Denizli 23°C
28 Ekim 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İnci Elence İlter

Tiyatro oyuncusu "Güven Filiz" ile söyleşi

Ünlü tiyatro yönetmeni ve oyuncu Mustafa Şahbaz 2019/2020 Tiyatro sezonuna Usta oyuncu Aylin Önder ve Güven Filiz ile Türkiye ve Avrupa turnesine hazırlanıyor. 

 

Merhaba sevgili Horoz okuyucuları sanat dolu bir sohbet ile sizlerleyiz. Yeni sezona üç yeni oyun ile girecek olan Tiyatro sanatçısı sayın Güven Filiz ile oyunlar hakkında konuştuk. Keyifli okumalar dilerim.      

 

Merhaba Güven Bey kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Kaç kardeşsiniz, çocukluğunuz nerede geçti ve ailenizde başka oyuncular var mı?

 

      Merhaba. Güven Filiz ben.1971 yılı Kuşadası doğumluyum. İlk orta ve lise eğitimimi Kuşadası'nda tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldum. Halen Kuşadası'nda yaşıyorum.3 kardeşin en küçüğüyüm. Ailede benden başka sanat ile ilgilenen maalesef yok ama desteklerini her zaman dile getirirler.

       

Klasik bir soru olacak ama "Neden tiyatro?" diye sormak istiyorum. 

 

       Kişiliğimiz hayatın içinde yavaş yavaş şekillenir ve farklı kişiliklerin bir araya geldiği toplumda karakterimizle, kişiliğimizle bir yer ediniriz ve hayatımız bu kişilikle devam eder. Oysa ki tiyatro bir sebeple hayatınıza girmiş ise hele ki bunu oyuncu olarak icra ediyorsak, işte o zaman hayatın içindeki bu akış biraz değişiyor. Kendi kişiliğimizin yanında yeni karakterlerle de tanışma fırsatı veriyoruz ruhumuza. Normal hayatta olmayı istediğimiz ya da asla istemediğimiz karakterlere bürünerek tiyatro sayesinde kendimizi sınama şansı buluyoruz. Aynı şekilde bu karakterleri izleyici koltuğunda oturanlara da yansıtarak bir nevi ayna tutuyoruz ve bu inanılmaz bir katkı sağlıyor; hem bize hem izleyiciye. Benim tiyatro oyunculuğunu seçmemdeki sebep de bu.

      

 Birlikte rol almak istediğiniz oyuncular kimlerdir?

 

       Oyuncu olarak 20 yıla yakın bir süredir sahnede olmama rağmen, halen yolun başlarında görüyorum kendimi bu yüzden gerçekten tiyatroya gönül vermiş her sanatçı ile yan yana rol almak bana müthiş bir keyif verir. Tabi ki her oyuncunun hayalinde olduğu gibi benim de aynı sahneyi paylaşmaktan büyük gurur duyacağım sanatçılar var. Haluk Bilginer, Zuhal Olcay, Sumru Yavrucuk, Erdal Beşikcioğlu, listenin başındalar. Onları sahnede izlemek bile büyük keyif ve ayrıcalık..

 

     Canlandırmak istediğiniz özel bir karakter var mı? Şimdiye kadar etkisinde kaldığınız bir karakter oldu mu?

      John Steinbeck'in Fareler ve insanlar oyunundaki Lennie karakteri beni çok etkilemişti. O karakteri sahnede canlandırmayı çok isterim mesela.

 

        Peki sizi en çok kim güldürür Güven Bey?

 

      Gülse Birsel'in müthiş zeki ve ince bir espri anlayışı var. Binnur Kaya'nın canlandırdığı karakterler beni çok güldürür. Demet Akbağ, Ata Demirer ve Demet Evgar da beni güldürenlerin başında gelir.

       

Tiyatroya karşı olan ilgiyi nasıl buluyorsunuz?

        Ben ilginin giderek arttığını düşünen taraftayım. Tabi ki seçici bir tiyatro izleyicisi artık büyük şehirlerin dışında küçük şehirlerde de var olmaya başladı. Oralarda da tiyatro eşittir komedi anlayışı yavaş yavaş yıkılıyor. İzleyici düşündüren bazen ters köşeye yatıran oyunlara daha çok ilgi duyuyor ve artık nerede ne var daha sıkı ve ilgiyle takip etmeye başlıyor.

      

Bir role hazırlanırken ilk olarak ne yapmak gerekir?

 

     Gözlemlemek çok önemli. Hayatın içinde tiyatronun ana karakterlerinden çokça var zaten. Öncelikle oyunun tamamını birkaç kez okuyup, karakterin oyunun içindeki yerini ve diğer karakterlere etkisini anlamak, oyunun geçtiği dönem hakkında bilgi sahibi olmak, en önemlisi de hayal gücünüzü devreye sokmak diyebilirim.

    

 Yeni projeleriniz var mı? bizlerle paylaşabilir misiniz?

 

      2019/2020 tiyatro sezonunda Tiyatro Mood bünyesinde, sevgili hocam Mustafa Şahbaz yönetiminde, yine çok değerli oyuncu aynı zamanda tiyatro alanında eğitmen sevgili Aylin Önderin de oyuncu kadrosunda olduğu 3 farklı oyunla hem Türkiye hem Avrupa turnesinde olacağız. Bunlardan ilki ''Bir Şizofrenin Aşkı '' benim oynayacağım tek kişilik bir oyun. Yazarı Sayın Emine Öztürk. Bir diğeri, metnini sayın Mustafa Şahbaz'ın yazdığı ''Aşkım Aşkım ''müthiş bir komedi. Son olarak ''Oyuncu musun kızım sen?''. Metnini Mustafa Şahbaz ve Aylin Önderin yazdığı interaktif bir komedi ile izleyicilerimizi hem güldürmeyi hem de düşündürmeyi hedefliyoruz.

   

   En son okuyucularımızla paylaşmak istedikleriniz veya eklemek istedikleriniz nelerdir?

      Şunu söylemek istiyorum okuyucularımıza; Hayatlarında unutamayacakları şeyler biriktirsinler. Mutlaka unutamadıkları tavsiye edecekleri birkaç kitap olsun. Birkaç film olsun. İzleyip unutamadıkları birkaç tiyatro oyunu olsun. Özellikle tiyatro için vakit yaratsınlar, bunu yapınca zaten tiyatroya olan ilgileri günden güne artacak ve belki de izleyici koltuğundan kalkıp artık sahne üzerinde bir oyunun içerisinde yer almayı bile isteyeceklerdir kim bilir. 

 

Son olarak teşekkür etmek istiyorum. Sevgili Mustafa Şahbaza, sizlere, okuyucularımıza, tiyatro izleyicisine ve sahnede olmama vesile olan herkese saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Horoz medya ailesi olarak Güven Filiz'e bu güzel sohbet için çok teşekkür ediyorum, sağlıcakla kalın haftaya görüşmek üzere sevgiler saygılar.

İnci Elence İlter 

İnci Elence İlter diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 35 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web