Denizli 21°C
16 Kasım 2019 - Cumartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Kadir Yatağan

ŞİİR ve ŞAİR

1- Sanat ve şiir üzerine düşünceleriniz nelerdir?
KY:
Sanat, doğanın insan eliyle esere dönüştürülmesidir. Gerçekliğin zemininden hareketle sanatçının kurgulamasıyla başkalaşıma uğratılarak özgün ifadeye dönüştürülme çabası, sanat eserinin oluşturulma sürecidir.

Şiir, insanda güzellik duygusu uyandıran; kendini, evreni ve insanlığı anlamaya yönelten bir var olma sürecidir. Şairin yaşadıkları, yaşayamadıkları, yaşamak zorunda oldukları şiire dönüşerek hayat bulur.

 

2- Sizce şiir yazmak nasıl bir duygu?

KY: Şiirin oluşumu bulut katmanlarında yoğunlaşan yağmura benzer. Nasıl ki yağmur öncesi oluşan fırtınalar, yağmur sonrası yerini dinginliğe bırakırsa şairin ruh hali de buna benzer. Şiirin açığa çıkmasıyla şairin hırçınlığı huzura dönüşür. Şiir ortaya çıktığında, şair yükünü boşaltmış bulutlar gibi rahatlar.

 

3- Şair kime denir, kimdir şair?
KY:
Şairin tanımını yapmak zor. Bence şair,  öncelikle hassas bir yüreği olan ve insan olduğunun ayrımını fark ederek insani değerlerle kuşatılmış bir ömrün içinde olan kişidir. Yine şair, gördüğünü anlayabilen, kavradığını anlatabilen, kendisi olabilen, başkalarıyla bütünleşebilen biridir. Şiir sanatın nazlı prensesi, şair de onun aşkıyla yanıp tutuşan söz çığırtkanıdır. Şair, toplumunun dinmeyen sesi ve insanlığın yüz akıdır.

 

4- Bir ürünün şiir olabilmesi için gereken değerler nelerdir?
KY:
Sözlü veya yazılı bir anlatımın şiir olarak değerlendirilebilmesi için ifade edilenin öz ve biçim yönüyle türe uyumluluk göstermesi gerekir. Şiir, öz yönüyle insanı temel almalı ve şairinin yüreğinden hareketle diğer insanları kucaklayabilmelidir. Biçim yönüyle de en azla en çoğu anlatabilmeli, ritim ve ahenk unsurlarına sahip olmalıdır.

 

5- Şiir yazarken hangi temaları daha yoğun işlersiniz?
KY: Şiirin temelinde aşk vardır. Bir güzele, güzel olana sevda vardır. Sanatı açığa çıkaran güzellik duygusudur. Aşk, sınırsız biçimde hayata sarılmak ve sevdiğine koşmaktır. “Biz, bu dünyaya bir güzel için ah çekmeye geldik!” diyen şair de bunu vurgulamaktadır. Yine “Aşk olmazsa meşk olmaz.” sözü de bu doğrultudadır. Sonuç olarak sadece benim şiirimde değil bütün şiirlerin temelinde aşk vardır. Aşk, şiirin çıkış noktasıdır.

       Hüzün, sanatçının gıdasıdır. İnsanın kendine ve çevresine dikkatli bakması, olayları doğru araştırması gerekir. Şair, görünenin ardını da gören insandır: Etrafına dikkatle bakan şair, eşyanın tabiatına aykırı durumları fark eder; sıkıntıları ve insana yakışmayan oluşumları kavrar. Başkalarının acılarını da kendi acısı bilir. Sonuç olarak şair, insanın ve insanca yaşamanın peşindedir. Bizim de şiirle vermek istediğimiz bunlardır.

 

 

 

 

ŞİİRLERLE

 

Şiirlerle geldim bu günlere ben

Şiirlerle göğüs gerdim acılara...

Şiirlerle ağlayıp, şiirlerle güldüm

Şiirlerle taşıdım umudu yarınlara...

Şiirlerle yaşarken bu hayatı ben

Şiirlerle aradığım nerelerdesin

Kadir Yatağan diğer köşe yazıları
GÜN BATIMI YALNIZLIKLAR2019-10-09 11:08:05
Şükretmeyi Bilmek 2019-09-25 11:22:00
TÜRKÜ DERLEMELERİ IV2019-09-19 10:50:55
TÜRKÜ DERLEMELERİ2019-09-11 11:16:45
DERLEME METİNLERİ2019-09-04 10:10:47
CEMAL SÜREYA2019-08-07 10:55:42
ŞİİR ADAM2019-07-24 10:35:54
ŞİİR YOĞURAN ADAM2019-07-03 10:06:30
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 51 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web