Denizli 13°C
25 Kasım 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Zeynep BEŞİNCİ

Sokak düğünü terörü

 "Ne terörü canım, o kadar da değil abarttın" diyenler olacaktır ama benim için basbayağı terör demek artık sokak düğünü. Çünkü o kadar çok sokak düğünü gördüm ki son birkaç yılda, öylesine bıktım işte. Virüse ve yasaklara rağmen iki düğün atlattı bile bizim sokak. Eğer virüs olmasaydı muhtemelen 15-20'yi bulurdu bu rakam nisandan bu yana. Düğün salonundan daha iyi iş yapıyor maşallah sokağımız. Nisan/Mayıs gibi havalar biraz ısındı mı bir başlıyor Ekim'e Kasım'a kadar. Her hafta sonu akşam, hatta bazen hafta içi akşam da dahil muhakkak düğün oluyor. Üstelik bazen aynı akşam 2-3 tane düğün de olabiliyor. Bazen gündüz mevlit, akşam müzikli düğün derken tek tatil günü olan pazar gününün zehir olduğu da oluyor. Sıcak havada pencere kapatmak zorunda kaldığına mı yanarsın, kapasan da sese hala maruz kaldığına mı, eğer ki mevlit sabah sabah başlarsa tatil gününde bile rahat bir uyku çekemediğine mi, bir migren hastası olarak ağrın varken bile o gürültüye tahammül etmek zorunda kalmana mı?

Sokak düğünlerine karşı çıktığımı belirttiğimde "Ama herkesin parası mı var, yazık değil mi ne yapsınlar.", "Anlayışlı olmak lazım, hem her zaman mı düğün oluyor, bir kere evleniyorlar." gibi cümleleri sıkça duyuyorum. Evet herkesin düğün salonu tutacak parası yok, evet bir kere evleniyorlar ama bizim çektiklerimiz ne olacak? O bir kere evleniyor, bu bir kere evleniyor derken oluyor sana onlarca düğün. Davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş belki kendi mahallesinde bu kadar düğün olmayanlara "Her zaman mı düğün var sanki" demek kolay geliyor ama benim gibi senede 40-50 düğüne maruz kalanlar için hoş gelmiyor. Üstelik bu düğüncüler arasında kuralları çiğneyenler de oluyor. Sesi olması gerekenden yüksek açanlar, gece saat 12'den sonra hala düğünü bitirmeyenler. Şikayet için aradığımızda da o ona yönlendiriyor o ona derken sonuçta kimse ilgilenmiyor. Birisi bizim ölçüm cihazımız yok şurayı arayın diyor, diğeri ölçüm cihazımız var ama yetkimiz yok diyor gerçekten şaka gibi. Ve şu da var ki sanırım uygun bir alan bulunduğunda orayı düğün salonu belliyor insanlar. Aksi olsaydı bizim mahallede şimdiye kadar evlenecek kimse kalmazdı. Muhtemelen sadece mahallede oturanlar değil mahallede oturanların bütün sülalesi bizim sokakta düğün yapıyor. Yoksa bu kadar çok düğün olmasının başka açıklaması olamaz.

Parası olmayan insanları düşünerek anlayışlı olmak istiyorum ama bütün bahar ve yaz boyunca düğünlere maruz kalınca, abartıp ses ve saat konusunda kuralları çiğneyenleri görünce ve de bir migren hastası olarak bu çok zor oluyor. Ben sokak düğünlerinin tamamen yasaklanmasını isterdim ama belki bu da bütçesi düğün salonuna yetmeyenlere haksızlık olacak. Ama en azından parası olduğu halde sokak düğünü yapanlar, olması gerekenin üstünde sesi yüksek açanlar ve saati geçirenler hastaları, yaşlıları, bebeği olanları, çalışanları da bir düşünsünler.

Düğünleri ertelenenler bana kızmasınlar ama koronavirüsün tek sevdiğim yanı en azından bir müddet sokak düğünlerinden kurtulmak oldu.

Zeynep BEŞİNCİ diğer köşe yazıları
DOĞALGAZ TARTIŞMALARI2020-08-31 14:10:08
ÇÖZÜMSÜZLÜK2020-08-24 11:22:27
FOTOĞRAF ÜZERİNE2020-08-17 11:02:15
EL ALEM NE DERSE DESİN2020-07-27 12:37:29
YASAKLAR ÇÖZÜM MÜ?2020-07-20 08:23:38
ŞİDDETE HAYIR2020-07-06 10:28:05
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 44 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web