Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Nilüfer Bekçi

ŞİDDET

Ne zaman bu kadar içimize girdi, yaşamımızın sıradan bir parçası oluverdi? Ne zaman bu kadar kanıksadık? Çocuk yaşlara kadar düştü? Peki hangi ara hile, hurda, üçkağıtçılık, dolandırıcılık, darp, gasp, yaralama, öldürme doğal, kopya hak oldu?

 Daha dün sağlıkta şiddeti konuşurken iş eğitimcilere de yansıdı. Sadece görevini yapan gencecik bir araştırma görevlisi kopya çektiği için tutanak tuttuğu öğrenci tarafından önce darp edildi, sonra bıçaklanarak ve vurularak katledildi. Bu -adam demeye dilim varmıyor, başka bir şey desem hakaret olacak kör ölür badem gözlü olur-okulunu bitirseydi hukukçu olacak, adaletle uğraşacaktı. İfadesinde bu dersi kopyayla geçmeyi planladığını söyledi. Utanmadan. Arlanmadan bunu söyleyebildi. Ve hiçbir pişmanlık belirtisi göstermeden buna izin vermediği için sınav gözetmenini öldürdüğünü itiraf etti. Hatta cinayet öncesinde arkadaşına da bunu yapacağını ifade etti. Sanki bir kahraman edasıyla polislerin arasında yürüyerek gururla girdi hapse.

Bu nedir? Ne oldu şimdi? Okulunu mu bitirdin? Zaten kopyayla bitirdiğin için hiçbir şey bilmediğin okulun bitince ne yapacaktın? Avukat mı olacaktın? Kim bilir hangi terör örgütünün, hangi mafyanın avukatlığını yapacak, ne suçluların aramızda rahatça dolaşmasına sebep olacaktın. Savcı mı hakim mi olacaktın? Yapacağın suç duyurularından rüşvet yiyerek vazgeçecek, belki de insanları bununla tehdit edecek, paralarını alacaktın. Yoksa hakim mi olurdun? O sınavı da kopyayla mı, rüşvetle mi, torpille mi geçecektin? Hadi oldun diyelim. Senin aldığın kararlar, verdiğin hükümler güvenilir mi olacaktı?

 Gençler, kolay yoldan mezun olmak, kolay yoldan para kazanmak-bunu söylerken rüşvet, dolandırıcılık, gasp gibi haksız kazançları kastediyorum- marifet değil. Normal, olağan, doğal hiç değil. Bunların hepsi düpedüz hırsızlık. Ve suç . Ve haksızlık. Eğer bunlardan birini ya da bir kaçını kanıksadı ya da yol tuttuysanız hemen vazgeçin, doğru bir yolda değilsiniz. Kopya da bilgi hırsızlığı. O da haksız kazanç. Yapmayın. Yapılmasına izin vermeyin.

Aileler, şiddet, racon, mafya suç unsurları içeren, vurdulu kırdılı dizileri, filmleri çocuklarınıza izletmeyin. Zengin ağaların marabalarını dövdüğü, çalışanlarına köpek muamelesi yaptığı, racon kesen mafya babalarının karizmatik, mert adamlar olarak gösterildiği dizileri açmayın. Marifet sanıyorlar. Normal sanıyorlar. Örnek alıyorlar. Daha ne söyleyeyim. Ekranda gördükleri sert ama yakışıklı ağaları, karizmatik mafyacıları idol alıyorlar.

Yetkililer, okul, hastane, üniversite gibi toplu yerlerde güvenlik önlemlerini arttırın. Silahla bıçakla nasıl giriliyor buralara? AVM lere, otogarlara girişte X-Ray cihazından geçiyoruz, saydığım yerlerde niye yok? Canlı bomba bile elini kolunu sallaya sallaya girebilir. Daha yeni bir lise öğrencisi gitar kutusunun içinde getirdiği silahla öğretmenini yaraladı. Denizli’li şehit öğretmen Yusuf Batur’u hatırlamayan Denizli’li yoktur. Sınıfında, öğrencisi tarafından vurulmuştu.

 Çocuklarınıza akademik eğitim verirken insani değerleri öğretmeyi, insana, her türlü canlıya, yaşama saygıyı, merhameti, acıma duygusunu aşılamayı unutmayın. O kadar üzgün ve öfkeliyim ki daha fazla bir şey söyleyemiyorum. Şiddetin hiç olmadığı, sevgi dolu günler dilerim.

 

Nilüfer Bekçi diğer köşe yazıları
HER YERDE ŞİDDET2019-04-11 11:51:50
ŞANSLI MI? ŞANSSIZ MI?2019-03-15 11:35:56
KADINLAR GÜNÜ2019-03-07 11:43:53
HATIRLATMAK İSTEDİM2019-02-28 12:43:18
SEVGİLİLER GÜNÜ2019-02-14 10:22:58
 ‹  1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 2 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 57 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web