Denizli 16°C
24 Şubat 2020 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İnci Elence İlter

"Cemalettin Çekmece" ile Tiyatro'ya dair..

Oyun esnasında her hangi bir aksaklık karşısında ne yapar bir tiyatrocu ve ilginç unutamadığınız bir anınız varmı?

Bir tiyatrocu oyun esnasında ekip olarak karakteri canlandıran arkadaşınla birlikte aynı düşünceyi bilmek zorunda mutlaka birbirini kurtarmak zorunda. Aksaklık anında genelde doğaçlama olarak devreye giriyoruz, mesela konservatuarda doğaçlama dersi vardı. Belkide bir çok oyun doğaçlama olarak yazılıyor. İtalya Hak Tiyatrosu öncülerinde olan ' DarioFo '

Doğaçlama çalışmalarının sonucunda bazı oyunlarını yazmıştır.

Konya Devlet Tiyatrosu'ndaJeanned'arc'ın yargıladığı rahibi oynuyorum seyircinin bir çoğu öğrenci,liseli gençler oyuna kapılmışım bağırıyorum, bağırıyorum ve bir ara sessizlik oldu ne bağırıyorsun diye hakaret içeren bir söz kullandı, gençlerin biri salondaki herkes oyuncu ve seyirciler şok olduk buda anılarımdan biridir.

Konuşmamız esnasında Denizli Pamukkale Üniversitesin'deki Tiyatro sahnesinden bahsetmiştiniz bize bu konuda bilgi verirmisiniz?

Denizli Pamukkale Üniversitesi'ne her hafta yeni bir oyun gidiyor sahne bizim ama kadrolu oyuncuları yok biz turne ile orayı besliyoruz, İstanbul, İzmir, Van, Konya Devlet Tiyatrosu çalışanları olarak destek veriyoruz hepsi eğitimli oyuncular ve bende 7/8 defa gittim çok farklı bir enerji var orada seyircilerin bir çoğu üniversite öğrencisi çok dinamikler ve ayrıca sahne çok güzel özellikle her oyun sonrası 50/60 öğrenci ile hasbial etmek başka bir keyif yapılanlar hakkında düşünce alıp tartışmak çok geliştirici, farklı bir boyut. Denizli halkı çok şanslı bu konuda ve bir çok konuda olduğu gibi. Lütfen sahneyi boş bırakmayın sevgili Denizli'liler.

İzmir için Konak sahnesi yeterlimi ve başka sahne açılımı yakın gelecek için varmı?

 Bornova sahnesi bazı eksiklikler nedeniyle açılamadı aralık ve ya ocak ayında açılacak umuduyla bekliyoruz. Çok heyecanlıyız yeni seyirci ile buluşucaz başka bir seyirci profili var Bornova'da genelde üniversite öğrencileri var onlara aktaracağımız oyunlar çok önemli Devlet Tiyatrosu olarak repertuar konusunda daha ciddi bir çalışma yapacağız öğrenciler için ve bu arada Urla sahnemiz var.. Seyircilerin bir çoğu yer bulamıyor malesef Konak sahnesi yeterli değil müteahhitlere sesleniyorum buradan izleyici ile buluşmak istiyoruz. Bornova ve Karşıyaka sahnelerinin bir an önce açılmasını istiyoruz.

Tiyatrocu ve oyuncu olmak isteyen gençlere önerileriniz neler?

İzmir genelinde ve Türkiye'de yaygınlaşan ve hatta bana da mesajlar geliyor işte lütfen bizim ajansa kaydınızı yapalım bana bile bunu teklif ediyorlar,lütfen bizim bünyemizde olun çünkü eğitimli insan varsa bu işin içinde, ben onun vesilesi ile başka insanları da kaparım düşüncesiyle hareket ediyorlar.Ben şimdi kimseye istek davet gibi bir şey gönderemiyorum. Yani o kadar temkinli davranıyorum ki çünkü başıma bazı şeyler geldi bu anlamda, sinema filmi çalışıcaz adam daha benimle anlaşma yapmadan bir sürü insana koskocaman devlet tiyatrosu çalışanına şu kadar para vereceğim bir de sana mı para vereceğim diyen inanlar var,insanları parasız emeğini sömürerek çalıştıran kişiler var. Şimdi ajansta çoğaldı mantar gibiler, gençlerin umudu oldu zannediyorlar ki ben oradan giriş yaparsam bombayı patlatacağım,çok para kazanacağım zanneden ve o kadar çok acı çeken insan var ki insanların hayalleri ile para kazanıyorlar, onların hayalleri ile emeğini yüreğini sömürerek para kazan kişiler arttı ve artmaya devam ediyor sosyal medyada benle arkadaş olmak isteyenler bir bakıyorum tiyatro oyuncusu sinema oyuncusu dizi oyuncusuyum diyor bir bakıyorum figüran küçümsemiyorum ama değilsin sana bunu kim empoze ettiyse yanlış etmiş.Her zaman bu örneği veriyorum burada da vereceğim İzmir'e gelmeden önce 2000 2005 yılları arasında Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda çalışırken Trabzon'da da herkes ama herkes Futbol oyuncusuydu herkes Teknik Direktör herkes Futbol Spor konusunda muhteşem yorumcu spor eleştirmenliği yapıyordu.2005'ten sonra İzmir'e geldim İzmir'de de herkes tiyatro oyuncusu dizi oyuncusu sinema oyuncusu, herkes kendini oyuncu hissediyorsa burada bir tehlike var demektir. Belki belli yaşlarda bir heyecandır ama ileride sizlerle tramva yaratmamasına çok önem verin ve her Ajans doğru çalışıyor diye bir şey yok ve hiçbir Ajansın sizden para talep etmemesi gerekiyor,bunu özellikle vurgulamak istiyorum Ajans yaptığı işten senden komisyon alır parayı öyle kazanır normal olan budur gençlerimiz ve aileler lütfen çok dikkat etsinler ve

hükümetimizin bu gibi durumlara gerçekten yasal anlamda düzenlemeler getirmelerini ümit ediyorum. O kadar çok bu işe yıllarını veren güvenilir eğitimli oyuncular ve  kurslar var ki lütfen onlarla irtibata geçin.

Sinema ve dizi sektörü ayrı bir dünya sizde bu dünyada da yer aldığınızı belirtiniz bize zorluklarından bahseder misiniz?

Diziler konusuna geleceğim birkaç dizide görev aldığım oldu daha önceleri oradaki çalışma koşulları o kadar iğrenç ki yani 17/18 saat çalışan 2 3 saat uykuyla sete gelen set işçileri arkadaşlarımız yani kamera arkası dediğimiz arkada çalışan arkadaşlarımız o kadar zor durumdalar ki. Avrupa'da her yerde diziler 45 dakika en fazla, biz bir buçuk iki saat sinema filmi çekiyoruz beş günde. Ama diziler öyle değil her hafta çekeceksin kurguya gireceksin, o kadar zor ki koşulları dizi çalışanlarının ve çok cüzzü paralar alıyorlar,insanı koşullara bir an önce kavuşmaları gerekiyor. Onun için hükümetin devreye girmesi gerekiyor,çok ciddi bir adaletsizlik var orada insanlar çok ciddi şekilde sömürülüyor.Sadece kamera önündekiler kayırılmamalı kamera ardında daha çok emek verenler var bence onlar kayırılmalı.Sinema sektörü daha adaletli ve şartlar konusunda daha kolay daha insaflı bir sektör.

Tüm Denizli'li dostlarımıza selamlar sevgiler Horoz medya ailesine teşekkür ederim hoşçakalın Cemalettin Çekmece..

Horoz medya ailesi olarak ekibim ve kendi adıma çok teşekkür ediyorum Sevgiler saygılar sağlıcakla kalın..

İnci Elence İlter

İnci Elence İlter diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 35 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web