Denizli 27°C
01 Ekim 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Salih Öztürk

TATİL YERLERİNDE COVİD-19’A DİKKAT EDİLMELİ!

Düşmeyen COVID-19 vaka sayıları tatile gidenlerin bilinçsiz davranmaları yüzünden olabilir mi? Ülkemizde her geçen gün ölüm sayısı artıyor.

Özellikle yurt dışından gelen tatilcilerin korona virüse hiç dikkat etmediğinin altını çizerim. Tatilde de normalleşme sürecinin değişmeyen 3 unsuru, yani maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Bu sene zor geçen bir kış mevsiminin ardından tatil planları yapan insanlar tatil yerlerine gittiklerinde sanki hiç virüs yokmuş gibi, bulaşıcılığı yokmuş gibi hareket ediyorlar.

Maske takmaktan bile çekiniyorlar. Tatile çıkarken önlem alınmış yerlerde konaklatılmasının COVID-19’dan korunmada oldukça önemli. Bu yaz tatilciler yazlık ev, karavan, çadır, yayla ve tekne gibi alternatiflere yönelebilirlerdi. Fakat insanların çok fazla olduğu özellikle deniz kenarlarında, tatilciler kamp kuruyor, ateş yakıyor, piknik yapıyorlar.

Özellikle denize giren insanlar, tamamen savunmasız bir şekilde başka insanlarla diyalog kurarak deniz içerisinde yüzüyorlar. Denize giren insanların sudan etkilendiğini ve suyun insanların ağız ve burunlarına çoğu zaman kaçtığını biliyoruz. Bunu bilmelerine rağmen aldırış etmeden yüzen, sahile tüküren, kalabalık alanlarda hapşırıp öksüren insanlar virüsün başkalarına bulaşma riskini görmezden geliyorlar. İnsanların mümkün olduğunca kalabalık alanlardan kaçınılmaları gerekiyor. Bir grup vatandaş önlem almayarak salgın bitmiş, tehlike ortadan kalkmış gibi davranıyor maalesef. Oysa tehlike hala var, durum hala aynı şekilde ciddiyetini koruyor.

AÇIK BÜFELERE DİKKAT EDİLMELİ

Otel ve tatil beldelerinin de bakanlığın getirdiği düzenlemelere uymayan vatandaşlar aslında başka insanların da haklarını gasp ediyorlar. Açık büfelerde yiyip içmek, başkalarının kalktığı masaya oturmak, işletmelerdeki tuvaletleri kullanmak oldukça tehlikeli. Bakanlığın getirdiği düzenlemelere ve önerilere hem işletmeler hem müşteriler uymalı. Açık büfelere dikkat edilmeli.

Servis kaşıkları, tabaklar herkes tarafından ellendiği için açık büfenin riskli olduğu yönünde ortak bir görüş var. Ayrıca bulaşıklar yüksek ısıda yıkanırsa kap, çatal, kaşık riskli değil. Ancak yıkandıktan sonra bunların herkes tarafından ellenmeden, doğrudan müşteriye iletilmesi önemli. Aynı şekilde virüs, yemeklerle de bulaşmaz ama tedbir almakta fayda var. Aynı zamanda bu süreçte dengeli beslenme vücudun direnci için çok önemlidir. Tatilde de dengeli beslenmeye özen gösterilmeli. Bilinçli davranılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

Salih Öztürk diğer köşe yazıları

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web