Denizli 22°C
17 Kasım 2019 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Kadir Yatağan

ŞİİR ve ŞAİR V

18- Şiirimizin dünü, bugünü ve geleceği hakkında düşünceleriniz nelerdir?
 KY:
Türk insanı, geçmişten günümüze iyiye, doğruya ve güzele sevdalıdır. Orta Asya bozkırlarından Anadolu içlerine ve Afrika kıyılarıyla Avrupa’nın göbeğine tarihsel süreçte gezinmek bunun işaretidir. Türk şiiri İslami döneme kadar ulusal, İslami dönemle birlikte inanç merkezli ve ümmet ruhuna uygun, Batı etkisiyle birlikte çağdaş ve evrensel değerlerle uyumlu bir gelişim özelliği gösterir. Türk şiirinin Dünya şiirine katkısı büyüktür. Şiiri bir gök kuşağına benzetirsek, belirgin bir renk olarak o yelpazede Türk şiirinin de var olduğu görülür.

19- Günümüz Türk ve Dünya şiirini nasıl değerlendiriyorsunuz?
KY:
Bu soruya sanat ve edebiyat eleştirmenlerinin cevabı daha tatminkâr olur. Fakat şunu söyleyebilirim ki, şiir insanla birlikte geldi dünyaya. İnsanlık var oldukça şiir de var olacaktır. Çünkü şiir, insanlığın masum çocuğudur. Onun yok olması özelde insanın, genelde insanlığın kaybı demektir.

       Geçmişten günümüze şiirin dünya yüzündeki yolculuğuna göz attığımızda şiirin insanoğlunun gelişimiyle bağlantılı bir değişim süreci yaşadığı görülür. Şiirin gelişim aşamalarını değerlendirmek bir uzmanlık alanı olmasının yanı sıra detaylarının da oldukça geniş olması yönüyle ayrı bir yazı konusu özelliği gösterir. Dünya şiir birikiminin şiir türündeki eserlerimin oluşumuna katkıları oldukça fazladır. Türk ve Dünya şiirindeki gelişmeleri yakından takip etmeye çalışıyorum. Yeni şiir açılımlarını kendi şiirimin özgünlüğünü zedelememek kaydıyla yansıtıyorum.

20- Genç şairlere neler önerirsiniz?
KY:
Genç şair arkadaşlarımıza öneri olarak şunları söyleyebiliriz: Yazmak, kendileri açısından maddi ve manevi bir gereksinim midir? Yine yazmadaki amaçları nedir ve şiirden ne beklemektedirler? Yazmasa yapabilecekler midir? Türk ve Dünya şiiri başlangıçtan günümüze hangi aşamalardan geçmiştir ve şu anda şiirin geldiği çizgi hangi düzeydedir? Bu ve buna benzer soruları dürüstçe cevaplandırmaları gerekir.

       Eğer ömürlerini şiirle özdeşleştirmiş ve şairliği bir hayat biçimi olarak benimsemişlerse öncelikle Türk ve Dünya edebiyatındaki şiir birikiminden haberdar olarak yararlanmalarını öğütleyebiliriz. Ayrıca bir konuda değil, insan ve onu çevreleyen evrenle ilgili her konuyu şiire sokarak şiirlerindeki içerik yelpazesini genişletmelilerdir. Gelenekten yararlanmalı,  içinde bulunduğu çağa uyum sağlamalı ve yüzü geleceğe yönelik bir zihniyeti benimsemelilerdir. Kendilerini geliştirmeyi istemeli, yaptıklarını hem değerli bulmalı hem daha mükemmellerini yapabilirim düşüncesi taşımalılardır. Sanatta bulunulan yer ve bakış açısı da önemlidir. Kendi toplumuna yabancılaşmamalı, başka toplumlardan da insana ait olan ve olması gerekenle bağlantıları kurabilmelilerdir.

NEHİR              

Zaman, akan bir nehirdir şimdi

Yalnızlıksa kaderin...

Ne kaderin bırakır seni      

Ne sen kaderini!

Olmaz sevdalar peşinde koşturan insan

Gün bitimi yalnızlığı yaşar sonunda...

Açmadan solmuş tomurcuğa benzer ömrün

Körlenmiş sevginin yatağıdır yüreğin...

Kadir Yatağan diğer köşe yazıları
GÜN BATIMI YALNIZLIKLAR2019-10-09 11:08:05
Şükretmeyi Bilmek 2019-09-25 11:22:00
TÜRKÜ DERLEMELERİ IV2019-09-19 10:50:55
TÜRKÜ DERLEMELERİ2019-09-11 11:16:45
DERLEME METİNLERİ2019-09-04 10:10:47
CEMAL SÜREYA2019-08-07 10:55:42
ŞİİR ADAM2019-07-24 10:35:54
ŞİİR YOĞURAN ADAM2019-07-03 10:06:30
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 51 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web