Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

ÜÇÜNCÜ KİTAP FUARININ ARDINDAN

Üçüncü kitap fuarı kuruldu, kurulacak derken on günü geride bırakarak, bir fuarı daha tamamlamış olduk.

Kitap fuarı, Denizli için, yerel yazarlar ve okurlar için çok büyük bir ihtiyaç haline gelmişti. Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Zolan beyin gayret ve çabalarıyla gerçekleşen, Denizli kitap fuarının üçüncüsü ne okurlar, yazarlar, kitap hayranları ve Denizli halkı on gün boyunca bir araya gelmiş oldu.

Bir hevesle ve heyecanla beklediğimiz Denizli kitap fuarının sonlanması bizi buruk bir üzüntüye bıraktı. İnşallah ileriki yıllarda dördüncüsünü ve beşincisini yapmak görmek nasip olur.

Yerel yazarlar açısından kitap fuarları, yeni çıkardıkları eserlerini öğrencilere ve okuyuculara sunmak olurken, okuyucular ve öğrenciler açısından ise yazarlarla tanışmak, onların yeni eserlerini tanımak ve kendilerine uygun kitapları seçerek bilgi hazinelerini genişletmek oldu.

 Denizli Büyük Şehir Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüslerle günde yedi bin öğrencinin taşınarak, kitapları tanımaları, yazarları tanımaları yazarların konferanslarını dinleyerek bilgilendirilmeleri sağlandı. Özellikle bir yazar olarak başta Büyük Şehir belediye başkanı Osman Zolan bey’e ve yetkililere çok teşekkür ediyorum.

Ne var ki fuara getirilen öğrencilerin bazı öğretmenleri, öğrencilerin kitapları ve yazarları tanıma fırsatı verilmeden koridorlar arasında hızlı bir şekilde dolaştırılarak çabucak çıkmalarına neden oldular. Denizlili Yazarlar Standı önünden geçerken bir öğrencinin kitap alma isteğini ısrarla öğretmeni ret ederek çar çabuk stanttan uzaklaştırılmasını yazarlar yadırgadılar. “Niçin böyle yapıyorsunuz?” sorusuna “bir neden yok nedensiz, kitap almasını istemiyorum” diyerek tepki göstermesi biz yazarları daha çok üzdü.

Ama bazı öğretmen arkadaşlar bilinçli bir şekilde özellikle yerel yazarların standına gelerek çocuklara bizleri tanıttı ve bizlerden kitap almalarını, bizlerle tanıştırarak kitap yazma hususunda çocukları bilgilendirdiler. Onlara da ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

Denizlili yazarlar olarak bizler, kitaplarımız satılsın, para kazanalım gibi bir derdimiz, beklentimiz olmamaktadır. Amacımız, geleceğe umutla baktığımız çocuklarımıza gecemizi gündüzümüze katarak ürettiğimiz onların faydalanmalarını istediğimiz kitaplarımızı beğenilerine sunmak ve onların alacakları kitaplarla üç, beş lira gibi maliyetine verdiğimiz kitaplarımızın baskı ücretini karşılayarak, bizim onlar için daha faydalı eserler üretmemize ve çıkarmamıza sebep olacaktır.

Geçen yıllara oranla ekonomide yaşadığımız sıkıntıları çocukların ve ailelerinin de yaşadığını bariz bir şekilde görmekteyiz. Amacımız, aydınlık yarınlara ışık olacak çocuklarımız için yazarak, onların okuyup bilgilenmelerine katkı sağlamaktır.

Yerel yazarlar olarak bizler, fuarda o ortamda bulunmak, okuyucularımızla buluşmak, onlara beğendikleri kitaplarımızı imzalamak bizim için çok güzel bir ortam olmaktadır.

Bunun yanı sıra, yıllardır görmediğimiz arkadaşlarımızı, dostlarımızı görmek; hatta geçen yıllarda kitaplarımızı okuyan okuyucuların gelip bizleri tebrik etmeleri ve yeni eserlerimizin olup olmadığını sormaları bir başka güzellik olarak yaşadığımız güzel durumlardan bazıları.

Anlatılacak çok hatıra, anlatılacak çok konu olmasına rağmen, iyisiyle, kötüsüyle mutlu bir şekilde üçüncü Denizli kitap fuarı sona erdi.

Emeği geçen, katkı sağlayan herkese çok ama çok teşekkürler.

Gelecek yıllarda, sağlıklı, mutlu fuar ortamlarında buluşmak umuduyla.

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
YAŞASIN HAYAT2019-06-22 06:02:21
AREFE2019-06-01 11:28:05
HZ. ÖMER VE ŞİİR2019-05-25 06:30:05
ÜZERLİK2019-05-18 07:01:16
BASTIRILMIŞ DUYGULAR2019-05-04 05:59:22
 1  2  3  4  5  6  7  ...  11  12  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 12 sayfa var.
Bu kategoride 119 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web