Denizli 16°C
24 Şubat 2020 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İnci Elence İlter

"Cemalettin Çekmece" ile Tiyatro'ya dair..

Şahsım adına çok merak ettiğim bir konu ve aileleri ilgilendiren okullarda oynanan çocuk Tiyatro oyunları hakkında düşüncelerinizi bizle paylaşır mısınız?

Bende çocuk Tiyatro oyunlarına bir yıldız koymak istiyorum

Devlet tiyatrolarında çok önemsenen bir konudur çocuk oyunları, psikolog ve eğitimcilerle çalışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bizden oyunu istiyor inceliyor ve çocuklar üzerinde  travma yaratacak bir durum yoksa oyunun oynanmasına izin veriyor ve biz Devlet tiyatrosu çalışanlarının en önemsediği konu çocuk tiyatrosu. Tiyatro salonunda izlenmeli kaliteli tiyatro seyircisini yaratmak gerek ve çocuklar gelip oyunları izlemeli çocuğa bir birey olduğunu fark ettirmek gerekiyor, gelecekti oyuncu, yazar veya doktorun o olabileceğini çocuğa hissettirmek gerekiyor. Ve malesef ki dışarıda tiyatro yapan arkadaşlar tek dertleri para kazanmak olan kişiler, direk okul aile birlikleri ile irtibata geçerek çok cüzzi rakamlara ve okula belli miktar katkı payı vererek okul aile birliği ile anlaşıyorlar. Oyun olmayan, oyunculuğu olmayan, kuralı, konusu olmayan kalitesiz hazırlanan oyunlar ile okul toplantı salonlarında öğrencilere sunuyorlar ve bu tür oyunlara bir çok veli tepki gösteriyor ve eğer tiyatro buysa ben çocuğumu bir daha tiyatroya yollamam diyor. Oyun adı altında kar amaçlı oyunlar çocuklarda travma yaratıp tiyatrodan uzaklaştırabiliyor. Ben şahsım adına çocukların ulaşamadığı merkez dışında yaşayan imkanı olmayan çocukların okullarına gidip tiyatro yaptım ve çok güzeldi umarım bir parça faydam olmuştur, olduysa ne mutlu bana . İnsanlarda sorumluluk bilinci olmalı Devlet tiyatroları bunun için var, uzak okullar özel veya devlet okulları hiç farketmez bize başvursunlar kurumunuzun misyonu bu zaten bu sanatı yaygınlaştırmak, çocukları eğlendirmek, eğitmek doğru konu ve doğru insanların aktarımı, anlatımı ile ve insanı insanla anlatan bir sanat kurumudur tiyatro. Hiç eğitim almamış para kazanma amacı olan bir kaç kişi ile yazım kurallını pedogojiyi bilmeyen hitap bilmeyen kendilerince oyun yazan ve bu oyunları çocuklara götüren kişi ve kişileri okul idarecilerinin okullara sokmamaları gerekiyor tabi ki altını çizerek söylüyorum her okul idarecisini zan altında bırakmak İstemem hepsi aynı değil ama bazıları sadece okul kasasına para kalması için bu tür oyunları malesef ki okullarında çocuklarımıza sunuyorlar. Her bölgede Devlet Tiyatrosu yok ama bize başvurup destek alabilirler.

Aynı oyunun tekrar tekrar oynamaktan bir Tiyatrocu sıkılır mı?

Her seyirci yeni deneyim, her oyun yeni bir heyecan, her seyircinin enerjisi farklı birileri size her gün farklı bir enerji yolluyor sizden farklı bir enerji alıyor, harmanlanmış bir enerji çıkıyor ortaya, seyircinin gözlerinden okuduğum anlamlı ifadeyi kimseye aktaramam benim yüreğime hitap ediyor, tabi ki selam'dan selama alkıştan alkışa fark vardır, ama aradaki bir kaç seyircinin gözlerinde dünyanı paylaşıyorum demesi evet ben doğru yerdeyim doğru bir şey yapıyorum doğru bir şey aktarıyorum ve bir derdim var onun için tiyatro içindeyim o dertle birlikte başkalarının dertlerine derman oluyor yol gösteriyorum bu paylaşım çok güzel, ben başka bir iş yapamam ölene kadar tiyatro' nun içinde olacağım. Yani heyecan biterse bırakıp gidin tiyatroyu aynı oyunu tekrar tekrar oynamaktan sıkılmak söz konusu olamaz bir tiyatrocu için.

Oyun esnasında her hangi bir aksaklık karşısında ne yapar bir tiyatrocu ve ilginç unutamadığınız bir anınız var mı?

Bir tiyatrocu oyun esnasında ekip olarak karakteri canlandıran arkadaşınla birlikte aynı düşünceyi bilmek zorunda mutlaka birbirini kurtarmak zorunda. Aksaklık anında genelde doğaçlama olarak devreye giriyoruz, mesela konservatuarda doğaçlama dersi vardı. Belki de bir çok oyun doğaçlama olarak yazılıyor. İtalya Hak Tiyatrosu öncülerinde olan ' Dario Fo '

Doğaçlama çalışmalarının sonucunda bazı oyunlarını yazmıştır.

Konya Devlet Tiyatrosu'nda Jeanne d'arc'ın yargıladığı rahibi oynuyorum seyircinin bir çoğu öğrenci, liseli gençler oyuna kapılmışım bağırıyorum, bağırıyorum ve bir ara sessizlik oldu ne bağırıyorsun diye hakaret içeren bir söz kullandı, gençlerin biri salondaki herkes oyuncu ve seyirciler şok olduk buda anılarımdan biridir.

Konuşmamız esnasında Denizli Pamukkale Üniversitesin' deki Tiyatro sahnesinden bahsetmiştiniz bize bu konuda bilgi verir misiniz?

Denizli Pamukkale Üniversitesi'ne her hafta yeni bir oyun gidiyor sahne bizim ama kadrolu oyuncuları yok biz turne ile orayı besliyoruz, İstanbul, İzmir, Van, Konya Devlet Tiyatrosu çalışanları olarak destek veriyoruz hepsi eğitimli oyuncular ve bende 7/8 defa gittim çok farklı bir enerji var orada seyircilerin bir çoğu üniversite öğrencisi çok dinamikler ve ayrıca sahne çok güzel özellikle her oyun sonrası 50/60 öğrenci ile hasbial etmek başka bir keyif yapılanlar hakkında düşünce alıp tartışmak çok geliştirici, farklı bir boyut. Denizli halkı çok şanslı bu konuda ve bir çok konuda olduğu gibi. Lütfen sahneyi boş bırakmayın sevgili Denizli' liler.

İzmir için Konak sahnesi yeterlimi ve başka sahne açılımı yakın gelecek için var mı?

 Bornova sahnesi bazı eksiklikler nedeniyle açılamadı aralık ve ya ocak ayında açılacak umuduyla bekliyoruz. Çok heyecanlıyız yeni seyirci ile buluşucaz başka bir seyirci profili var Bornova'da genelde üniversite öğrencileri var onlara aktaracağımız oyunlar çok önemli Devlet Tiyatrosu olarak repertuar konusunda daha ciddi bir çalışma yapacağız öğrenciler için ve bu arada Urla sahnemiz var.. Seyircilerin bir çoğu yer bulamıyor malesef Konak sahnesi yeterli değil müteahhitlere sesleniyorum buradan izleyici ile buluşmak istiyoruz. Bornova ve Karşıyaka sahnelerinin bir an önce açılmasını istiyoruz.

Tiyatrocu ve oyuncu olmak isteyen gençlere önerileriniz neler?

İzmir genelinde ve Türkiye'de yaygınlaşan ve hatta bana da mesajlar geliyor işte lütfen bizim ajansa kaydınızı yapalım bana bile bunu teklif ediyorlar, lütfen bizim bünyemizde olun çünkü eğitimli insan varsa bu işin içinde, ben onun vesilesi ile başka insanları da kaparım düşüncesiyle hareket ediyorlar. Ben şimdi kimseye istek davet gibi bir şey gönderemiyorum. Yani o kadar temkinli davranıyorum ki çünkü başıma bazı şeyler geldi bu anlamda, sinema filmi çalışıcaz adam daha benimle anlaşma yapmadan bir sürü insana koskocaman devlet tiyatrosu çalışanına şu kadar para vereceğim bir de sana mı para vereceğim diyen inanlar var, insanları parasız emeğini sömürerek çalıştıran kişiler var. Şimdi ajansta çoğaldı mantar gibiler, gençlerin umudu oldu zannediyorlar ki ben oradan giriş yaparsam bombayı patlatacağım, çok para kazanacağım zanneden ve o kadar çok acı çeken insan var ki insanların hayalleri ile para kazanıyorlar, onların hayalleri ile emeğini yüreğini sömürerek para kazan kişiler arttı ve artmaya devam ediyor sosyal medyada benle arkadaş olmak isteyenler bir bakıyorum tiyatro oyuncusu sinema oyuncusu dizi oyuncusuyum diyor bir bakıyorum figüran küçümsemiyorum ama değilsin sana bunu kim empoze ettiyse yanlış etmiş. Her zaman bu örneği veriyorum burada da vereceğim İzmir'e gelmeden önce 2000 2005 yılları arasında Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda çalışırken Trabzon'da da herkes ama herkes Futbol oyuncusuydu herkes Teknik Direktör herkes Futbol Spor konusunda muhteşem yorumcu spor eleştirmenliği yapıyordu.2005'ten sonra İzmir'e geldim İzmir'de de herkes tiyatro oyuncusu dizi oyuncusu sinema oyuncusu, herkes kendini oyuncu hissediyorsa burada bir tehlike var demektir. Belki belli yaşlarda bir heyecandır ama ileride sizlerle tramva yaratmamasına çok önem verin ve her Ajans doğru çalışıyor diye bir şey yok ve hiçbir Ajansın sizden para talep etmemesi gerekiyor,bunu özellikle vurgulamak istiyorum Ajans yaptığı işten senden komisyon alır parayı öyle kazanır normal olan budur gençlerimiz ve aileler lütfen çok dikkat etsinler ve

hükümetimizin bu gibi durumlara gerçekten yasal anlamda düzenlemeler getirmelerini ümit ediyorum. O kadar çok bu işe yıllarını veren güvenilir eğitimli oyuncular ve  kurslar var ki lütfen onlarla irtibata geçin.

Sinema ve dizi sektörü ayrı bir dünya sizde bu dünyada da yer aldığınızı belirtiniz bize zorluklarından bahseder misiniz?

Diziler konusuna geleceğim birkaç dizide görev aldığım oldu daha önceleri oradaki çalışma koşulları o kadar iğrenç ki yani 17/18 saat çalışan 2 3 saat uykuyla sete gelen set işçileri arkadaşlarımız yani kamera arkası dediğimiz arkada çalışan arkadaşlarımız o kadar zor durumdalar ki. Avrupa'da her yerde diziler 45 dakika en fazla, biz bir buçuk iki saat sinema filmi çekiyoruz beş günde. Ama diziler öyle değil her hafta çekeceksin kurguya gireceksin, o kadar zor ki koşulları dizi çalışanlarının ve çok cüzzü paralar alıyorlar,insanı koşullara bir an önce kavuşmaları gerekiyor. Onun için hükümetin devreye girmesi gerekiyor,çok ciddi bir adaletsizlik var orada insanlar çok ciddi şekilde sömürülüyor.Sadece kamera önündekiler kayırılmamalı kamera ardında daha çok emek verenler var bence onlar kayırılmalı.Sinema sektörü daha adaletli ve şartlar konusunda daha kolay daha insaflı bir sektör.

Tüm Denizli'li dostlarımıza selamlar sevgiler Horoz medya ailesine teşekkür ederim hoşçakalın Cemalettin Çekmece..

Horoz medya ailesi olarak ekibim ve kendi adıma çok teşekkür ediyorum Sevgiler saygılar sağlıcakla kalın..

İnci Elence İlter

İnci Elence İlter diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 35 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web