Denizli 29°C
25 Mayıs 2020 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

SİS'TEKİ GORİLLER” (1. BÖLÜM)

‘Sisteki Goriller’ filmine ilham veren Dian Fossey, hayatının büyük bölümünü Afrika'da vahşi hayvanlarla, özellikle dağ gorilleri ile birlikte geçirmiş bir zoolog ve çevrebilimciydi. 18 yılını Ruanda Milli Parkı’nda geçiren Diann Fossey’ı halk, “Dağda yalnız yaşayan kadın” anlamına gelen “Nyiramachabelli” adıyla çağırırdı. Pek çok türün korunmasını ve kurtulmasını sağlan Fossey, doğal sistemin ve dünya dengesinin korunması için emek verdi. Sayısız türde hayvanın geleceği onun sayesinde kurtuldu.

Dian Fossey 1932'de San Francisco'daki Kaliforniya'da doğdu. Ailesi gençken boşandı, bu yüzden Dian annesi ve üvey babası ile birlikte büyüdü. Tüm hesaplara göre, mükemmel bir öğrenciydi ve çok küçük yaştaki hayvanlarla son derece ilgiliydi. 6 yaşındayken ata binme dersleri almaya başladı ve lisede binicilik ekibinden bir mektup aldı.

Dian, Marin Junior College’daki kolej kurslarına girdiğinde, üvey babasının, zengin bir iş adamı tarafından teşvik edilmesinin ardından, işe odaklanmayı seçti. Okuldayken çalıştı ve 19 yaşında, birinci sınıf kolejini takip eden yaz tatilinde Montana'da bir çiftlikte çalışmaya başladı. Çiftlikte, aşık oldu ve hayvanlara bir bağ geliştirdi, ancak su çiçeği ile sözleşme yaptığında erken ayrılmak zorunda kaldı.

Buna rağmen, deneyim Dian'ı kalbini takip etmeye ve Kaliforniya Üniversitesi'nde veterinerlik öncesi bir öğrenci olarak okula geri dönmeye ikna etti. Kimya ve fizik derslerinin bazılarını oldukça zorlayıcı buldu ve nihayetinde 1954'te mezun olduğu San Jose State College'da mesleki terapi alanında odağını bir dereceye getirdi.

1948Mezun olduktan sonra, Dian, Kaliforniya'da çeşitli hastanelerde staj yaptı, tüberküloz hastalarıyla çalıştı. Bir yıldan kısa bir süre sonra, Kosair Sakat Çocuklar Hastanesinde mesleki terapi bölümünün yöneticisi olarak işe alındığı Ky Louisville'ye taşındı. Kentucky halkıyla çalışmaktan zevk aldı ve şehir sınırlarının dışında, çiftlik sahiplerinin hayvanlarla çalışmasına yardım etmeleri için teşvik ettiği bir kır evinde yaşadı.

Dian çiftlikte yaşadığı tecrübeyi çok sevdi, ama dünyayı ve onun bol bol vahşi yaşamını görmeyi hayal etti. Bir arkadaşım Afrika'ya gitti ve heyecan verici tatilinin ev resimlerini ve hikayelerini getirdi. Dian fotoğrafları gördükten ve hikayeleri duyduktan sonra, oraya kendisi seyahat etmesi gerektiğine karar verdi.

Afrika'yı ziyaret etmek için uzun yıllar harcadı ve hayalini gerçekleştirecek olsaydı meseleleri kendi ellerine almak zorunda kalacağını fark etti. Bu nedenle, 1963'te Dian bir banka kredisi aldı ve Afrika'ya ilk seyahatini planlamaya başladı. Postayla bir şoför kiraladı ve hayallerinin ülkesine doğru yola koyulmaya hazırlandı.

Dian Fossey Turları Afrika (1963)

Hayalini gerçeğe dönüştürmek için banka kredisine ilaveten, Dian Fossey'nin hayat kurtarıcılığını aldı. Eylül 1963'te Kenya'ya geldi. Gezisi arasında Kenya, Tanzanya (sonra Tanganika), Kongo (sonra Zaire) ve Zimbabwe (daha sonra Rhodesia) ziyaretleri yer aldı. İngiliz bir avcı olan John Alexander rehber olarak görev yaptı. Planladığı rota, Afrika'nın en büyük milli parkı olan Tsavo; flamingoların dev sürülerini çekmekle ünlü Manyara'nın tuzlu gölü; ve bol yaban hayatıyla ünlü Ngorongoro Krateri.

Turundaki son iki bölge Tanzanya'daki Olduvai Boğazıydı - Louis ve Mary Leakey'in arkeolojik bölgesi - ve Mt. Kongo’daki Mikeno, 1959’da Amerikalı zoolog Dr. George Schaller, dağ gorilinin öncü bir çalışmasını yaptı. Schaller, dağ gorillerinin güvenilir bir saha çalışmasını yapan ilk kişiydi ve çabaları, Dian Fossey'in hayat çalışması olacak araştırmanın yolunu açtı.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
DENGE HAYATI 2020-05-14 08:36:40
ANNE OLMAK 2020-05-09 12:09:02
HEDEFLERE VARMAK 2020-05-06 06:00:43
FASULYE TANELERİ 2020-05-04 06:46:52
TARIMIN ÖNEMİ 2020-04-28 07:15:34
YÜREKLİ ASLAN 2020-04-17 08:47:39
İSTEMEYİ BİLMEK2020-04-14 06:57:47
 1  2  3  4  5  6  7  ...  14  15  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 15 sayfa var.
Bu kategoride 145 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web