Denizli 35°C
21 Ağustos 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

SİS'TEKİ GORİLLER (2. BÖLÜM)

Bir Dönüm Noktası: Dian Fossey Dr. Louis Leakey'i Ziyaret Etti

“O sırada tohumun kafama ektiğine inanıyorum, bilinçsiz olsa bile, bir gün dağların gorillerini incelemek için Afrika'ya geri dönecektim.”  - “Sis'teki goriller”

Louis B. LeakeyLouis Leakey ile Olduvai Boğazı'na ziyaret etmek, Dian'ın daha sonra yaşamında önemli bir an olarak göstereceği bir deneyimdi. Ziyaretleri sırasında Leakey, Dian Goodall'ın Tanzanya'daki şempanzelerle yaptığı çalışmaları hakkında, o sırada sadece üçüncü yılındaydı. Uzun süreli saha çalışmalarının önemini büyük maymunlarla yaptığı inancını da paylaştı.

Leakey, Olduvai’dayken yeni kazılan bazı yerlere göz atması için Dian’a izin verdi. Ne yazık ki, heyecanında, dik bir yamaçtan aşağı kaymış, yakın zamanda kazılan bir kazıya düşmüş ve ayak bileğini kırmıştır. Dian'ı dağ gorillerine götürecek olan yaklaşma tehlikesi vardı, ama o kadar kolay bir şekilde cesareti kırılmayacaktı. Kendi hesabına göre, düşmesinden sonra, gorillere ulaşmak için hiç olmadığı kadar çözüldü.

Dian Fossey'nin Goriller ile İlk Buluşması

16 Ekim'de, Dian Uganda'da Virunga Dağları ve dağ gorillerinin yakınında bulunan küçük bir otel olan Travellers Rest'i ziyaret etti. Otel, goril korumasının bir savunucusu olan Walter Baumgartel'e ve turizmin bölgeye getirebileceği faydaları ilk görenler arasındaydı.

Baumgartel, Dian'ın Kenya'dan gelen vahşi yaşam fotoğrafçısı Joan ve Alan Root ile tanışmasını tavsiye etti. Kökler, Dian'ın kabinin arkasında kamp kurmasına izin verdi ve birkaç gün sonra gorilleri aramak için onu ormana götürdü. Bir grup gorille karşılaştıklarında ve Dian onları gözlemleyip fotoğraflayabildiğinde, geri dönüp bu güzel yaratıkları incelemek için kesin bir çözüm geliştirdi: “Sis'teki Goriller” de açıkladığı gibi:

“Bu, ilk kez en büyük maymunlarla en etkileyici izlenimini bırakan davranışlarının utangaçlığı ile birleşen bireysellikleriydi. Kabara'yı gönülsüzlükten terk ettim ama şüphesiz ki, bir şekilde buğulu dağların gorilleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için geri döneceğime şüphem yoktu. ”

Virungas'ı ziyaretinin ardından Dian, bir süre daha Afrika'da kaldı ve Rodos'ta arkadaşlarıyla birlikte kaldı. Kentucky'deki eve döndükten sonra, Kosair Çocuk Hastanesi'ndeki çalışmalarına devam etti ve Afrika'ya yaptığı gezi için aldığı kredinin geri ödemesi için - geri döneceği günü hayal ederken.

Dian Fossey Dağ Gorillerini Çalışmak İçin yola koyuldu

Dian Fossey, Kentucky'deki Kosair Çocuk Hastanesinde çalışmalarına devam ederken, Afrika gezisinden bir kaç makale ve fotoğraf yayınlamak için zaman buldu. Bunlar bir konferans gezisinin Dr. Louis Leakey'i Louisville'e getirdiği 1966 baharında ona iyi hizmet edecektir. Dian kalabalığa katıldı ve Leakey ile konuşmak için sırada bekledi. Sırası geldiğinde, ona yayınlanan makalelerin bir kısmını gösterdi.

Bu dikkatini çekti ve ardından yapılan konuşmada Leakey, Dian ile Afrika'daki gorilleri incelemek için uzun vadeli bir saha projesi yürütme konusunda konuştu. Leakey, Dian'ı takip etmesi halinde ilk önce ekinin kaldırılması gerektiğine dair bilgilendirdi. Belki de tam olarak bunu yapmaya ilerlediğinin bir göstergesiydi, ancak daha sonra Leakey'den önerisinin temelde kararını ölçmesinin bir yolu olduğunu duymak için duydum!

Leakey, çalışmanın finansmanını sağlayabilmesinden sekiz ay geçti. Dian bu zamanı Afrika'ya yaptığı ilk seyahatini ödemeyi bitirmek ve çalışmak için kullandı. Dağ gorilleri ile kendi saha çalışmaları hakkında “Kendini Swahili” dilbilgisi kitabına ve George Schaller'in kitaplarına odaklandı. Aileye, arkadaşlara ve onun sevgili köpeklerine veda etmek zordu:

“Gorillerle ilgili uzun süreli bir çalışma başlatmak için zorlamak zorunda olduğum köpeklere, arkadaşlara veya ailelere açıklamamın bir yolu yoktu. Bazıları buna kader diyebilir, diğerleri dehşet verici diyebilir. Hayatımdaki ani olaylara tesadüfen rastladım. ” -“ Sisin İçindeki Goriller ”

Jane Goodall, Birute GaldikasAralık 1966'da, Dian tekrar Afrika'ya gidiyordu. Nairobi'ye geldi ve Joan Root'un yardımıyla gerekli hükümleri aldı. Kongo’ya, Dr. Leakey’in onun için satın aldığı “Lily” adında eski bir tuval kaplı Land Rover ile yola çıktı. Yolda, Dian Jane Goodall ile tanışmak ve şempanzelerle araştırma yöntemlerini gözlemlemek için Gombe Çayı Araştırma Merkezini ziyaret etmeyi bıraktı.

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
HAYATIN PÜF NOKTALARI2019-08-17 06:35:19
DOKUNMAYIN  ORMANLARA2019-08-15 08:17:16
MÜCADELE ETMEK2019-08-07 09:52:55
YARDIMLAŞMAK 2019-08-05 10:20:37
HAYAT VE SEVGİ2019-07-31 10:00:03
 1  2  3  4  5  6  7  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 7 sayfa var.
Bu kategoride 62 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web