Denizli 35°C
21 Ağustos 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

VEFA ARAYAN ŞAİR ALİ TULUK İLE BİR SÖYLEŞİ

Şimdiye kadar, yapmış olduğu duygusal çalışmalar sonucu meydana getirdiği 26 adet şiir kitapları ile şiirin ön plana çıkmasına öncülük eden vefa arayan şair Ali Tuluk ile şiir ve kitapları üzerine yapmış olduğum bir söyleşiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Tat: Ali Tuluk kimdir? Okuyucuya kendinizi tanıtır mısınız?

Tuluk: Rivayet edildiğine göre; bendeniz 12 ağustos 1962 yılında Afyonkarahisar’a bağlı Dazkırı ilçesinin, Yukarıyenice köyünde dünyaya gelmişim. Rahmetli babam Ahmet Tuluk’un ikinci oğluyum. İlköğrenimimi Yukarıyenice köyü ilkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimimi ise Magosa Canbulat Lisesi Türk Dili ve Edebiyat bölümünden tamamlayarak mezun oldum. 1983-1984 yılları arası vatani görevimi yaptıktan sonra, 1986 yılında polis okulunu bitirdim. 1986 yılında Gazi Magosa Polis Müdürlüğü’nde Polis memuru olarak göreve başladım. Daha sonra sırası ile Karpaz Polis Müdürlüğü ve İskele Polis Müdürlüğünde Polis Çavuşu olarak görev yaptım. 2011 yılında emekli oldum. Evli ve iki erkek çocuğu babasıyım.

Tat: Şiir yazmaya nasıl başladınız ve ilk yazdığınız şiiri anımsıyor musunuz?

Tuluk: Şiir yazmaya ilkokul çağlarında, öğretmenimizin yapmış olduğu bir şiir yarışması ile başladım. “Cumhuriyet” isimli yazmış olduğum şiir yarışmada birinci geldi ve bir dolma kalem ile ödüllendirildim.

Tat: Sayın Tuluk Şiir yazarken sizi en çok ne etkiler? Ve şiirlerinizi ne zaman yazarsınız?

Tuluk: Şiirlerimi genelde geceleri yazarım. Ancak geceleri ile kısıtlı kalmaz, gündüzleri de yazdığım olmuştur. Şiir yazarken en çok yaşadığım olaylar ve kurguladığım hayallerin neticesinde almış olduğum ilhamdan etkilenirim.

Tat: Mahlasınızda Vefa Arayan Şair deyimini kullanıyorsunuz “vefa arayan şair” ne anlama geliyor?

Tuluk: Mahlasım ‘vefa arayan şair’ olarak bu sıfatı kullanmamda ki yegâne sebep; insanlardan hep vefa beklediğimdendir. Zira benim olmazsa olmazım vefadır. Hayatta vazgeçemediğim tek şeyde vefadır. Vefa; sevgide yoğunluk, saygıda devamlılıktır.

Tat: Sizden şiirin tahlilini ve tanımını yapmanızı istesek; şiirin tanımını nasıl yorumlarsınız? Ve şiir hakkında neler söylersiniz?

Tuluk: Şiirin tanımını yapmak gerekirse, şiir; duygu ve düşüncelerin kafiyeli bir biçimde dizeler halinde yazımıdır. Şiir bir duygu ve betimleme sanatıdır. Şiirde tahlil ise şair, sizin bakıp da göremediğiniz olayları kendi penceresinden yorumladığı şekilde yansır. Şiir bir duygu işidir. Yaşanılan, hayal edilen olayları şiirize ederek insanları etkilemektir.

Tat: Siz şairlere toplumun bakış açısı ne durumda? Toplumun ve çevrenizdeki insanların size karşı etkisi ve tepkisi ne durumda?

Tuluk: Biz şairlere, bilhassa bana karşı toplumda insanların bakış açısı pek olumlu değildi. Açıkçası yadırgandım. Ama bunun yanı sıra şiirlerim okundukça ve kitaplarım çıkmaya başlayınca ciddi şekilde mercek altına alınmaya başlandım. Ayrıca toplumda kabul görmeye başlandım. Tabii bazen de bu şiirleri sen mi yazdın? Yoksa alıntı mı? Gibi sorularla ve tepkilerle karşılaşmadım değil.

Tat: Şimdiye kadar 20 küsur şiir kitabı çıkartmışsınız, maddi yönden sizi destekleyen oldu mu? Kitaplarınızı ne şartlarda çıkardınız ve dağıtımını nasıl yapıyorsunuz?

Tuluk: Şimdiye kadar 26 adet şiir kitabım yayınlandı. Kitaplarımın bazıları kendi imkânlarımla, bazıları ise duyarlı hayırseverler tarafından karşılanmıştır. Kaldı ki, şimdiye kadar çıkarmış olduğum kitaplarımdan hiç biri kar amacı gütmüş değilimdir. Bilakis kitaplarımın satışından elde edilen gelirini hayır kurumlarına bağışlamışımdır. Tabi ki kitaplarımı zor şartlar altında çıkardım, kitaplarımın dağıtımını, çıkardığım zaman bağış yaptığım kurum/ kuruluş tarafından sağlanmaktadır.

Tat: Ailenizde sizden başka kültür ve sanatla uğraşan var mı?

Tuluk: Ailem de maalesef benden başka kültür ve sanatla uğraşan kimse yoktur.

Tat: Sizin şairliğinize ailenin bakış açısı nasıldır?

Tuluk: Bana ailem bir şair olarak ilk zamanlar pek sıcak bakmıyorlardı. Ne zaman kitap çıkarmaya başladım işte o zaman biraz itibarım arttı. Aile içinde ciddi bir anlamda itibar görmeye başladım.

Tat: Sayın Tuluk şiir yazmak isteyen gençlere ve ilgilenenlere neler söylemek istersiniz?

Tuluk: Sayın Tat şiir yazmak isteyen gençlere tavsiyem ne öneririm?

  1. Önce kitap okuma melekesini kazanmaları lazım. Yani bol bol okumaları lazım.
  2. Bol bol şiir kitapları okumaları gerekiyor.
  3. Şiir dinletilerine katılmalarını ve şairlerle görüşmelerini öneririm.

Tat: Son olarak okuyuculara söylemek ve eklemek istediğiniz bir şey var mı? Varsa neler söylersiniz?

Tuluk: Şiir bir sevdadır. Şiir bir yaşam biçimi, vazgeçilmez bir tutkudur. Şiiri insanlara sevdirmek lazım olduğunu düşünüyorum. Hiçbir şairi küçümsememek lazım. Üretmek, üretene de saygı göstermek gerekir. Herkese şiirli günler diliyorum.

Tat: Sayın Tuluk söyleşi için size teşekkür ediyorum. Dilinize ve yüreğinize sağlık

Tuluk: Sayın Tat asıl ben çok teşekkür ederim bana böyle bir söyleşi fırsatı verdiğiniz için.

 

 

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  12  13  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 13 sayfa var.
Bu kategoride 126 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web