Denizli 38°C
07 Temmuz 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

TAKSİM’DEKİ GÖK KUŞAĞI

Kitap fuarlarının güzel yanlarında biri de kitap sevenleri kitaplarıyla, yazarlarıyla buluşturduğu kadar, yazarları yazarlarla buluşturması ve tanışmalarını sağlaması da bir o kadar da önemli.

Aysun Güven hanımla Denizli 3. Kitap Fuarı’nda yine YAZ-AR-BİR’in yoğunlukta olduğu Denizlili yazarlar standında tanıştık. Çok olgun, bilgili ve hanımefendi bir yazar. İmza gününün sonunda bana, “Taksimde ki Gökkuşağı” kitabını imzalayarak hediye ettiler.

“Taksimde ki Gökkuşağı” yüz kırk dört sayfadan oluşmuş bir deneme kitabı. İçerisinde çok sayıda her konuya değinilmiş denemeler var. Kitabına ismini verdiği deneme yazısında Bertrand Russell’in bir sözüyle başlayarak; “Eğer her uygar ülkenin çoğunluğu isteseydi 20 yılda insanları köleleştiren, alçaklaştıran sefaleti, hastalıkların yarısını ve insanlığın yüzde doksanını zincire vuran ekonomik bağımlılığı ortadan kaldırırdık. Dünya’yı güzellik ve neşe ile doldurur ve evrensel barışı sağlardık” diyerek yazısına devam etmiştir.

Kitabının Genel Yayın Yönetmenliğini Aydın Şimşek, Grafik Tasarımını Nurgül Gökmen’in yaptığı kitap Kanguru Yayınlarından çıkmıştır.

Kitabının kapak resmi yarı bulutlu bir gökyüzünden oluşmuş, gökkuşağını yansıtan bir fotoğraf kullanılmıştır.

Kitabın arka kapağında ise kitabın içerisinde ki denemelerden bir alıntıyla şöyle denilmiş; “Kamera, kuş ve çocuk seslerinin azalan tonu eşliğinde yavaş, yavaş dönüyor. Aynı zamanda git gide yaklaştığı iki katlı bir evin, uçsuz beyaz perdesinin ortasından bir yüz görünüyor. O yüz şu an için size bir şey ifade etmiyor. Pencereden usulca bakan o yüz aslında film bittiğinde kocaman bir öykü anlatmış olacak belki de. Her yüzün ayrı bir hikâyesi vardır, çoğu zaman etrafımızdaki yüzler ve hikâyeleri tanıdık olur, ilgimizi çekmezler bile. Kendimizinkine benzettiğimiz bu hikâyeler tekrar tekrar yaşamaktan usanmış gibi kendi haline bırakılır.”

Aysun Güven; 1973 Ankara doğumlu. Çukurova Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü, 1996 yılı mezunu. Asıl mesleği olan Mali Müşavirliğe ek olarak, yazarlık ve gazetecilikte yapmaktadır. AKOBA Akdeniz Opera ve Balesi adlı klasik müzik dergisi için düzenli olarak röportajlar hazırlamaktadır. Bunların arasında Suna Kan, Gülsin Onay, Tekfen Flarmoni Orkestrası gibi isimler yer almaktadır. Türkiye’nin ilk ve tek kadın gazetesinde, “Zeus’un Kızı” mahlası ile her hafta denemelerini yazmaktadır. Bu kitap 2011 ve 2015 arasında yayımlanan yazılarından bir şekçi olarak karşımıza çıkıyor. Öyküleri, Glapera Fanzin gibi çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlanmaktadır. Yazarın halen üzerinde çalıştığı bir romanı, yayıma hazır şiir kitabı vardır. Denizli Horoz Gazetesinde köşe yazarlığı yapan yazar kendisini, iki hayat dolu kızın annesi, hayatın kendiliğinden gelme özgürlüğüne karşın, sonradan hapsolmuş hayatımızın içinde özgürlüğü keşfetmeye çalışan ve keşfettiklerini de paylaşmak isteyen biri olarak tanımlıyor.

“Gökyüzünün mavisini kimse bizden çalamaz. Gözlerimiz ve nefsimizden başka.”

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  17  18  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 18 sayfa var.
Bu kategoride 171 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web