Denizli 35°C
21 Ağustos 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Seda Ündeyici

TIRNAK BAKIMI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Gerek iş, gerekse ev hayatında dış dünya ile en çok temas eden ellerimiz ve tırnaklarımızdır. Günlük hijyen ve kişisel bakım esnasında kimyasal maddelerle temas olur. Özellikle sık suya ve deterjana temas edilen ellerde nem kaybı azaldığı için bunlara bağlı egzamalar ve tırnaklarımızın kırılması ortaya çıkabilir. El bakımı, sağlığından bahsederken tırnaklarımızı ihmal etmemeliyiz. El tırnaklarımız ayak tırnaklarımızdan daha çabuk uzar. Yazın tırnaklarımız daha çok uzar. Erkek tırnakları da kadınlarınkinden daha hızlı uzar. Tırnaklarda sıkça meydana gelen hastalıklardan biri tırnak mantarıdır. Tırnağın bir kenarı uzun, ucu ya da kökünden başlayıp ilerleyen kalınlaşma, sararma ilk belirtileridir. Tırnak batması da tırnaklarının şeklinin bozulmasında önemli bir etkendir. Ellerde yanlış kesim ya da tırnak yemeleri, ayak tırnaklarında ise şekil bozukluğunun buna sebep olacağını unutmamalıyız.

Tırnak kırılmasının bilinen sebeplerinden biri; vitamin eksikliğidir. Aslında tırnaklarımızın kırılması vücudumuzda birçok şeyin eksik olduğunun habercisidir. Tırnak ve saç vitamin olarak bilinen biotin eksikliğinde, kalsiyum, magnezyum ve demir eksikliğinde tırnaklarımız hemen kırılır. Kırılan tırnaklar için bitkisel çözümler den biraz bahsedeceğim.

Çay ağacı yağı; mantar enfeksiyonunda en çok tercih edilen çay ağacı yağı tırnak yapısını güçlendirir. Antiseptik özelliğe sahiptir. Çay ağacı yağı ile  E vitamini yağını karıştırıp tırnaklara uygulayın. Biraz tırnaklarda beklettikten sonra ılık su ile ellerimizi yıkamalıyız. Düzenli olarak yaptığınızda sizde farkı göreceksiniz.

Hindistan cevizi yağı; kırılgan tırnaklarda diğer kullanılan bir yöntemdir. Hindistan cevizi yağı, doymuş yağ içerdiği için tırnak yapısını güçlendirir.5 dakika bekletip su ile durulayın.

Limon suyu; zeytinyağı ile uygulayacağımız bu kür, tırnaklarınız için uygun olacaktır. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile birkaç damla limon suyu damlatabilirsiniz. Bu karışımı haftada iki kez uygulamakta fayda vardır.

Ojeler tırnak üzerinde olumsuz etki bırakmaz. Oje denildiğinde aslında herkesin aklına tırnaklarımızın hava almadığı akla gelir. Ojelerin aksine tırnağımızın yapısını bozan şey, oje çıkartıcılardır. Çünkü içerisinde solvent, alkol gibi kimyasallar içerdiği için tırnağımızı kurutup yıpratabilir. O yüzden haftada 1- 2 kez oje çıkartıcı kullanmalıyız. Arkasından bol suyla ellerimizi yıkamalıyız. Piyasada artık kimyasal içermeyen aloeveralı oje çıkartıcılar mevcuttur. Yapısal olarak ince ve yumuşak tırnaklara sahip kişiler tırnak sertleştirici içeren kimyasallardan oluşan saydam ojelerdir. Tırnağın ön kısmına uygulanmalı ve tırnak etlerine temas etmemelidir.

 

 

Seda Ündeyici diğer köşe yazıları
KURBANLIK2019-08-02 13:24:07
ISIRAN ŞİFA2019-07-26 11:36:31
ŞİFA DEPOSU2019-07-12 09:50:28
EKMEK POŞETİ KLİPSİ2019-07-05 11:01:29
AVOKADO MUCİZESİ2019-06-21 10:56:17
BABALARIN GÜNÜ2019-06-14 09:45:34
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 51 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web