Denizli 39°C
02 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Kadir Yatağan

ŞİİR YOĞURAN ADAM

“Parayı pulu değil / Kumaşı çulu değil / Vicdanım ölü değil / Hizmeti seviyorum.//

 

Yalan dolandan uzak / Kimseye kurmam tuzak / Ne okum ne de mızrak / İnsanı seviyorum.//

 

Doğruya hizmetkârım / Her kapıyı açarım / Ben hizmet için varım / Toplumu seviyorum.”

       Bu yazımızda, yukarıdaki dizelerin sahibi İzmirli şair Fevzi Okumuş’u, hayat hikâyesinden yola çıkarak sanatçı kişiliğinin ana hatlarıyla tanıtmaya çalışacağız. 

 

KY: Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

       İsmim, Fevzi Okumuş. 1944 Rize, Hemşin doğumluyum. Dört yaşımdayken babamı kaybettiğim için hayat mücadelesine erken yaşlarda başladım. Çok istesem de ilkokulu bitirdikten sonra tahsilime devam edemedim. 11 yaşında fırıncı çırağı olarak çalışmak için geldiğim İzmir’den bir daha kopamadım ve her köşesi hatıralarımla bezeli bu güzel kente yerleştim.

       1960’lı yılların başında Hatay semtinde pastane açtım. 1964 – 1974 yılları zarfında on yıl aralıksız İzmir Pastaneciler ve Şekerciler Odası başkanlığını üstlendim. Aynı zamanda Türkiye Lokantacılar v e Pastacılar Federasyonu yönetim kurulu üyeliğinde bulundum. Halen İzmir Esnaf Kefalet Kooperatifi 2. Başkanı olarak görev yapmaktayım. Ayrıca İzmir Şairler ve Bestekârlar Derneği’nde denetleme kurulu üyesiyim.

KY: Fevzi Bey, siz esnaflığınızın yanı sıra sanat çevrelerinde şair kişiliğinizle de tanınıyorsunuz. Şiire ilginiz ne zaman başladı?

       1965 yılında Bitlis’te askerlik hizmetimi yaparken yüreğimden gelen duygular, beni şiirle buluşturdu. İlk şiirim ‘Anne’, ikinci şiirim de ‘Bitlis’ başlıklıydı. O yıllarda buluştuğumuz şiirle kurduğumuz dostluk, öylesine güçlüydü ki bir daha birbirimizi bırakmadık.

KY: Şiirlerinizi kitaplaştırabildiniz mi?

       ‘Susuz Fidan’ adlı ilk şiir kitabım 1974 yılında yayımlandı. 1 Mayıs 2019 itibariyle de ‘Nereden Nereye’ isimli onuncu şiir kitabım, okuyucusuyla buluşmaya başladı.

KY: Şiirlerinizi basın yayın organları aracılığıyla sanatseverlerle buluşturdunuz mu?

        İzmir Pastaneciler ve Şekerciler Odası başkanlığını yürüttüğüm yıllarda, ‘Pastacının Sesi’ adlı üç ayda bir yayımlanan bir dergi çıkarttım. Bu dergide hem meslekle ilgili yasal düzenlemeler üzerine üyelerimizi bilgilendirdik hem mesleğin sorunlarını dile getirdik hem de yazmış olduğumuz şiirlerimizi paylaştık. İzmir ve çevresinde çıkan çeşitli yerel gazete ve dergilerde de şiirlerim yayımlandı. Yine İzmir merkezli bazı radyo ve televizyon kurumlarının sanat – kültür programlarına katılarak şiirlerimi paylaştım.

KY: Fevzi Bey, şiire hayli zaman ayırmış ve mesai harcamış bir sanat adamı olmanız yönüyle, bestelenmiş şiirleriniz var mı?

       Bu gün itibariyle kırk civarında şiirim bestelendi. Bestelenmiş bir şiirim ise, kasete alınarak, yorumlayan kişilerce sanat ortamlarında icra edilmektedir.

 

KY: Şiir yazma yarışmaları üzerine ne düşünüyorsunuz? Katıldığınız yarışmalar ve ödülleriniz var mı?

       Şiir yarışmalarını, adil değerlendirme yapılması kaydıyla şairi eser üretmeye teşvik etmesi ve sanat çevrelerine takdim edilmesi yönleriyle yararlı buluyorum. Zaman zaman katıldığım bazı şiir yarışmalarında, eserlerim dereceye girerek ödüle layık görüldü.

KY: Sizce şiir nedir, şiirinizin merkezinde neler vardır?

       Şiir, insanın içindeki güzel duyguları en coşkulu biçimde ifade edebilme sanatıdır. Benim şiirlerimin konusu oldukça geniş yelpazelidir. Hayata ait her şey, şiirlerimin konusu olabilir. Kitaplarımı dikkatle okuyanlar, hemen her konuda şiir yazdığımı göreceklerdir.

KY: Sizce şiirin biçimsel özellikleri nasıl olmalıdır? Ses uyumu, ölçü ve uyak gözetilmeli midir yoksa şiirde duygu esas alınıp serbest tarzda mı yazılmalıdır?

       Ben, şiirde ölçünün ve uyağın olmasını isterim. Bazı serbest şiirlerde de güzellik bulmaktayım. Şiir okunduğunda dinleyenin ruhuna hitap edebilmelidir. Okuyan ve dinleyeni kendine çeken, sürükleyen bir özelliği olmalıdır.

KY: Şairlerin sanat ortamlarında buluşmalarında fayda görüyor musunuz?

       Şairlerin sanat ortamlarında buluşmalarını önemsiyorum ve sanat dostluklarının oluşması yönüyle çok yararlı buluyorum. İzmir insanı, sanata ve sanatçıya çok değer vermektedir. Sanat ve kültür, adeta kentin ana dokusuyla bütünleşmiştir. İlimizdeki çeşitli sanat derneklerine maddi ve manevi katkıda bulunmaya çalışıyorum.

KY: Şiire yeni başlayanlara önerileriniz nelerdir?

       Öncelikle öne çıkmış şairlerin eserlerini okumalarını ve birikimlerinden istifade etmelerini tavsiye ederim. Sanat ortamlarına katıldıkça giderek kendilerini geliştirecekleri ve nihayetinde kendilerinin de eser üretmeye başlayacakları düşüncesindeyim.

KY: Okuyucularımıza sorularımız dışında söylemek istedikleriniz varsa nelerdir?

       Bu nezih röportajı şahsımla gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederim. Herkese şiir güzelliğinde bir hayatın içinde olmalarını dilerim.

Kadir Yatağan diğer köşe yazıları
EY AZİZ VATAN2020-03-28 11:37:40
YOK O SEVDALAR2020-03-24 08:54:18
ADRESE TESLİM2020-03-20 09:36:38
KERKÜK2020-03-13 11:06:52
ÖĞRETMENİM BEN2020-03-06 10:06:47
ANA DİL2020-03-04 10:39:56
ŞİİRLERLE ÇANAKKALE2020-02-29 09:26:33
ANA DİL2020-02-28 09:28:30
ANA DİL2020-02-28 08:47:51
 1  2  3  4  5  6  7  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 7 sayfa var.
Bu kategoride 64 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web