Denizli 24°C
31 Mayıs 2020 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Fahrettin Koyuncu

ÜÇ KİTAP

 

Hasan Akarsu’nun gezi kitabı Dağın Ardı Deniz’i okudum. Hasan Akarsu’nun kaleminin peşine takılarak Türkiye’nin birçok yerini ve Balkanları gezdim. Balkanlar dendi mi, akan sular durur benim için. Kitabı okumaya Balkanlar bölümünden, Balkanlar bölümünün de Arnavutluk başlıklı kısmından başladım. Akarsu’nun zaman zaman şiirle buluşturduğu satırlarında, Balkanlarda tekrar gezip dolaşmanın heyecanını yaşadım. Hasan Akarsu, gittiği yerleri sadece bir gezgin gözüyle değil, aynı zamanda bir edebiyatçı, bir şair gözüyle de görüyor. Gezip gördüğü yerlerin edebiyatla, tarihle ilgisine mutlaka değiniyor yazılarında. Böyle olunca da kuru kalmıyor yazılar, sadece tarih aramayan okurların ilgisini daha çok çekiyor. Çocuklarının nişan ve düğün törenleri için gittiği yerleri bile yazı konusu yapıp bir gezi yazısı olarak edebiyatın hizmetine sunmak, güzel bir düşünce. Hasan Akarsu’nun Dağın Ardı Deniz’i, önemli bir gezi kitabı olarak okunmayı bekliyor.

Hakkı Avan, uzun zamandır şiirin peşinde, yanında yöresinde, içinde. Onunla hemhal. Şiirlerini kitaplaştırması biraz geç oldu, o kadar. Üçüncü şiir kitabı Sularda, haziran sıcağında Spil esintisiyle geldi kondu ellerime. Yine her şeyiyle Hakkı Avan emeği bir kitap. Yine el yazısı, yine çoğaltma. Her şeyiyle özgün bir kitap yani. Hakkı Avan’ın şiirlerinde doğayı hissediyoruz bir güzel. Kuşlar, gökyüzü, rüzgâr, karanfil, serçeler, kumrular, sabah, öğle, akşam… her şey var. Hakkı Avan’ın şiirlerinin gerçekle bağlantısı hiç kopmuyor. Yapay kalmıyor dizeler, ıkınma imgelerle uğraşma yok. Elimizden tutup Manisa’nın sokaklarında dolaştırıyor bizi Hakkı Avan. Bir Manisalı olarak o sokakları biliyorsak, o zaman da orada şimdiye kadar fark etmediğimiz bir ayrıntıyı dizelerle gösteriyor bize.

İnsanları da gerçek Hakkı Avan şiirlerinin. Ya yaşamış ya da yaşayan kişiler. O nedenle capcanlı. Her kitabıyla Manisa özlemimi bir kat daha arttıran Hakkı Avan’a selam olsun!

Oğuz Tümbaş, gazete ve dergi yazılarını toplamış Oğuzca Yolculuk adlı kitabında. Kitaptaki yazılarda ağırlık, Gaziantep’te. Çünkü Oğuz Tümbaş Antepli. Orada doğup çocukluğunu orada geçirmiş ama sonrası gurbet. (Buradaki gurbet kelimesi sert duruyor biraz ama öyle. Ne kadar “doğduğun yer değil, doyduğun yer” deseler de öyle olmuyor. Çocukluğun geçtiği yer, bitmez tükenmez bir enerji parçası olarak ömür boyu geziyor bizimle.) Şimdi İzmir’de yaşıyor, İzmir’i çok seviyor olsa da, Antep’ten ötesi yok Oğuz Tümbaş için! Oğuz Tümbaş, Oğuzca Yolculuk’taki yazılarda edebiyata ve şiire de önemli bir yer ayırıyor. Şair, şiir, dergi, dergicilik, kitap gibi konular da yazılarda işlenen diğer konular. Bu konulardaki görüşlerini sıcak bir söyleyiş ve içten bir yaklaşımla okura aktarıyor. Kültür, sanat, edebiyat, şiir ve Antep… Bunların hepsini bir arada bulmak istiyorsanız, Oğuzca Yolculuk’a çıkmanızda yarar var.

Fahrettin Koyuncu diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 53 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web