Denizli 16°C
18 Şubat 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Kadir Yatağan

SİYASET, SİYASETÇİ VE HALK

Bu yazımızda siyaset ortamında yolları kesişen siyasetçi ve halk buluşmaları üzerinde duracağız. Halkın umut bağlayarak desteklediği siyasetçilerin beklentileri gerçekleştirmesi veya hayal kırıklığına uğratması sonucu tavırlarındaki değişmelerin etik değerlendirmesini yapmaya çalışacağız.   

       Ne yazık ki, ders alınamadığı için her seçim dönemi ve sonrasında tekerrürü mukadder olmuş bir mevzudur. Elimizi taşın altına koymakta gecikirsek, konum düzeltmesi için müdahale edebileceğimiz taş kalmayabilir. Camdan bakmakla, yangın söndürülemiyor.

       Toplumun bir ferdi olması yönüyle, sanatçı toplumsal gelişmelerden payına düşeni alır. İşte bu yüzden yaşadığı çağın sadece tanığı değil sanığıdır da. Sanatçı, olan bitenden haberdar olmanın ötesinde olan biteni sorgulayabilmeli, doğru bildiğinden yana tavır koyabilmelidir.
       Ailecek davetli olduğumuz bir hayır yemeğindeydik. Bir ara etraftakilerin fısırdaşmaları dikkatimi çekti. Önceki dönem şehrimiz ilçe belediye başkanlarından birinin de mevlit yemeğine icabet ettiğini söylüyorlardı. Az sonra eşi ve çocuğuyla birlikte şimdinin sade vatandaşı öncenin başkanı olan zat-ı muhterem göründü.
       Korumalar, fotoğrafçılar, partililer ve şakşakçılarla sağlanan büyü kaybolunca liderdeki görkemde silikleşmişti. Hal böyle olunca ayağa kalkıp arz-ı endam edenleri, tokalaşmayla bahtiyar olmaya çalışanları da göremedik. Hatta çoğunluk, yüzünü bile çevirmeyip yemeğini yemeye devam etti.
       Kürkle sağlanan fiyaka benzeri kudretli siyasetçiyle birlikte görünmeyle sağlanan imtiyazdan alınan haz, siyasetçinin umut edileni sunamamasının veya işlevini yitirmesinin akabinde yerini nefrete bırakabilmektedir. Daha dün yerlere göklere sığdırılamayan, yan yana fotoğraf çektirilerek bağlılık beyanları yapılan bir siyasetçiye seçimi kaybetmesiyle birlikte halkın bu ani sırt dönme manevrası, garip olmasının ötesinde bir o kadar da manidardır.
       Siyaset mi nankördü, siyasetçi mi halkın beklentilerini karşılayamıyordu, yoksa halk mı çıkarlarına çok bağlıydı? Bütün bu soruların cevabı, kişi profilini belirleyen toplumsal kodların doğru çözümlenmesiyle verilebilir.

       Etik değerlerde yozlaşma olmuşsa, kişiler de bu yıpranmadan payına düşeni alır. Birey, içinde yaşadığı toplumla şekillenir. İşin özünde çıkar kesişmelerinin varlığı ve yokluğuna göre konumlanmalar yatar. Kişi, ektiğini biçer. İnsan, tavır ve davranışlarının içinde yaşadığı toplumca dikkate alındığını unutmamalı. Menfaatin şekillendirdiği insanlara karşı dikkatli olmalıyız. Niyetler halis olsaydı, ne siyaset ne de siyasetçi kirlenirdi.

       Toplumsal itibarın devamlılığının sağlanmasında, alçakgönüllü davranışların ve kişiler üzerinde iyi bir intiba bırakmanın etkisi yadsınamaz. Çıkar beraberliklerinin bitiminde ise,  netice değişmez. Ortak çıkarların yokluğu, ortaklık ilişkisini sonlandırır. Menfaat birlikteliklerinde vefanın kıymeti yoktur. Öküz ölürse, ortaklık biter.

       Halka hizmeti Hakka hizmet bilmek ve bu doğrultuda çalışmak, siyasetçi açısından bekanın anahtarı olarak düşünülebilir. Koltuk da gitse, yetki de bitse, siyasetçi itibarını kaybetmemeli. Halk için güzel ve doğru işler yapan ve bireysel ve toplumsal gelişmeye katkı sunan siyasetçiyi, halk her zaman takdir eder.

       Emaneti ehil ellere teslim etmek de pişman olmamak açısından emanet verenlerin yani seçmenin gözeteceği en önemli hususlardan biridir. Seçmenin de kişisel menfaatlerini değil toplumsal faydayı gözetmesi gerekir. Beklentileri karşılayamayan siyasetçiler de aynı toplumda yetişmiş kişilerdir. Birbirlerinden pek farklı da  değidirler aslında. Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı konumundadırlar sadece.

       Eğitim düzeyi yüksek toplumlarda nitelikli seçmen, donanımlı siyasetçiyi ülkenin geleceğini belirlemesi için yetkilendirir. Seçmenin güvenine mazhar olan siyasetçi, bunun kıymetini bilir ve topluma karşı sorumluluğunun bilinciyle hareket eder. Böylesi uygar bir toplumda huzur içinde yaşamak dileğiyle.

Kadir Yatağan diğer köşe yazıları
MAZİDEN İZLER2020-02-05 11:00:42
Yok O Sevdalar2020-01-31 10:58:57
Yarınlar bizimdir2019-12-21 09:04:41
GÜN BATIMI YALNIZLIKLAR2019-12-16 09:05:41
Şükretmeyi Bilmek 2019-09-25 11:22:00
TÜRKÜ DERLEMELERİ IV2019-09-19 10:50:55
TÜRKÜ DERLEMELERİ2019-09-11 11:16:45
DERLEME METİNLERİ2019-09-04 10:10:47
CEMAL SÜREYA2019-08-07 10:55:42
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 53 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web