Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

YARIM KALMIŞ AŞK VE HAYATLAR

İlkokulda okuduğum yıllarda ise askerlikle ilgili kitaplar ve içindeki fotoğrafları dikkatimi çeker, bıkmadan usanmadan o kitapları okur kendimce hayaller kurardım.

Daha sonra kendim askere gittim ve bir sürü fotoğraf ve anılarla döndüm. Yani demem odur ki, Peygamber Ocağı denilen askerlik, şerefli onurlu bir meslek olduğundan vatani görevini yerine getirmek her Türk gencinin hayali ve boynunun borcudur.

Tabi meslek olarak da onurlu bir meslek bu onurlu meslekten, emekli olmuş arkadaşlarım ve dostlarımda vardır. Tabi ki bu dostlarımın bazılarıyla yazın hayatında tanıştığımız için onlarında yıllar boyu meslek olarak yaptıkları bu kutsal görev askerlik dimağlarında çok sayıda acı ve tatlı hatıralar bıraktığından, o dostlarımda bu anılarını çevrelerine eşe dosta anlatmakla kalmayıp kaleme alarak kitaplaştıranlarda olmuştur.

Onlardan biri de dostum, arkadaşım Erkan Atlıhan’dır. Erkan Atlıhan’la yine dostum şair Muharrem Özçelik sayesinde tanıştık.

Erkan Atlıhan, askerlik anılarını; “Yarım Kalmış Aşk ve Hayatlar” isimli bir kitapta toplayarak okuyucuların beğenisine sunmuştur.

Erkan Atlıhan’la tanıştığımız zamanlarda, elinde askerlik anılarından oluşan hikâyelerinin olduğunu, benim bu hikâyelere bir bakmamı ve değerlendirmemi istediğinde, hikâyeleri okuduktan sonra çok etkilenmiştim.

Görev icabı genellikle, Doğu bölgelerinde ve bu bölgelerin değişik şehirlerinde, dağlarında geçen yaşam hikâyelerinin konu edildiği bu hikâyeler okuyucuyu çok derinden etkilemekte.

Okudukça, zaman oluyor hikâyedeki kahramanlarla mutlu oluyorsunuz, zaman oluyor onlarla operasyona çıkarak o ortamı yaşıyorsunuz. Yani demem odur ki bazen mutluluktan gülümsüyorsunuz, bazen de yarım kalan hayatlardan ve o hayatlarla yarım kalan hayalleri yaşayarak ağlıyorsunuz.

İşte Jandarma Astsubay emeklisi Erkan Atlıhan’ın yazmış olduğu o kitabın adı; “Yarım Kalmış Aşk ve Hayatlar”  kitap Gece Kitaplığı Yayınlarından çıkmış, beş bölümden ve beş hikâyeden oluşmuş 348 sayfadan ibaret bir anı kitabı.

Yazar Erkan Atlıhan, kitabının son sayfasında; “Bu dağlarda gece yaşananlara gökyüzü bile isyan etmiş, şimşekler çakıyordu. Kararan bulutlar ise inceden bir yağmur olmuş, yağıyor ve adeta şehitler için arkadaşlarının akıttığı gözyaşlarına eşlik ediyordu.

Belki de bu topraklara şehit kanlarına kimse ayaklarıyla basmasın diye, yerleri temizliyordu.

Alper Asteğmenden ise geriye kalan yarım kalan bir hayat ve aşk kaldı. Bir de Papatyam dediği sevdiği ve bu kan kokan topraklarda söz bitti.

Bu Hikâyemi Şırnak- Şenoba Jandarma Taktik Sınır Alay Komutanlığına bağlı, Ballı 5.Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı emrinde görev yaparken 06. Mart1999 tarihinde PKK’lı teröristlerin kurduğu hain bir pusuda Şehit olan Jandarma Asteğmen Haydar İlhan Zenbat ve bu bölgede teröristlerle mücadele eden, şehit olan askerlerimize ithaf ediyorum.

Ruhunuz şad, mekânınız Cennet olsun.” Diyerek kitabını arkadaşlarına hediye ederek tamamlamıştır.

Kitabı temin etmek isteyen okuyucular Gece Kitaplığı Yayınlarından ve sosyal medya üzerinden temin edebileceklerini bildirir Yazar Erkan Atlıhan’a nice eserler çıkarması adına başarılar diliyorum.

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  18  19  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 19 sayfa var.
Bu kategoride 189 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web