Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Emine  Çoruk

PHOTOMARATON

PHOTOMARATON

Fotoğrafa Adanmış Bir Gün: PhotoMaraton 14 Kasım’da Sirkeci’de…

Coşkun Aral başkanlığındaki, Fotoğraf Organizasyonları Derneği FOTON tarafından bu sene üçüncü kez İstanbul’da düzenlenecek olan PhotoMaraton, 14 Kasım Cumartesi günü Sirkeci – Beyazıt – Galata meydanlarında fotoğraf severleri bir araya getirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve Nikon’un ana sponsorluğunda gerçekleşecek etkinlikte 100.000 TL değerinde ödül hediye edilecek. Bu zamana kadar 10.000'den fazla fotoğraf çekilen PhotoMaraton’da dijital, analog, cep telefonu ve video kategorileri bulunuyor. İster amatör ister profesyonel olsun, fotoğrafa gönül vermiş herkesin katılabildiği etkinlik, COVID-19 önlemleri alınarak tarihi Sirkeci Tren Garı’nda saat 10:30’da başlayacak. Fotoğrafçılar Beyazıt ve Galata rotasını izleyerek turu saat 21.00’de Taksim meydanında bitirecekler. İstanbul Valiliği, Fatih ve Beyoğlu Kaymakamlıkları tarafından onaylı, tema noktalarında sağlık ve güvenlik tedbirlerinin alınıp ikramların yapılacağı PhotoMaraton’da, fotoğraf tutkunları çektikleri fotoğraflarla İstanbul’un görsel hafızasına ve tanıtımına katkıda bulunmuş olacak.

1984 yılından beri dünyanın 90’dan fazla ülkesinde düzenlenen uluslararası PhotoMaraton etkinlikleri, 2018 yılından beri Türkiye’de her sene daha da büyüyerek gerçekleşiyor. Bu zamana kadar toplamda 3246 kişinin katılım gösterdiği etkinlik; müzikler, danslar ve performans gösterileriyle bir panayır havasında geçiyor.

Her sene değişen PhotoMaraton jürisi 2020 yılında birbirinden deneyimli isimlerden oluşuyor. Coşkun Aral, Prof. Çetin Ergand, Dora Günel, Erol Doğaner, Gülnur Sözmen, İlyas Göçmen, Leyla Emektar, Nevzat Yıldırım, Sevil Alkan bu sene PhotoMaraton etkinliklerinin jürisinde görev alacak.

Çekilecek fotoğrafların temalarını açıklayan tema belirleyicileri arasında; Adem Meleke, Aylin Erözcan, Erdem Silay, Mahmut Ceylan, Murathan Yıldız, Nurettin Sarı, Özlem Gün Bingöl, Sami Uçan, Şahin Dirican, Çağdaş Kul ve Nezihi Gözen gibi isimler bulunuyor.

Katılımcılar bu sene fotoğraf makineleri ile 9 tema / 9 saat / 9 fotoğraf konsepti, analog fotoğraf makineleri ile 3 tema / 6 saat / 3 fotoğraf konsepti, cep telefonları ile 3 tema / 9 saat / 3 fotoğraf konsepti ve video kategorisinde 1 tema / 1 video (3 dakika) konsepti ile eğlenceli bir gün geçirecekler.

Dijital kategoride 9 adet tema birincisine toplamda 9 adet “Nikon Z 50 + 16-50 mm Lens” hediye edilecek. Cep kategoride 3 tema birincisine toplamda 3 adet cep telefonu ve “Feiyu VLog Pocket 2”, Analog kategoride tema birincilerine Nikon marka analog fotoğraf makineleri ve Video kategoride birinci olana “FeiyuTech G6 Max Gimbal’’ ödülleri sunulacak.

Kazananların açıklanacağı ödül töreni 20 Aralık Pazar günü Haliç Kongre Merkezi Sadabat Salonu’nda gerçekleşecek. Günün erken saatlerinde başlayacak etkinliklerle, birbirinden deneyimli isimlerden konuşmalar, paneller, stant aktiviteleri, imza törenleri ve workshoplar düzenlenecek. Ayrıca finale kalan fotoğrafların sergisi de ödül gününde yer alacak.

PhotoMaraton hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ve kayıt yaptırmak için: photomaraton.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın…

Emine Çoruk diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  8  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 8 sayfa var.
Bu kategoride 74 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web