Denizli 23°C
28 Ekim 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Cem  Akkayalı

SINDIRGI YÖRESİNDEKİ KARACA POPÜLASYONU

Sındırgı; dört bir yanı ormanlarla kaplı olup zengin bir yaban hayatına ev sahipliği yapan bir ilçedir. Yapılan gençleştirme çalışmalarıyla bazı mevkilerinde doğal bitki örtüsü bozulsa da hâlen yaşlı ve doğal ormanları bulunan ilçe; yalnızca kendi içinde sınırlı kalmayarak kuzeydoğuda Uludağ'a, batıda ise Kaz Dağları'na kadar uzanabilen çok geniş bir doğa rezervinin parçası konumundadır.
Karacalar, Sındırgı ormanlarında yaşayan en nadide canlılardandırlar. Doğa tahribatının yoğun olarak görüldüğü Batı Anadolu'da günden güne azalan karacalar, çevre ilçelerin aksine Sındırgı yöresinde daha sık görülmektedirler. Türün beslenebilmesi için orman içi açıklıkların, tarım arazilerinin ve meşeliklerin; barınabilmesi içinse sık bir bitki örtüsünün bulunduğu ilçe arazisi bu güzel canlı için oldukça uygundur. Özellikle dağ köylerinin göç vererek hızla boşalması, insan etkisinin nispeten azalmasına yol açmış ve karacaların bir nebze daha rahat bir yaşam sürebilmelerini sağlamıştır. Ayrıca yöre insanınca karaca vurmanın uğursuzluk getireceğine ve karacaların vuruldukları anda kıble yönüne düştüklerine inanılması, türün yöre kültüründe de özel bir yerinin olmasında etkili olmuştur.
Karacalar, Sındırgı için hem doğal hem de kültürel birer zenginlik, birer değerdirler. Bahar vakti yapılan pikniklerde, güz vakti odun toplamalarda, yazın çay kenarlarında yani Sındırgı'da günlük yaşamın çoğu kısmında aniden yanınızdan fırlayabilirler. Önce telaş içinde bir nebze koşturup sonrasında nice türkülere konu olmuş o sürmeli gözleriyle dönüp size bakarlar. Sındırgı’ya inen virajlı yollarda birden karşınıza çıkıverirler. Kavaklıklar, meşelikler, çam ormanları yuvalarıdır onların. Erkeklerinde çatallı boynuzlar çıkar, ayrı bir güzellik katar. Öyle ki halılara dokunur güzellikleri. Köy kahvelerinde nice karacalı hikayeler, anılar anlatır büyükler; küçükler heyecanla dinlerler.
Bize kalırsa Sındırgı’yı Sındırgı yapan şeylerin başında doğal zenginlikleri gelmektedir. Kertil yolunda yeşilin binbir tonunu içimize çeke çeke ulaştığımız memleketimiz, hâlen njce güzellikler barındırırken biz Sındırgılılara bu güzellikleri korumak düşmektedir. Aynı bahar geldi mi çatılarımızda beliren leylekler gibi ormanlarımızda zarifçe gezinen karacalar da ‘’Doğal Şehir Sındırgı’’mız için sembolik bir değer olabilirler. Yeter ki hep birlikte sevelim, koruyalım, kollayalım...
Cem Akkayalı

Cem Akkayalı diğer köşe yazıları

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web