Denizli 23°C
23 Nisan 2019 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Seda Ündeyici

POŞET FIRSATÇILARI!

Bu günlerde market kasalarında yaşanan krize değinmek istedim. Kasalarda alış verişini yapıp, ücretli olduğunu duyunca kasada ürünleri bırakıyorlar. Plastik poşete hatta plastiğin tüm kullanımlarına bende karşıyım. Bu konunun çevrecilikle ilgili alakası olduğunu düşünmüyorum. Çünkü çevrecilikle ilgili olsa, plastik poşet tamamen yasaklanırdı, yerine kağıt torbalar kullanılırdı. İşte o zaman kağıt poşetlere en az 25kuruş’dan vermemiz mantıklı olabilirdi.Ücretlendirme 25 kuruş olarak bilinse de bazı mağazalarda, 40-50 kuruş olarak fiyatlandırılıyor. Poşetlerin ücretlendirilmesi , marketlerde aşırı kullanılmasının önüne geçilmesi için alınan bir karardır. Çevre ve şehircilik bakanı , 1 Ocak 2019 itibariyle bu uygulamaya geçildi. Uygulamanın bazı poşet gruplarını kapsamadığını belirten  Bakan Kurum, şöyle açıkladı:

“ Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan 500*350 milimetreden küçük poşetleri kapsam dışında  bıraktık. Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı  gerçekleştirmeyen  yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketicilerimiz uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek.”

Peki  şimdi mağazalar yada marketler bu kurala uyuyor mu? Onu düşünüyorum. Size yılbaşının ertesi günü,  buna uyulmadığını gösteren durumla karşılaştığımı paylaşmak istiyorum. Pamukkale ilçesinde Irlıganlı mahallesinde Toki konutlarındaki market, manav poşetlerinden de incelik de olan bir poşete ücret verilmesi  gerektiğini söyleyen bir market var. Şeffaf incecik bir poşete bile “poşet ücretli” diyen fırsatçıları kim denetleyecek? Aslında böyle esnafları da ekmeği pahalı satan fırsatçıları  tespit ettikleri gibi, bu durumabir çözüm bulabilirler. Bu şarta uymayan mağaza ve marketleri konum atarak şikayet etmeliyiz. Tabi bu uygulama nasıl olur, uygulanır mı onu hiç birimiz bilemiyoruz.

 

 

 

Seda Ündeyici diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 34 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web