Denizli 37°C
24 Ağustos 2019 - Cumartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

YARDIMLAŞMAK

Hayatta hiç kimse sizin ne kadar zor durumda olduğunuzu bilmez. İnsanların sizin nasıl acılar çektiğinizi tek başınıza ne kadar zorlandığınızı nelerin üstesinden gelmeye çalıştığınızı merak etmedikleri ve görmedikleri gibi fark etseler bile önemsememeyi tercih ettiklerini ne yazık ki gözlemliyoruz Yaşadıklarımız kendimize çok derin olsa da çok acı çektiğimiz duyguları bazen  anlatmaktan bile çekinir veya yardım isteyemez oluruz. Gurur ve onurumuzdan sessiz kalmayı tercih ederiz. Zoru yaşayan insanlar, gülmeye çalışsalar bile yüzlerinde acı dolu ifadeyi bilmemhiç izlediğiniz oldu mu? Siz onları mutlu gibi zannedersiniz ama o gülüşlerinin altında yatan acılar enkazları ve kırgınlıklarını görmezden geldiğiniz çok olur. Çok kişiler karşısındaki bireylerin acılarına yardım edecek durumları oldukları halde seyirci kalmak gibi, işimize gelen o vicdansız duygunun   esiri altına saklanmayı da  sanki görev biliriz.Bu yüzden kimseye yardım etmeyi düşünmediğimiz gibi onların bize dertlerini anlatmalarını bile ilgisizlikten duymayız ve  aldırmıyoruz ne yazık ki…

Bizim dinimiz yardımlaşma dinidir Güçlü olanın zayıfı görmesi elini uzatması gerekir. Hayatı paylaşan insanların hepsi maalesef aynı düzeyde değildir Fakir, zengin, zayıf, güçlü diye ayrılır. Ancak bu farklı insanlar yaşadıkları süre içinde birbirlerine ihtiyaç duyarlar Zenginler fakirleri çalıştırır. O insan servetini çalıştırdığı insanların gücü ile kazanır İnsanların birbirlerine muhtaç olmaları, aralarındaki yardımlaşmaları zorunluluğunu ortaya çıkarır. Toplumda hep beraber yaşıyorsak yardımlaşmak bir insani görevimiz olmalıdırİşimize geldiği gibi davranmayalım, vicdanımızın sesine kulak vererek elinizden gelen yardımı, gerektiği kişilere yapmalıyız. Lütfen bunu onlardan esirgemeyin Gözünüzle iyi bakın etrafımızda o kadar zor da kalan, açlıkla savaşan evine rızık götürmede zorlanan kişiler var ki siz yeterki görmeyi canı gönülden bir isteyin.

Yaşamı sadece kendi çıkarlarınız için yaşamayın. Bu kendinizi düşünmek olur. Menfaatlerimizi işletmek ve sadece kendi cebimizi düşünmek bencilliktir. Tabiki çalışan çalıştığının hakkı ile zenginleşecektir. Ama unutmayalım ki ölüm vakti geldiğinde kazandığımız paraları arkamızdan götürmeyeceğiz ne yazık ki. Sadece yaptığımız iyilikler bize fayda sağlayacaktır. Ben de sadece dünyayı düşünmemeyi ahiret hayatımıza faydası dokunması için yardımlaşmak konusunu bu gün ele alarak sizlere bu yazımı yazdım. Bu dünya sultan Süleyman’a bile kalmadığını hepimiz az çok biliyoruz. Zekat vermenin önemini mutluluğunu, insanlara güzel söz söylemenin yüceliğini, bir çocuğu sevmenin ona harçlık vermeninyüzündeki sevinci görün ve izleyin daha pek çok şeyin, iyilik olarak yaptığımız şeylerin ve yardımlaşmanın sınırının sonsuz mutluluk olduğunu da anlamaya çalışın. Yardımlaşma bizleri ruhsal ve manevi olarak da huzurlu olmamızı sağlar. Allah adı altında yapılan her iyilik dünyanın en güzel yardımlaşmasıdır. Yardımla yoksullarımız da korunmuş olur. Maddî yardımlar Müslümanların güçlü olmalarında, birlik ve beraberlik içinde bulunmalarında en büyük etkendir. Yardımlaşmanın vicdanın rahatlığı ile de ilgisi oldukça çoktur. Yüreğiniz güzelse, bu güzelliği yardımlaşmakla bütünleştirmek insani görevimizdir.

Şu kelebek misali kısacık ömrümüzüelimizden geldiğince, o acı içindeki kişilerin yaralarına merhem olmak için,kendilerini toparlamaları için,gözyaşlarının dinmesi ,hayata sımsıkı sarılabilmeleri adına  birbiriniz için yardımlaşın dostlarım.Manevi kazanç yardımlaşmak ile yücelir.Sevgiyle kalın alan elden çok veren el  olmanız dileğimle.

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
HAYATIN PÜF NOKTALARI2019-08-17 06:35:19
DOKUNMAYIN  ORMANLARA2019-08-15 08:17:16
MÜCADELE ETMEK2019-08-07 09:52:55
HAYAT VE SEVGİ2019-07-31 10:00:03
ALLAH C.C VE İNSAN 2019-07-15 11:13:09
 1  2  3  4  5  6  7  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 7 sayfa var.
Bu kategoride 62 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web