Denizli 35°C
21 Ağustos 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Seda Ündeyici

RAMAZAN AYINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

beslenme alışkanlığımız 3-4 öğün olan sayımız azalır, uyku saatimiz ve düzenimiz değişir. Vücudumuzu bu yada,  bu değişikliğe alıştırmalıyız. Bu konuda uzmanların bize tavsiyelerini size aktaracağım.

Özellikle sıcak ve nemli havalarda vücutta daha çok terleme olduğu için sıvı kaybı artar. Vücudumuzun sıvı ihtiyacını iftar ve sahur saatlerinde dengelemeliyiz. İftar saatlerinde dengelemeliyiz. İftar saatlerinde birkaç bardak suyla orucumuzu açmalıyız. Yemekten 1 -2  saat sonra su içmeye tekrar devam edip, sahura kadar 2 -3 litre su tüketmeliyiz.

Sadece  iftar saatinde yemek yiyip ve birkaç saat sonra  az miktarda bişeyler yiyip açlığımızı bastırarak, uyumak ve ardından sahurda uyanıp sadece 1-2 bardak su içmek yapılan en büyük hatadır. Gün boyu metabolizmamızın ihtiyacı olan protein, vitamin, mineraller, karbonhidratları ve yeterli sıvı ile birlikte almak gerekir. Gece erken saatte sahur yaparsak, gün içerisinde ilerleyen saatlerde kan şekerinin düşmesi daha çok hissedilir.

Oruç tutmak, zayıflama aracı değildir. Fazla kilolu olanlar veya kilo sorunu olduğunu düşünenler, Ramazan ayı oruç tutarak zayıflanacak ay olarak görür. Oysaki metabolizmamız zayıfladığı  için ayın sonunda fazladan alınan birkaç kilo ile bize geri döner.

Uzun süreli açlık ve susuzluk, iftar ve sahur arasında aşırı tükettiğimiz besinlerden aldığımız fazla enerjiyi kullanamaz ve kilo alımı ortaya çıkabilir.

İftarda aşırı ve hızlı yemek çabuk acıkmamıza sebep olur. Uzun süre aç kaldıktan sonra iftarda hızlı ve çok miktarda besin tüketirsek sindirim sistemimize fazla yüklenmemize sebep olur.Oysa ki, kahvaltılık veya çorba ile açtıktan sonra 10-15 dk bekleyip ana yemeğe geçmek daha sağlıklı olacaktır. Bu beslenme şekli, daha tokluk hissini yaratarak aşırı yemek yemeyi engeller. Böylece uzun süren açlık sonrası sindirim sistemimize fazla yüklenmemiş oluruz.

Sahurda tok tutacak kahvaltı yapılmalıdır. Sahur öğününde fazla kalori içeren besinleri tükettiğimizde iftar saatine kadar sağlıksız beslenmiş oluruz. Hafif bir kahvaltı içeriğine sahip tok tutan ve protein içeren yumurtanın dahil edilmesi iftara kadar olan açlık hissini azaltmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda meyve tüketimi de çok önemlidir. Gün içerisinde almamız gereken vitamin ve mineral dengesini desteklemeye yardımcı olacaktır.

İftardan  2 saat sonrasında hafif tempolu yürüyüş yapmak, sindirim sistemini kolaylaştırır. Aynı zamanda kan basıncını ayni tansiyonumuzu dengeler ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.

 

 

 

 

 

Seda Ündeyici diğer köşe yazıları
KURBANLIK2019-08-02 13:24:07
ISIRAN ŞİFA2019-07-26 11:36:31
ŞİFA DEPOSU2019-07-12 09:50:28
EKMEK POŞETİ KLİPSİ2019-07-05 11:01:29
AVOKADO MUCİZESİ2019-06-21 10:56:17
BABALARIN GÜNÜ2019-06-14 09:45:34
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 51 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web