Denizli 23°C
28 Ekim 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Cem  Akkayalı

SINDIRGI’NIN DOĞAL ZENGİNLİKLERI

Sındırgı; Balıkesir ilinin güneydoğusunda, Ege ve Marmara Bölgeleri'nin sınır noktasında yer alan bir ilçedir. Doğal güzellikleri ve yeraltı kaynaklarıyla keşfedilmeyi bekleyen bu güzide ilçe Balıkesir'e 63, İzmir'e 150, Akhisar'a ise 57 km uzaklıktadır. Antik kaynaklarda ‘’Carsea’’ ve ‘’Koruköy'' adlarıyla anılan Sındırgı; sırasıyla Lidya, Pers, Bergama, Bizans ve Selçuklulara ev sahipliği yapmıştır. Beylikler Dönemi'nde Karesi Beyliği sınırları içinde yer alan ilçeye, 1323 yılında Osmanlı’nın eline geçmesiyle birlikte, Yağcıbedir, Karakeçili ve Çavdar gibi yörük toplulukları yerleşmiştir.

İlçe; Akdeniz, Karadeniz ve bozkır iklim tiplerinin kesiştiği bir noktada yer aldığından dolayı farklı iklimlere özgü birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yemyeşil bir tabiata sahip olan Sındırgı’nın %51’i ormanlarla kaplı olup toplam orman arazisi 77.550 hektardır. İlçenin güney kesiminde uzanan Kertil Dağları ve kuzeydoğusundan yükselen Ulus Dağı orman varlığı bakımından en zengin mevkileridir. Bu ormanların başlıca ağaç türleri meşe, kızılçam ve karaçam olmakla birlikte akarsu boylarında ve orman içlerinde dağınık olarak çınar, kayın, gürgen, kavak, söğüt, çetlembik, ardıç ve karaçalı gibi ağaçlar da bulunmaktadır. Bu denli bir orman varlığı zengin bir yaban hayatını da beraberinde getirmiştir. Öyle ki yöre, Türkiye genelinde azalmakta olan karacalar için adeta bir sığınak konumundadır. Bunun yanında ilçe ormanlarında boz ayı, kurt, geyik, su samuru, oklu kirpi, porsuk, tilki, yaban domuzu ve çakal gibi pek çok yaban hayvanı da görülmektedir. Leylek, şahin, çil keklik, alakarga ve baykuş gibi kuş türleri ile kurbağa, yılan, kertenkele ve kaplumbağa gibi sürüngenler de ilçe arazisinde bulunan diğer hayvan türleridir.

Sındırgı’nın doğal zenginliklerinden bir diğeri ise yeraltı kaynaklarıdır. Kış turizminin en güzel şekilde yapıldığı ilçede Emendere, Hisaralan ve Çaygören köylerinde günübirlik veya kalmalı olarak kullanılabilecek kaplıca tesisleri bulunmaktadır. Ayrıca yörede bulunan Hisaralan travertenleri, dünya genelinde ender görülen bir doğal oluşumdur. İlçe merkezine 5 km mesafedeki Çaygören Barajı da Marmara Bölgesi’nin hatrı sayılır barajlarındandır. Baraj kıyısındaki tesislerde ilçe akarsularında yetişen lezzetli sazan balıkları da yenilebilmektedir.

Sındırgı, geçmişten günümüze uzanmış muhteşem doğal zenginliklere ev sahipliği yapmaktadır ve yapacaktır da. Yeter ki değerini bilelim, sevelim ve koruyalım...

Cem AKKAYALI

Cem Akkayalı diğer köşe yazıları

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web