Denizli 22°C
17 Kasım 2019 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Kadir Yatağan

ŞİİR ve ŞAİR IV

14- Hangi şairleri kendinize yakın buluyorsunuz, bu bağlamda etkilendiğiniz şairler oldu mu?
KY:
Hiç birimiz bütünüyle kendimiz değiliz. Biz, bizden öncekilerin uyumlu veya uyumsuz harmanlanmış yansımalarıyız. Buradan şu sonucu çıkartmak mümkündür. İlham aldığımız veya etkilendiğimiz şairler mutlaka vardır. Fakat bu açık ve aynen alıntılar değil, dolaylı etkilenmelerdir.

       Şairin kendinden önceki ve kendi dönemindeki şiir birikimlerinden yararlanması gerekir. Önceki dönemlerin şiir geleneğinden yararlanması ve yine dönemindeki şiir aşamalarını takip etmesi, şairin şiirini geliştirerek sağlam bir zemine oturtmasını sağlar. Bir şairin bazı şairlerden değil tüm şairlerden beslenmesi gerekir. Çünkü insan, kendisinden öncekilerin bir harmanıdır. Ve bu harmanda şiir adına var edilen tüm değerler bulunmalıdır.

       Türk kültürünü ve milli değerlerini başarıyla eserlerinde yansıtan sanat adamları ve klasik formlara yenilikçi biçimler sunan çok yönlü sanatçılar her zaman bana ilham kaynağı olmuştur. Ben gelenekten yararlanılması düşüncesindeyim. Türk şiiri, geçmişten günümüze muazzam bir eser birikimine sahiptir. Ve günümüz şairi bu mirasa sırt çevirmemelidir.

 

15- Şairlerin toplum için önemi konusunda neler söyleyebilirsiniz? Şairlere toplumda layık oldukları değer veriliyor mu?
KY:
Şair, toplumun gür sesli temsilcisidir. Halkın duygularını halkın anlayacağı dilde terennüm eder. Şair, toplumun aydınlık yüzüdür. Mehmet Emin Yurdakul’un ‘’Unutma ki şairleri haykırmayan bir millet, sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir…’’ diye belirlediği gerçek, şiirin ve şairin toplum açısından değerini vurgulamaktadır. Dünya egemenliğine yön veren padişahlar, işte bu sebeple söz ülkesinin de sultanı olmak için o kadar yoğun işlerine rağmen şiir yazmışlar ve etkin bir şair olmaya heveslenmişlerdir.
      Ülkemizde şairin konumuna değinmek üzüntümüzü artırır. Türk dünyasına baktığımızda ise şairlerin toplumların baş tacı sayıldığını görmekteyiz. Azerbaycan meclisinde başbakanı görmezlikten gelen muhalif parti milletvekilleri, bir şair içeri girdiğinde saygıyla ayağa kalkarlar ve onu selamlarlar.

 

16- Sizce topluma şiiri sevdirmenin yolları neler olabilir?
KY
: Öncelikle insanımıza okuma alışkanlığının kazandırılması gerekir. Okumayı hayatın vazgeçilmez uğraşısı olarak benimseyen kişi, edebi eserlere ilgi duyacaktır. ’’Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olurmuş.’’ atasözünde belirtildiği gibi toplum; edebiyat adına, kültür ve sanat adına ortaya konulan ürünleri okudukça hem kendini dil ve anlatım yönüyle geliştirecek hem de sanat ve edebiyat adına kendisi de üretme isteği duyacaktır.
       Sanatın teşvik edilmesi, maddi ve manevi boyutlu ödüller içeren yarışmalar düzenlenmesi, çeşitli şiir şenliklerinin ve benzeri etkinliklerinin organize edilmesi de şiirin topluma benimsetilmesinde katkı sağlayacaktır.

 

17- İlk şiir kitabınız çıktığı zaman hissettikleriniz nelerdi?
KY:
Şiir kitabımın çıkması şiir adına ortaya koyduğum ürünlerin kitaba dönüşmesini görmem yönüyle beni mutlu etti ve ayrıca şiir sever sanat dostlarıyla buluşmamda vesile oldu. Çünkü eser, sahibinin temsilcisidir. Eser, yazarının anlatmak istediklerinin ilgililere taşıyıcısıdır.

       “Sevda İklimi” ismini taşıyan şiir kitabımın tanıtım eksikliğine rağmen 3. baskıya girmesi şiirimizin ilgi görmesinde bir ölçü olarak kabul edilebilir. Bu beni yeni sanat çalışmalarına teşvik etmekle birlikte sanat adına daha üst düzeyde özgün eserler üretmek sorumluluğunu da beraberinde getirdi.

 

BEN

Dönüşsüz yolların yolcusuyum ben

Gönül kervanının kolcusuyum ben

Sevda libasının çulcusuyum ben

Unutma sevdiğim, yaşarken beni…

 

 

Kadir Yatağan diğer köşe yazıları
GÜN BATIMI YALNIZLIKLAR2019-10-09 11:08:05
Şükretmeyi Bilmek 2019-09-25 11:22:00
TÜRKÜ DERLEMELERİ IV2019-09-19 10:50:55
TÜRKÜ DERLEMELERİ2019-09-11 11:16:45
DERLEME METİNLERİ2019-09-04 10:10:47
CEMAL SÜREYA2019-08-07 10:55:42
ŞİİR ADAM2019-07-24 10:35:54
ŞİİR YOĞURAN ADAM2019-07-03 10:06:30
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 51 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web