Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

TÜRK ASKERİNİN ANLATTIKLARI

   Suriye Fırat’ın doğusundaki Barış pınarı harekatında teröristleri n sınırlarımızı korumak adına bölgeye giren Türk askerimizin yaşadığı bir anı kaleme alarak sizlerin de  bilmesini istediğim konuyu  bugün yazmak istedim.

  Tel-Abyad da operasyondaki bir aslanımız 2. gece dinlendikleri 1-2 saatlik sürede  ailesine mesaj atmış. Durumumuz iyi, moralimiz yüksek diye.Sonra da aşağıdaki satırları yazmış.Tüm okuyanlar gözyaşlarımızı tutamamışlar. Mesajşöyle: Köye yakın mevzilerde çatışma bitmişti. Kaçarken Teröristler arkalarında silah mühimmat ne varsa bırakmışlar, köydeki ahalinin yiyecek ve içeceklerini de alarak iç bölgelere kaçmışlar. Köye girdiğimizde, çocuk ve kadınların ağırlıkta olduğu bir çok kalabalık güvenli olduğunu düşündükleri bir evde, akıbetlerini hep birlikte beklerken bizler kapıyı açtık.

‘’Türkler geldi ‘’diye çocuk çığlıkları karşıladı bizi.Uzatmayayım, hepsine kumanyamızdan dağıttık. Belliki örgüt halkın açlığını pek önemsememiş, onları üzerlerine strateji kurgulanacak piyonlar olarak gördüklerinden, beslenmelerini pek dikkate almamışlar hatta önemsememişlerdi. Tüm çocuklar açlığın verdiği çaresizlikle verdiğimiz kumanyaları hızlıca yemeğe başlamıştı ki, gözüm kenarda oturan yay kaşlı hafif çekik gözleri altında yüzü yaşından çok daha olgun bir çocuğa takıldı alaca karanlıkta. Birşey yemiyor, kenarda sessizce oturuyordu. Bu hali dikkatimi çekti. Acaba karnı tok mu ?diye iç geçirdim içimden. Oğlum gözümün önüne geldi. Yanına gidip adını sordum. ’Adın ne senin? ’Haydar Ali" dedi. ‘’Sevmez misin verdiklerimizi ?’’dedim. ’Severim tabi ‘’ dedi. ‘Neden yemiyorsun peki ?’’ dedim.12 yaşındaki çocuk, 12 sene düşünsem aklıma gelmez bir cevap verdi ki, önce benim, sonra tüm tüm timin gözlerinden yaşlar süzüldü.

"Siz Resulullahın ordususunuz. Açlıktan ölüp Allah'ın huzuruna varsam, çocuğumya  Allah bana hesap sormaz ama, sizin kumanyanızı yersem siz bir karış geri kalsanız bunun vebalini ödeyemem." dedi.Ellerim titreyerek tuttum yanaklarını iki elimle. Alnından hem öptüm, hem de kokladım. ‘Ye çocuk dedim,ye.yeki büyü , sen de bu orduya nefer ol. ’dedim. Gözyaşlarımısilerek. ‘Helaledin  o zaman ‘’dedi. Bütün tim sanki cenazede meftaya hakkını helal eder gibi "Helal olsun" diye haykırdık.

Haydar Ali yi köyünde bırakıp intikale devam ederken artık hiçbirimiz o köye girerken ki askerler değildik. Yola çıkarken içtiğimiz andı hatırladık. O kadar gurur duyduk ki, yaptığımız işle yorgunluğumuz  bile hemen unuttuk. Bir Haydar Ali yi kurtardık. Dualarınızı bizlerden eksik etmeyin. Daha kurtarılacak Haydar Ali'lerimiz var.

   Rabbim Türk askerini düşmanlardankorusun. Vatanımızı korumak adına hayatlarını bile hiçe sayarak, bizlerin güvenliği için bu göreve giden, tüm askerlerimize duacıyız. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden tümaziz Şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli Ailerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. “Savaşların olmadığı barışın var olduğu günlerin gelmesini tüm kalbimle diliyorum. Sevgiyle kalın.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ÇOCUK İLETİŞİMİ 2020-06-16 06:35:07
TÜRBELERE ADAK ADAMAK2020-06-09 08:55:16
DENGE HAYATI 2020-05-14 08:36:40
ANNE OLMAK 2020-05-09 12:09:02
 1  2  3  4  5  6  7  ...  15  16  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 16 sayfa var.
Bu kategoride 153 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web