Denizli 35°C
21 Ağustos 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

TÜRKÜN SESİ VE SÖZÜ ÖZKAN HÜSEYİN

4 Mayıs Cumartesi günü Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği  (YAZ-AR-BİR) olarak 22. Şiirini al gel etkinliğini büyük bir katılımla tamamladık.

Her ayın ilk Cumartesi günü düzenlenen ve aylarca devam eden şiirini al gel etkinliği, il içinden ve il dışından kendi yazdıkları şiirlerini okumak için, heyecanla her ayın ilk cumartesini iple çeken şair dostlarımızla salonumuz dolup taşmakta. Bunların içerisinde genç ve şiiri seven şiir yazmaya hevesli çocuklarımızda yer almakta. Aslında Yaz-Ar-Bir’inde bu etkinliği yapmaktaki amacı; şiir yazmayı ve okumayı gençlere ve çocuklara sevdirmek, özendirmek.

Şiirin yanı sıra saz çalan, gitar çalan, hatta başka başka enstrüman çalan gençleri destekleyerek, şiirin ardından katılımcılara müzik ziyafeti de vererek hoşça vakit geçirmelerini sağlamak.

Bu ay programımızın formatını değiştirerek, programımızda bir değişiklik yaparak, Bursa’dan Batı Trakya Türkleri Federasyonu onursal başkanı Dr. Özkan Hüseyin’i programımıza davet ederek, Batı Trakya Türklerinin sorunlarını 3 Mayıs Türkçülük haftasında dile getirmiş olduk.

Özkan Hüseyin beyi Bursa da kaldığım yıllarda tanıdım. Yıllarca Almanya da kalmış, Batı Trakya Türklerinin her gittiği yerde yıllarca mücadelesini vermiş, hala daha vermeye devam eden, Türk Dünyasının da tanıdığı ve sevdiği bir dostum. Yazar Bir Uludağ Üniversitesi, Genç Kalemler Topluluğu ve B ursa Severler Derneği ile yaptığı etkinliklerde Bursa ayağında Yaz-Ar-Bir’e maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen ve her zaman Yaz-Ar-Bir’i destekleyen bir dostum.

Özkan Hüseyin 22. Şiirini al gel programımızda Batı Trakya Türklerinin sorunlarını anlattıktan sonra, Türk Cumhuriyetlerindeki Türklerden de bahsetmiştir. Şiirlerin okunması, türkülerin dinlenmesinin ardından katılımcılara katılım belgeleri ve Özkan Hüseyin beye Yaz-Ar-Bir Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Tat tarafından Yaz-Ar-Bir e katkılarından dolayı günün anısına plaket sunulmuştur. Özkan Hüseyin de Azerbaycan da yayımlanan, Azerbaycan şair ve yazarlarından Şafak Sahiplinin yazdığı, çok sayıda yurt içinden ve yurt dışından yazarın Özkan Hüseyin hakkında görüşlerini bildirdiği, “Türkün Sesi ve Sözü Özkan Hüseyin” isimli kitabını yazar bir kütüphanesine, Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Tat’a ve Türk Ocağı Denizli Şubesi kütüphanesine imzalayarak hediye etmişlerdir.

Özkan Hüseyin tören sonrası yaptığı konuşmasında yazar bir e davetlerinden dolayı teşekkür ederek, çok yoğun programları olmasına rağmen, Yaz-Ar-Bir Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Tat’ın davetine icabet etmemek olmazdı diyerek konuştu.

Azerbaycanlı yazar Şafak Sahiplinin dediği gibi (Kitaba ismini verdiği gibi) Türk’ün sesi ve sözü olan Özkan Hüseyin kimdir?

1947 yılında Batı Trakya’da Rodop (Gümülcine) vilayetinin Kargılı Sarıca Köyünde dünyaya geldi. İlköğretimini kendi köyünde tamamladı. Askerlik görevini Yunanistan’da yaptı. 1972 yılında Almanya’ya çalışmak amacıyla gitti. Bavyera Türk Sanat ve Kültür derneğinin idare ve kültürel çalışmalarında görev aldı. Batı Trakya Türklerini bir dernek çatısı altında birleştirmeye gayret etti. T.C kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. Yıl anısına Almanya Münih’de 22 Mart 1981 de Batı Trakya Türkleri Aile Birliği Derneği Başkanlığını yaptı.

Kısa adı BEBTTAB Bavyera Eyaleti Batı Trakya Türkleri Aile Birliği bünyesinde, Batı Trakya Türk Evi’ni kurdu ve hizmete açtı. Kısa adı BATTAM Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi olan kuruluşu faaliyete geçirdi. Merkezin yayın faaliyetlerini başlattı. Batı Trakya Dr. Sadık Ahmet Camiini Almanya Münih Şehrinde hizmete açtı. İLMER İlim ve İletişim Merkezi, BİLMER Bilgi ve Bilgisayar Merkezi, KÜGMER Kültür Kütüphane ve Gençlik merkezini kurdu.

22 Mayıs 2007 de Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi BATTAM Başkanı Özkan Hüseyin e Türk Dünyasına yaptığı hizmetlerinden dolayı, Azerbaycan da bulunan bilim kuruluşu VEKTÖR Beynelmilel İlim merkezi Tarafından Fahri Doktor unvanı verilmiştir.

 

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  12  13  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 13 sayfa var.
Bu kategoride 126 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web