Denizli 39°C
06 Temmuz 2020 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Halil GÖREL

Şekerler elde kaldı

Yıllar önce başlayan uzun bayram tatili maceramızda bayram alışkanlıklarımız da değişmişti. Arada kalanların da tatile eklemesiyle 9 günü bulan bayram tatillerinde herkes sahillere, tatillere akın ediyordu.

Bu yıl başka bir yıl. Bayramın pazara denk gelmesiyle tatili uzatmak mümkün olmadı. Ki tatil yerleri kapalı olduğu için gidilecek yer de yok. Nihayet “Nerede o eski bayramlar” diyenlerin özlediği tablo yaşanacaktı ki 4 günlük sokağa çıkma yasağı hevesleri kursaklarda bıraktı.

Önceki yıllarda uzun bayram tatillerini fırsat bilip sahillere kaçarak aile ziyaretlerinden kaçanlar da bu sayede rahatlamış oldu. Bayramlar zaten onlara göre değil. Uzun zamandır bayram dediğimiz çocukların güzel kıyafet, şeker ve bayram harçlığı hevesiyle, yaşlıların hatırlanmayı umdukları, çocuklarını bir arada görmeyi heves ettikleri günlerden ibaret. Yanı bu bayram üzülen sadece çocuklar ve yaşlılar olacak.

Bayram kaçkınları buna sevinip çok da heves etmesinler. Onlara da kötü bir haberim var. Bayramın birinci günü 65 yaş üstüne sokağa çıkma izni var. Siz el öpmeye gitmiyordunuz ama aile büyükleriniz size el öptürmeye gelebilir! Sokağa çıkma yasağı olduğu için evde yokuz numarası da tutmaz. Her ne kadar 65 yaş sokağa çıkma izni yürüme mesafesi dahilinde olsa da tecrübe birçok engeli aşar. Kurnaz yaşlılarımız bir yolunu bulur çocuklarını ziyarete gider. Memnun olmayacak gelinler - damatlar da el öpmek zorunda kalacaklar.

Çocukları uzakta olan ve onlara ulaşamayan yaşlılar için sokağa çıkma izninin bayramın birinci günü olması çok umut kırıcı. Bayramda çocuklarımı torunlarımı göremeyeceksem dışarıda ne işim var diyen birçok yaşlımız var. Onlar maalesef buruk bir bayram geçirecekler. Çünkü büyüklerimiz, henüz bayramların bayram olduğu zamanlarda onun gerçek tadını almış insanlar. Zamanında gurbette olup da bayramı yalnız geçirenlerin burunlarının direklerinin nasıl sızladığını ancak onlar bilir.

Bayram kalabalıklarında nasıl yalnız olunur…

Dünya o kalabalığıyla nasıl ıssızlaşır…

Yaşamayanların ya da bayramları önemsemeyenlerin bunu bilmesi pek mümkün değil. Tam da bu bayram yaşlılarımız bu duygular içinde olacaklar. Aylardır Corona illeti yüzünden sıkıntı çeken 65 yaş üstü insanlarımızı bu sefer ihmal etmeyelim. Onları mutlu edebilecek ekstra sürprizler düşünelim. Görüntülü aramalar, whatsapp mesajları, smsler ya da sosyal medya paylaşımları bizlerin hayatı için yeterli olabilir. Doğal hayattan dijital dünyaya taşınalı çok oldu. Fakat onlar, hala çiçeği dalında, ağacı doğada, yavrusunu yanındayken hissedebilen insanlar.

Yalnız yaşadığımız son bayram olması dileğiyle, herkese sağlıklı bayramlar.

Halil GÖREL diğer köşe yazıları
Çin işi Katar işi2020-03-26 10:51:20

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web