Denizli 38°C
14 Temmuz 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Nilüfer Bekçi

ŞİİRİNİ AL DA GEL

Onunla Denizli’nin ikinci, benim yazar olarak katıldığım birinci kitap fuarında tanıştık. İlk kitabı henüz 5 ay önce çıkmış çiçeği burnunda bir yazardım. Denizli YAZ AR BİR’DEN de haberim yoktu. Belediye kültür müdürlüğüne gidip stant istemiştim. Bana gösterilen stantta beraberdik. Bana dernekten bahsetti. Daha sonra işyerime ziyaretime gelerek kitaplarından hediye etti. Derneğe üye olmamı istedi. Bu arada köşe yazıp yazmayacağımı sordu ben de kabul ettim ve bu köşede yazmaya başladım. Böylece sizlere seslenmeme vesile olan Denizli YAZ AR BİR başkan yardımcısı sayın Hüsamettin Tat’a bir kez daha teşekkür ederim. Hüsamettin Bey o gün bana şiir im olup olmadığını da sordu. Hayatımda ilkokul ödevleri dışında hiç denemediğim ve yazamam dediğim bu yazın türüne olumsuz yanıt verdim. Ama yılmadı. Bana her ayın ilk cumartesi günü yapılan” Şiirini Al da Gel” etkinliğinden bahsetti. Anlattığına göre sadece Denizli’den değil, çevre il ve ilçelerden de şairler gelip şiirlerini paylaşıyor, hep birlikte türküler söylüyorlardı. Hiç şiirim olmadığı için katılmadım. Açıkçası çok da ilgilenmedim. Hayalimde canlanan ortam bana göre değildi. Ama gene yılmadı. Her görüşmemizde bir şiir yazsan da katılsan diyerek, her ayın ilk cumartesi gününden sonra ama arayarak, ama mesajla “gelmedin?” diyerek beni motive etmeye devam etti. Nihayet bir cumartesi bahanem kalmadı ve “ayıp olmasın diye” gidip bir görüneyim dedim.

Etkinlik Türk Ocakları Salonundaydı. İçeri girmemle kalabalık bir grupla karşılaştım. Hüsamettin Bey’le tokalaşıp bir yere oturdum. Bir süre sonra etkinlik başladı. Takdim edilen kürsüye gelip şiirini okuyor, alkışlanıyor, yerine oturuyor. Arada bir ozan sahneye gelip sazını çalıyor ve türküsü hep birlikte söyleniyor. Yargılama yok, acımasız eleştiriler yok. Hatta eleştiri yok, destek var. Bu ortam gerçekten çok hoşuma gitti. Dünyanın bütün olumsuzluklarından, her türlü sorundan hatta kafamdaki düşüncelerden uzak, dinginlik dolu iki saat geçirdim. Etkinliğin sonunda bütün katılımcılara törenle sertifika veriliyor, fotoğraf çekiliyordu. Benim için asıl sürpriz o zaman oldu. Birden kendi adımın anons edildiğini duydum. “Aramızda bir yazar hanım var; Kuzey  Tacı adlı romanın yazarı Nilüfer Bekci’yi katılımından dolayı sertifikasını vermek üzere kürsüye davet ediyorum” Şaşkınlık ve mutluluk içinde kürsüye gittim. Çok onur duymuştum. O kağıt parçasının benim için önemini anlatamam. Özenle saklıyorum.

Daha sonra herkes yanıma gelip benimle tanıştı. Tebrik etti hatta şiir yazmamı destekleyici sözler söylediler. “Biz de yazamıyorduk, yavaş yavaş” dediler. Gerçekten yüreklenmiştim.

Sonraki günlerde oraya tekrar gitmek istediğimi fark ettim ama boş gitmek ayıp olacak bir şiirim olmalı artık diye düşündüm. Bu konuda kendimi zorlamam gerektiğine karar verdim ve bir şiir yazdım.

Eğer hayat bir hansa/İnsanlar da birer yolcu/Çok kişiler gelir geçer ama/Bazıları iz bırakır hayatımızda/Kimi eş arkadaş kimi öğretmen kimi koca/Kimi kurttur siz bir ağaç/Kemirir içinizi/Boş bir kabuğa çevirir yavaş yavaş/Kimi pür neşedir şenlendirir sizi/Mutlulukla doldurur evinizi/Kimine açarsınız kalbinizi çekinmeden/İstersiniz hafifletsin yükünüzü biraz/Mutluluk duyar bu görevden/Saatlerce konuşur bıkmazsınız/Kimiyle sadece susarsınız/Ama bilirsiniz dosttur size/Hiç konuşmadan da anlaşırsınız/Şu kısa hayatta mal mülk biriktirmek değil insana yarayan/İyi dost biriktirmektir önemli olan/İşte budur hayat, işte budur insan

 

  Bana destek olması için de kızımla birlikte gittim bir sonraki etkinliğe. Hemen söylemeliyim ki kızım çok güzel şiir yazar. Onun da okuması için ısrar ettim. Biz o gün ana kız arka arkaya şiirlerimizi okuduk. Son derece heyecanlıydım. Ama gördüğüm destek, yüreğine sağlık, tebrikler sesleri heyecanımı yatıştırdı. Sanırım kızım Başak benden daha fazla alkış aldı hatta bravo sesleri yükseldi.

Şimdi yazmaya devam ediyorum; hem şiir, hem de roman. Kendi şiirimle katıldığım 3. etkinlik olacak. Eğer siz de şiir yazıyor ama kendinize saklıyorsanız sizi Eylül ayının ilk cumartesi günü saat 13’te Türk Ocakları salonunda yapılacak Şiirini Al da Gel Etkinliği’ne davet ediyorum.

 

Nilüfer Bekçi diğer köşe yazıları
SORUMLULUK2020-07-02 06:39:47
DOKTORALI İŞSİZLER2020-06-25 07:47:23
ÇEVREMİZİ TANIMAK2020-06-11 07:38:30
CENTRAL PARK BEŞLİSİ2020-06-04 08:01:48
DAHİ PADİŞAH2020-05-28 08:23:38
BAYRAM2020-05-21 07:39:25
ÖZLEM2020-05-14 10:02:19
BEN ANNEYİM2020-05-07 07:44:17
RAMAZAN VE 1MAYIS2020-04-30 08:17:14
 1  2  3  4  5  6  7  ...  11  12  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 12 sayfa var.
Bu kategoride 111 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web