Denizli 15°C
26 Ocak 2020 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Nilüfer Bekçi

VEFA

Savaşın en hararetli zamanıydı. İçinde bulunduğu siperden, az ileride kanlar içinde yatan arkadaşına bakıyordu. Yanındaki yüzbaşıdan arkadaşını getirmek içinizin istedi. “Ne yapacaksın ki getirip, baksana delik deşik olmuş. Çoktan ölmüştür. Boşuna tehlikeye atma kendini dedi  yüzbaşı. “Olsun komutanın, belki  yaşıyordur, şansımı denemek istiyorum”diye ısrar etti. “Peki “dedi yüzbaşı, “git madem”

Ağır ateş altında koşa koşa arkadaşının bedeninin yanına gitti. Nabzına baktı, hala atıyordu. Arkadaşı gözlerini hafifçe aralayıp güçlükle birşeyler söyledi. Asker, kanlar içindeki bedeni sırtlayarak hendeğin içine taşıdı. Nefes nefese yanına yığıldı. Arkadaşı artık nefes almıyordu. “Gördün mü ölmüş” dedi yüzbaşı. “Değdi mi onca tehlikeye?””Yanına gittiğimde yaşıyordu komutanım.” Dedi asker  gözyaşları içinde“Bana öyle bir şey söyledi ki bütün çabama değdi. “Ne söyledi?”  “Geleceğini biliyordum”

Vefa, bizi arkadaşlarımızla, dostlarımızla,akrabalarımızla birbirimize bağlayan en güçlü duygudur. Vefa yoksa dostluk da olmaz. Güven de olmaz. Vefasız bir insana sırtımızı yaslayamayız. Gerçek arkadaş, dost, akraba, iyi günümüzde olduğu kadar kötü günümüzde de yanımızda olmalıdır.

Anlattığım hikayedeki askerin huzur içinde ölmesini sağlayan,arkadaşının vefalı birdost olduğunu teyit etmesi, güvenini boşa çıkarmamasıdır. Bunu bilmek de diğer askerin ömür boyu vicdanının rahat olmasını sağlayacaktır.

 Vefalı dostlarımız yoksa hayata tutunamayız. Geleceğe güvenle bakamayız. Hayattan zevk alamayız.Biz vefalı değilsek de zor günümüzde yanımızda kimseyi bulamayız.

Uzakta da olsalar dostlarımıza arada bir telefon edip hatırlarını sormak, onları düşündüğümüzü bildiren bir mesaj yazmak, hasta olanlara bir ziyarette bulunmak, mümkünse bir çorba yapıp götürmek, düğünlerinde oynamak, cenazelerinde yanlarında olmak kısacası her ihtiyaçlarında omuz vermek, başı sıkıştığında elimizden geleni yapmak vefalı bir insanın davranışlarıdır.

 Kimi insan vardır sadece iyi günlerde yanımızdadır. Kötü günlerde kaybolur. Kimisi karabatak gibidir. Uzun bir süre ortadan kaybolur, sonra beklenmedik bir anda, beklenmedik bir yerde çıkar karşımıza. Böyle bir insana güvenemez, bel bağlayamayız.

Ayrıca tanımadığımız insanlara da vefa borcumuz vardır. Biz yataklarımızda rahat rahat uyuyalım diye sakat kalan gazilerimiz, şehit olan askerlerimizin aileleri, bu topluma yararlı birer insan yetiştirmiş yaşlılarımız, emekli olmuş öğretmenlerimiz, doktorlarımız, mühendislerimiz hepsi bir  hatırlarının sorulmasını hak ediyorlar.

Bazı esnaf bir adım ileri giderek şehit ve gazi ailelerine ücretsiz hizmet sunuyor, doktorlar tedavilerini ücretsiz yapıyor.

Biz de buna dikkat etmeli , elimizden gelen yardımı yapmalı, hiç olmazsa huzur evi ve çocuk yuvası ziyaretlerini ihmal etmemeliyiz. Toplumun her bireyinin toplumsal sorumluluğunun bilincinde ve vefalı kişiler olduğu günlere ulaşmak dileği ile...

Nilüfer Bekçi diğer köşe yazıları
SOKAKTAKİ CANLAR2020-01-23 10:52:12
Çöl mü vaha mı?2020-01-17 07:17:56
HEPİMİZİN AYIBI2020-01-11 09:47:44
YENİ YIL KARARLARI2019-12-26 10:30:17
Boş Vakitler2019-12-20 14:32:56
DUR DEYİN ARTIK!2019-12-12 15:37:27
ÖĞRETMENLİK2019-12-05 09:40:32
İDOLÜM2019-11-21 15:28:22
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 9 sayfa var.
Bu kategoride 89 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web