Denizli 16°C
18 Şubat 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İnci Elence İlter

Şerafettin Gücü ile röportaj

Merhaba sevgili Horoz okuyucuları umuyorum ki sevgi huzur dolu mutlu gönlünüzce bir hafta sonu geçirmektesiniz. Bu hafta Denizli’ye sizlere yine çok güzel bir konuk ile geldik genç yaşına rağmen çok başarılı bir beyefendi "Şerafettin Gücü" ile yaptığımız sohbeti keyifle okumanız dileğiyle.

Şerafettin Gücü kimdir?

1980 Yılında Bitlis'in Tatvan ilçesinde doğdum, ilk ve orta öğrenimimi burada lise öğrenimimi de İzmir'de tamamladıktan sonra Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk fakültesini kazandım, üniversite yıllarında Evrensel Sevgi ve Kardeşlik Derneği (ESKAD) Kıbrıs şube başkanlığını yaptım. 2005 Yılında İzmir'e yerleştim, İzmir'in Gaziemir ilçesinde inşaat ve mobilya üretimi üzerine işler yaptık. Halen aktif olarak avukatlık yapıyorum bunun dışında led aydınlatma armatürleri üreten SEVA aydınlatmanın, Bornova ilçesinde faaliyet gösteren Birikim kolejinin kurucu ortağıyım. 2012 -2016 yılları arasında ASKON İzmir şubesinin Teşkilat Başkanlığı görevini üslendim 2016 yılından bu yana ASKON İzmir Şubesinin Başkanlığını yapıyorum. Evliyim, 2 çocuk babasıyım, iyi derecede İngilizce bilmekteyim.

Avukat olduğunuzu belirttiniz aktif olarak mesleğinizi yapıyor musunuz?

Aktif olarak 2015 yılında bu yana avukatlık yapıyorum. Büromuzdaki 15 ekip arkadaşımızla beraber çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ağırlıklı olarak ticari davalar olmak üzere sigorta davaları, ceza davaları ve birçok alanda hukuki faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

İzmir’in güçlü bir şirketi olan ve kurucularından biri olarak bize Seva Aydınlatma hakkında bilgi verir misiniz?

Ülkemizin kalkınmasında olmazsa olmazlardan biride üretimdir, üretimi iş hayatında düstur edinen ASKON İzmir şubemizde farklı sektörlerde yatırımları bulan 5 üye arkadaşımızla beraber kurduğumuz İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi'nde 7 bin  M² alandan 35 çalışanı ile ileri teknolojideki otomasyonlu ve robotik sistemlerle donanımlı Türkiye ve dünya için iç ve dış ledli aydınlatma armatürleri üreten bir işletmedir. Üretim kapasitemiz yıllık 1 Milyon armatür olup şu anda toplamda 300'ü aşkın farklı tasarımla hizmet vermekteyiz bunun dışında talep doğrultusunda özel üretimde yapmaktayız. Hem İç Mekan hem Dış Mekan Aydınlatma Armatürleri ile Ofis, Market, Okul, Hastane, Spor Merkezi, Akaryakıt İstasyonu, AVM, Endüstriyel Tesisler, Ev-Konut, İş Merkezi, Park-Bahçe, Yol-Cadde, Havaalanı, vb. yerlerde çözümler sunuyoruz. Seva Aydınlatma, ülkemiz için katma değeri yüksek nitelikli bir tesis olmasının yanında Ar-Ge çalışmalarına ciddi yatırımlar yapmış, tasarruf temelli, insan sağlığına duyarlı çevre dostu ürünler üreten, inovasyonu her kademesinde içselleştirmiş, sürdürülebilir ve uluslararası alanda rekabet edilebilir olmayı gaye edinmiş, dünyanın en nitelikli sertifikasyonlarına sahip ve bir dünya markası olma yolunda ilerleyen bir işletmedir. Bizim Seva Aydınlatmanın ileride dünya markası olacağına inancımız tamdır bu yolda emin adımlar ile ilerliyoruz.

 

Ben sizi ASKON sayesinde tanıdım ama tanımayanlar için ASKON’u bize tanıtır mısınız?  Askon Nedir ASKON'un açılımı, amacı ve hedefleri nelerdir? Ayrıca siz İzmir yönetiminde faaliyet göstermektesiniz bize bu konuda bilgi verir misiniz?

 ASKON, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği 1998 yılında 28 Şubat post modern darbenin ardından Rahmetli 54.Hükümet Başbakanı Necmettin Erbakan'ın delaletlerinde 17 kişilik bir heyet ile kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. İsmimizde ki Anadolu kavramı bir coğrafi nitelemeden daha ziyade başı Avrupa'da gövdesi Anadolu'da ayakları Afrika'da yatan 1071'den başlayıp bugünlere gelen adalet hükümranlığı ifade etmekte. Logodaki AS buna tekabül ederken, KON kısmı, daha tasarım aşamasında büyük bir konfederasyon oluşturma hedefimizi temsil etmekte. Genel merkezimiz İstanbul'dadır. 40 Şubemiz ve yurt dışında 14 temsilciğimiz ile beraber toplamda 7 bin’e yakın iş adamı üyemiz bulunmakta. ASKON olarak "haklı zenginlik" sloganı daha da açmak gerekirse "hakkıyla zengin olanlar, zenginliğin hakkını verenler" anlayışını kendimize düstur edindik. Misyonumuz Üye işletmelerin ve ülkemizin rekabet gücünü arttırmak, Haksızlıkların giderilmesi mücadelesi vermek ve İktisadi hayatın ahlaki temelde şekillenmesine katkıda bulunmaktır. Bunun için Türkiye'nin hedeflerinin, stratejik planlarının, politikalarının, mevzuatlarının, uygulamalarının yanı sıra potansiyel pazarları, sektörleri ve konjonktürel gelişmeleri, yerel ve global ekonomik gelişmeleri analiz etmek. Böylelikle müteşebbisler, kuruluşlar ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini öngörerek yetkili mercilere ve kurumlara görüş ve tavsiyelerde bulunmak, Kuruluşlarımızın ve müteşebbislerimizin gelişimlerine asiste edecek ve performanslarını iyileştirecek seminer programlarını hayata geçirmek, Ülkemizin ve kuruluşlarımızın yurtdışında tanıtımına katkı sağlayacak ekonomik projelere ve çalışmalara destek vermek, İş dünyasının bir temsilcisi olarak yapıcı bir anlayışla alternatif çözümler üretmek ve ekonomik politikaların oluşturulmasına katkıda bulunmak, Teknoloji geliştirenle, yatırımcıyla, üreticiyle, proje sahibini bir araya getirerek yeni istihdamların, iş alanlarının ve pazarların yaratılmasına katkıda bulunmaktır. ASKON İzmir Şubemize gelirsek ben kuruluşundan bu yana aktif görev almaktayım 2012-2016 yılları arasında Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini üslendim, Üyelerimizin teveccühleri ile 2016 yılından bu yana yaklaşık 2 dönemdir şube başkanlığı görevini icara etmekteyim. 150 Üye kardeşimiz var. Hep beraber ülkemize İzmir'imize nasıl hizmet ederiz, nasıl istihdam sağlarız ,nasıl daha fazla üretiriz konularında çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Birde Askon'un tv kanalı mevcut "Askon tv" bize Askon tv den bahseder misiniz?

ASKON TV, Genel Başkanımızın adaylığı sürecinde en önemli vaatlerinden biriydi, Genel Başkanımız göreve başladıktan sonra hiç vakit kaybetmeden kısa sürede vaadini gerçekleştirdi ve ASKON TV, yi kurdu. ASKON TV'den biraz bahsedecek olursak biz sadece üyelerden para toplayan bir kurum değiliz, üyelerimizin kendinizi özgürce ifade ederek Türk ekonomisini kalkındırmak için yaptığımız çalışmaları sanayinin dili olarak ifade edebileceğiniz bir platform oldu. Her meslek grubundan iş adamlarımızı hem kendilerini hem de işletmelerini doğru bir şekilde tanıtarak ticaretlerine ve markalaşmalarına önemli katkıda bulunacak bir mecra... ASKON TV derneğimizin gerçekleştiği faaliyetler canlı olarak yayınlanıyor, her üyemizin bütün programlara katılamıyor TV kanalımız vasıtasıyla programlarımızı takip etme imkanı buluyor. Ayrıca üye işletimleriniz firma tanıtımları yapılıyor. Şuan internetten yayın yapıyoruz umarız ki ileride uyduda yayına geçeriz.

 Başka görevlendirildiğiniz yönetim var mı?

ASKON ve SEVA aydınlatma dışında yine Kurucuları arasında ASKON İzmir Şubesi üyelerimizin bulunduğu Bornova ilçemizde 2015 yılında kurduğumuz 5.000 M² alanda 550 öğrencisi bulunan Birikim Koleji'nin Kurucu yönetim kurulu üyesiyim, Bitlis'te İnşaat ve mobilya sektöründe faaliyet gösteren aile şirketimiz var, HUDER 'in (Hukuki Araştırmalar Derneği) danışma kurulu üyesi, Cihannüma derneğinin üyesiyim.

 Çok yoğun bir şekilde çalıştığınızı yaptığımız sohbetten anlıyorum ve siz bunca işin arasında kendinize zaman ayırabiliyor musunuz? Boş zamanlarda neler yapıyorsunuz hobileriniz neler?

 Yoğun iş tempomuzda kendimize de vakit ayırmaya çalışıyoruz tabi ki. Bence bir insanın hayatta yapabileceği en güzel şeyin gezip görmek, yeni kültürler tanımak, yeni insanlar tanışmakla yaşayışlarını yakinen incelemek olduğunu düşünüyorum ,ben mutlaka her yıl 15 gün boyunca yurt dışı kültür gezisi yapıyorum bur da dip not eklemek gerekirse bu seyahatlerimde tabiki çok güzel yerler görüyorum geziyorum ama Türkiye'den daha güzel bir ülke görmedim hem doğası hem tabiatı hem yaşayışı ile. Okumayı çok severim vakit buldukça kitap okurum ve masa tenisi oynamaktan hoşlanırım.

Son olarak İnci Hanım size de teşekkür ediyorum gazetecilik hayatınızda size başarılar diyorum. Kaleminiz her dem kudretli olsun...   Şerafettin beyefendiye başarıların daim olmasını dilerim ve kendisine bu güzel röportaj için Horoz Medya ailesi olarak çok teşekkür ediyorum. Haftaya görüşmek üzere sevgiler saygılar sağlıcakla kalın.  İNCİ ELENCE İLTER

İnci Elence İlter diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 35 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web