Denizli 13°C
25 Kasım 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İbrahim Efilti

SPOR İLE YAŞAMIN FARKINDALIĞI

HEDEF BELİRLEYİN

Spor eğitmenleri ve spor psikologları “gerçekten düzenli spor yapmak istiyorsanız hedeflerinizi belirleyin ve bunlardan şaşmayın” diyor. Hatta bunu yazılı hale getirmenizi öneriyorlar. Böylece motivasyonunuzu da arttırmış olacaksınız. Sağlıklı olmak, güç kazanmak, stresle başa çıkmak, eski dar pantolonunuza yeniden girebilmek… Hangisi olursa olsun ‘mantra’ gibi kendinize sürekli tekrar edeceğiniz hedeflerinizden asla vazgeçmeyin.

 UZAĞA GİTMEYİN, PRATİK OLUN

Yarım saatlik bir ders için şehrin öbür ucundaki spor merkezine gitmeye çalışmak hiç de akıllıca bir şey değil. İşi zorlaştırmamalı, evinize en yakın spor merkezine veya doğaya  gitmeli, spor çantanızı her zaman hazır tutmalısınız. Arabada veya ofiste bulunduracağınız çanta sayesinde iş çıkışında direkt spor yapmaya gidebilirsiniz. Unutmayın sadece disiplinli olanlar bu işte başarılı olabilir!

STRESİ ORTADAN KALDIRIN, KENDİNİZİ YÖNETİN

“İşim inanılmaz yoğun”, “çocuklardan vaktim kalmıyor” gibi bahanelerin ardına sığınarak spor derslerini asmayın! ‘Vaktim yok’ diye bir şey olamaz. Haftalık düşünüp, iyi bir plan yapar ve buna sadık kalırsanız sorununuz kalmaz. Örneğin salı akşamı programınızda, saat 20.00’de KOŞU , YÜZME ve ya BİSİKLET varsa, başka bir şey yapmayı aklınıza bile getirmemelisiniz!

HER ŞEY BİR TATİLLE BAŞLAYABİLİR

Son yıllarda deyim yerindeyse moda olan spor kampları, sizi spora teşvik etmekte çok başarılı olacak. Bu bir Çadır kampı ya da tatil yaparak devam edebileceğiniz bir Doğa Sporları (Bisiklet Trail, Koşu Trail, Arazide yürüme, ilerleme koşma teknikleri gibi vs. kursu olabilir. Ülkemizde özellikle yaz aylarında bu tür spor kampları insanlara daha zinde, kalabalık kent yerlerinden uzak terapi gibi gelebilir.

KAFA DENGİ ARKADAŞ İLE SPOR YAPIN

İster yüzme ister kürek çekme, Koşu, Bisiklet  olsun, spor yaparken kafanıza uygun bir de arkadaş buldunuz mu hem eğlenir hem de daha iyi motive olursunuz. En iyisi, bu konuda oldukça istekli bir partner bulmak. Böylece etkili spor partneriniz ile pozitif olacaksınız.

 OLUMLU DÜŞÜNÜN, POZİTİF OLUN

Olumlu düşünerek iyi yönde etkileyebilirsiniz. Sevdiğiniz bir müzik eşliğinde hareket etmek veya spor yaparak geçirdiğiniz keyifli dakikaları hatırlamak sizi spora devam etmek yollarda olmak çok iyi gelecektir emin olun.

SINIRLARI BELİRLEMELİSİNİZ

‘Formumu düzeltmek için mutlaka bir şey yapmalıyım’ yerine ‘önümüzdeki 6 hafta boyunca haftada 3 kez Tenis derslerine katılacağım’ ya da ‘her gün 12 km koşacağım, yürüyeceğim’ demeniz hedefi tutturmak açısından daha etkili.

ÖNEMLİ OLAN KEYİF ALMAK

Koşmak, step- aerobik dersleri veya dakikalarca koşu bandında yürümek… Eğer bu size işkence gibi geliyorsa, spor yapmanın daha keyifli yolları da da var. Böylelikle spor yaptığınızı bile anlamazsınız. Dans etmek, Tenis oynamak, su topu, bisiklet, yüzmek, keyif alacağınız sporlardan. Önemli olan en az 60 dakika boyunca hareket etmek… Ayrıca bu sporların bir çoğunu çocuklarınızla paylaşıp, ailece keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

KENDİ KENDİNİZİ MOTİVE EDİN

Spordan geldiniz, hemen bir duş aldınız. Vücudunuz tatlı bir yorgunluk içinde ama kendinizi güçlü, mutlu ve canlı hissediyorsunuz. Spor yapmak için ayaklarınızın ileri ileri gittiğini hissederek huzurlu olacaksınız.

ÖĞLE ARASINDA SPOR KISA OLSUN

Öğlenleri arkadaşlarınızla bir araya gelin ve haftada bir (iki de olabilir) saatinizi tenis, kısa mesafe koşma,  bir egzersize ayırın. Bu hem ‘takım’ ruhunu körükleyecek hem de fit olmanızı sağlayacak. Masa başına döndüğünüzde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. 

AYNI SAATLERDE SPOR YAPIN

Her insanın ritmi farklı. Bazıları sabah çok erken saatlerde spor salonuna koşabilirken bazıları için akşam spor yapmak uykusuzluğa sebep olabilir! Bu yüzden kendi biyoritminize göre, size uygun spor saatini belirlemeli ve egzersizinizi hep bu saatte yapmalısınız. Böylelikle yaptığınız spordan daha çok verim alacaksınız.

ÖNEMLİ OLAN NİCELİK DEĞİL NİTELİK!

Hızlıca 3 set mekik çekeceğinize, yavaş ama ‘farkında olarak’ 2 set daha basit bir egzersizi yapmanız çok daha etkili olacaktır. Zira zoraki yapılan egzersizlerde ‘bir an önce’ bitirme kaygısıyla sporu ‘angarya’ haline getirme riski var! Önemli olan her zaman kalitedir unutmayın.

ZAMANINIZI  DEĞERLENDİRİN

Ofisteki kahve molasında şınav çekebilirsiniz. Bu; göğüs kaslarınızı  geliştirecek. Bunun için masadan bir metre uzakta durun. Gergin kollarla masanın kenarına tutunun. Ayaklarınız bitişik, bacaklarınız gergin olsun. Nefes alın ve gövdenizi öne doğru eğin. Kollarınızı 90 derece oluşturacak şekilde bükün. Nefes verirken eski pozisyonunuza dönün.20  kez tekrarlayın.

BAŞKASINI DÜŞÜNÜN KEYİF ALIN

Spor yaparken çok sevdiğiniz veya size iyilik yapmış olan birini düşünün. Çalışmanızı ona ithaf edin. Böyle olumlu düşünmek hem konsantrasyonunuzu hem de tahammül gücünüzü arttırır! Sağlıklı emin kararlılığınızla her daim iyi olursunuz.

 

İbrahim Efilti diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 45 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web