yetişkinler için de sakıncalı diye düşünüyorum. Her insan bir değil sonuçta. Bazı kişiler yetişkin olsa bile gördüğü, duyduğu her şeyden kolayca etkilenebiliyor. O halde sigara, içki nasıl sansürleniyorsa kadına şiddetin de dövüş sahnelerinin de, silahın da kılıcın da rahatça gösterilmemesi lazım. Sonuçta onlara da özenen insanlar var. Etkilenecek kişiler olduğu için bir yasak koyulacaksa ilk önce bunların normalmiş gibi gösterilmesi yasaklanmalı. Özellikle kurgulu bir şekilde yazılan kadına şiddetin, şiddet uygulamaya meyilli kişilere fikir vermesi şaşırtan bir sonuç olmaz.

Neticede bir uygulamanın, dizinin, filmin zararlı mı yararlı mı olduğu onu kullanan, izleyen kişilere göre değişiyor. Bazıları kimseye zararı dokunmadan hatta belki faydası dokunarak kullanır, etkilenmeden izler ya da iyi şeylerden etkilenir onları hayatına yansıtır. Bazıları ise kötü amaçla kullanır, her izlediğinden etkilenir, izlediği kötü şeyleri uygulamaya kalkar. Bu sebeple netflix olumsuz örnek oluşturuyor yasaklayalım, sosyal medya zararlı kapatalım demek tam anlamıyla doğru bir çözüm değil bence.  Bu mantıkla düşünürsek bunlardan önce yasaklanması gereken çok şey var. Elbette belli düzenlemeler yapılması gerekiyor. Ama bence yasaklar koymak yerine eğitime önem vermeliyiz. Eğitilemeyen kişiler illa ki olacaktır. Onlara da suç işlediklerinde gereken ceza verilmeli. Eğitim demişken en başta kimseye zararı dokunmadığı sürece herkesin düşüncesine, hayatına saygılı olmayı öğretmeliyiz herkese. Ayrıca kimseye özenmeden, kıskançlık duymadan, taklit etmeden kendi hayatını yaşamayı, kendinin ve kendi hayatının değerli olduğunu öğretmeliyiz ki izlediği her şeyden etkilenmesinler. İyi eğitim görmüş, kendini bilen birinin izlediği filmlerden/dizilerden etkilenerek hareket edeceğini düşünmüyorum.

 

Zeynep BEŞİNCİ diğer köşe yazıları
DOĞALGAZ TARTIŞMALARI2020-08-31 14:10:08
ÇÖZÜMSÜZLÜK2020-08-24 11:22:27
FOTOĞRAF ÜZERİNE2020-08-17 11:02:15
EL ALEM NE DERSE DESİN2020-07-27 12:37:29
ŞİDDETE HAYIR2020-07-06 10:28:05
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 44 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web