Denizli 35°C
21 Ağustos 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

YARAMAZ BAŞ EDİLMESİ ZOR ÇOCUKLAR

   Çocuklarımız hakkında  en kötü söz, yaramaz ve baş edilmez çocuklarımız var denmesidir.. Böyle olduğunu düşündüğümüz çocuklarımıza ,genelde yanlış olan şeyleri  fazla ,doğru olanları ise gerektiği kadar veremediğimizden kaynaklanır.. Yaramaz olarak düşündüğümüz çocukları genelde fazla oyuncaklar içine atar,küçük yaşlarda bile ellerine verdiğimiz telefonlarla  ,her şeye sahip olduklarını düşünürüz. Oysa, çocuklarımız idareye,sevgiye,kontrole,kendilerini geliştirecek  güçlü kaynaklara,yetişkin  bir kimsenin güvencesine,denetimine sahip olamayışındandır.Bütün bunlar çocuklarımızın hayat yaşamının ve bakış açısının onun üzerinde anlamlı kılan sevgi ve güven duygularıdır..Yaramaz ,baş edilmesi zor çocuk sevgiden ve ilgiden yoksun bırakılan çocuklardır.

Çocuklarımıza mutlu olsunlar diye her tür oyuncağı almamız,Gece geç saatlerde bile istediği televizyon filimlerini izlemelerine müsaade etmemiz ile birlikte onlarda gözlemlediğimiz  ,kendinden küçükleri ezdiğini,büyüklerine ise küstahça davranıyor olduğunu fark etmemiz,ile onları uyarmak yerine ilgisiz kalmamız en büyük hatalarımızdır.Boşanmış veya boşanma aşamasında olan Anne_babanın çocuklarına olan ilgisizliği,Çocukların hizmetçi veya bakıcılarını eline bırakmaları ,onlara sevgi ve yol gösterecekleri  yerde sürekli çocuğu tenkit etmeleri ve azarlamaları çocukların psikolojisini fazlasıyla etkiler.

Bazen farkında olmadan aşırı düşkün bireyler olarak heryeregötürmemiz,dışarıda oynamasına müsaade etmemek ,fazla koruyucu ve endişeli  bir aile olmakta ,onların güçlerini denemesine ,hayatın gerçekleri ile karşılaşmalarına ,izin verilmeyişi,fazlasıyla korunan ,denetlenen  çocuklarda ne yazık ki ilerleyen zamanlar da kendine güvenmeyen ve kendi ile gurur duyamayan bir birey olarak yetişecek  ve kabiliyetlerini sergilemekten yoksun bırakılmış çocuklar olacaklardır.

  Sevgi bir çocuğu hiçbir zaman şımartmaz.Sevgi,çocuklarımıza değer vermektir.Gerçek bir anne ve baba sevgisi,çocukların yararı için gerekli olduğu zaman ona açıklıkla ve kuvvetle ‘’HAYIR’’ demesini bilen sevgidir.Ona verilen sevginiz akılcı,sorumluluk taşıyan ve özgür bir sevgi ise çocuğunuz da kendisini özel bir varlıkmış gibi hissedecektir. Çocuklarımızın, onları dost canlısı,becerikli ve sorumlu bir yetişkin birey yapacak dikkate ,rehberliğe,ilginize ve sevginize herzaman layık olduğunu lütfen unutmayalım.

Çocuklarımızı sevgiyle büyütmeliyiz.Onlara sorumluluk kazandırmalıyız.Toplumda iyi bireyler olmasını sağlamak için Şiddetten kaçınmalı  iyi  ve doğru eğitmeliyiz.

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
HAYATIN PÜF NOKTALARI2019-08-17 06:35:19
DOKUNMAYIN  ORMANLARA2019-08-15 08:17:16
MÜCADELE ETMEK2019-08-07 09:52:55
YARDIMLAŞMAK 2019-08-05 10:20:37
HAYAT VE SEVGİ2019-07-31 10:00:03
 1  2  3  4  5  6  7  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 7 sayfa var.
Bu kategoride 62 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web