Denizli 13°C
25 Kasım 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Zeynep BEŞİNCİ

ŞİDDETE HAYIR

Kadına şiddet olayları son dönemlerde arttı mı yoksa hep çoktu da sadece duymuyor muyduk bilmiyorum. Ama o kadar çok kadına şiddet haberi okuyorum ki son zamanlarda, azalmasını beklerken çoğalıyormuş gibi geliyor. Ve bazıları o kadar canice ki bir insan böyle bir işkenceyi hak edecek ne yapmış olabilir ya da bir insan bunları yapabilecek kadar nasıl canileşebilir anlayamıyorum. Hak edecek ne yapmış olabilir derken lafın gelişi yoksa ne yaparsa yapsın zaten kimse hak etmiş olamaz.

Şiddet deyince artık aklımıza direkt "kadın" gelse de, çocuklara, erkeklere ve hayvanlara yönelik şiddet de çok fazla. Yani genel olarak şiddet olayları çok fazla. Ve elbette şiddetin her türlüsüne karşıyım. Ancak güç dengesizliğinin olduğu durumlar daha bir rahatsız edici oluyor. Mesela bir kadınla kadının, bir erkekle erkeğin dövüşmesi de hoş değil ama bir erkeğin kadına, bir yetişkinin çocuğa ya da hayvana karşı uyguladığı şiddet daha kötü görünüyor gözüme.

Ünlüler arasında da şiddet uygulayan ya da şiddete maruz kalan kişileri duyuyoruz. Bu gibi durumlarda iki hata yapılıyor bana göre. Ya körü körüne inanmayanlar oluyor, ya da körü körüne inananlar. Mesela şiddet uyguladığı iddia edilen ünlünün sevenleri genelde, ne olursa olsun şiddet uyguladığına inanmamayı tercih ediyor. Sevmeyenler ya da nötr olanlar da daha hiçbir şey kesinleşmeden, suç ispatlanmadan linç etmeye başlıyor. İki farklı uç. İkisi de yanlış.

Bir de kadına şiddet olaylarında şiddet gören kadını suçlayanlar oluyor ki bu yanlışların en büyüğü. "Kim bilir ne yaptı" gibi cümlelerle mağdur olan kişi suçlu konuma sokulmak isteniyor. Bu çok anlamsız. Zaten bu tarz düşünceler oldukça şiddet olayları bitmez. Çünkü şiddet uygulayan kişi "Bana küfür etti", "Namusuma laf ettirdi", "Erkekliğime laf etti" gibi birçok bahane öne sürerek haklı çıkmaya çalışır. Ve kendisini savunacak kişilerin olacağını bilir. Şiddet uygularken de rahat olur. Bu yüzden suçlu ile değil mağdur ile empati kurmaya çalışalım. Çok saçma sebeplerden (ki buna sebepsiz demek daha doğru olur) şiddet gören, öldürülen kadınlar oluyor ki insan canı bu kadar önemsiz mi aklım almıyor. Elbette şiddet gören kişinin de hatalı olduğu durumlar oluyor ama şiddete başvurmak her türlü yanlış. Sana karşı bir suç mu işledi şikayet et, dava aç; seni aldattı mı boşan; küfür mü etti, hakaret mi etti ver ağzının payını. Ama şiddet uygulama. Haklıyken haksız duruma düşme.

Kadınların erkeklere şiddet uyguladığı da oluyor. Bu gibi durumlarda da yine "Kim bilir kadına ne yaptı" cümlesini sıkça duyuyoruz. Olayın içeriğini bilmeden suçlama yapmamak lazım. Öz savunma harici bu tarz şiddeti de kabul etmek mümkün değil.

Şiddet uygulayan kişilere ailesi dahil gören, duyan, bilen herkes tepki gösterir, tavrını koyarsa insanların bu kadar rahat bir şekilde şiddete başvurmayacağını düşünüyorum. Ne olursa olsun hayatımızda şiddete yer olmasın.

 

Zeynep BEŞİNCİ diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 44 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web